Указ Володимира Путіна щодо спрощення отримання громадянства для мешканців ОРДЛО, є свідченням небажання Кремля іти на будь-які поступки з вирішення конфлікту на Донбасі. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів політолог, глава Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

На думку експерта, це рішення пов’язане з результатами президентських виборів в Україні, але не напряму, а лише опосередковано. Аналітик нагадав, що таку процедуру спрощеного отримання громадянства, Росія уже неодноразово застосовувала щодо мешканців невизнаних Придністров’я, Абхазії та Південної Осетії, а сьогодні застосовує для самопроголошених «ДНР» і «ЛНР».

Крім того, політолог зазначив, що таке рішення не є спонтанним і готувалося давно.

«Уперше інформація про підготовку такої «паспортизації» з’явилася у 2017 році, тобто ще 1,5 роки тому. Підготовчі дії та відповідні меседжі лунали і минулого року. Путін підписав цей указ саме зараз не випадково. Скоріш за все, таким чином Кремль дає зрозуміти новій українській владі, що Росія не збирається змінювати свою політику стосовно Донбасу, йти на якісь компроміси. Москва не збирається погоджуватися на реінтеграцію ОРДЛО в Україну і виконувати Мінські угоди, хоча і постійно про них згадує. Натомість ці території беруться під ще більший прямий контроль. Це не анексія, а підміна анексії, своєрідна заміна повноцінного входження до складу РФ»

Водночас Володимир Фесенко переконаний, що таке рішення Путіна дозволить Україні висувати більш серйозні аргументи на міжнародних переговорах у мінському та нормандському форматах, а також під час дискусій у Раді Безпеки ООН.

«Це рішення є підтвердженням того, що ці території окуповані, що Росія контролює їх, і таким чином порушує суверенітет України. Зокрема тим, що видає свої паспорти людям, які є громадянами України, хай і формально. Також це питання може актуалізуватися і під час переговорів про реінтеграцію ОРДЛО та проведення муніципальних виборів. Адже у виборах до місцевих органів влади, мають право брати виключно громадяни України» — Володимир Фесенко, політолог.

Нагадаємо, 24 квітня Володимир Путін підписав указ про спрощений порядок отримання громадянства Російської Федерації для мешканців самопроголошених «ДНР» і «ЛНР» на Донбасі. Документ передбачає, що заява про отримання громадянства від жителів ОРДЛО, має розглядатися не довше трьох місяців.

Петро Порошенко і Володимир Зеленський жорстко відреагували на видачу паспортів РФ жителям ОРДЛО.

Міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що таке рішення створює нові можливості для російського втручання. Європейський союз вважає указ Путіна підривом суверенітету України, порушенням Мінських домовленостей та причиною для глобального занепокоєння.

Водночас позачергове засідання Ради Безпеки ООН, яке було скликане за ініціативою України через указ президента Росії, завершилося без ухвалення якогось рішення.

Валерій Савицький

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.