Дослідження демонструють, що Росія втручається у всі найбільш значущі політичні події світу.

17 грудня в Сполучених Штатах був представлений звіт Комітету з розвідки Сенату про роботу “Агентства інтернет-досліджень” і маніпуляції в соціальних мережах, які значним чином вплинули на американських виборців в період президентських виборів. (Повний текст звіту англійською мовою можна прочитати в кінці публікації – прим. ред.).

Цей звіт об’єднує інформацію від трьох незалежних дослідницьких груп – New Knowledge, Columbia University і Canfield Research. Він аналізує дані, надані компаніями Google, Facebook, Twitter і Instagram, і охоплює період від 2015 до 2018 року.

“Російські тролі” з’явилися ще у 2009 році, перебиралися до Америки у 2013, але активну діяльність розгорнули ближче до виборів. Виявилося, що в США працювали понад мільйона акаунтів практично у всіх соцмережах.

Інформація про те, що росіяни шляхом інформаційних атак і пропаганди втручалися в американський інтернет-простір, не нова. Головними відкриттями доповіді, мабуть, стали націленість атак на темношкіру американську частину населення і величезна роль, яку в цій роботі відіграла соцмережа Instagram.

Робота з афроамериканцями

В разі маніпуляцій з цією категорією населення “фабрика тролів” або впроваджувалася у вже наявні спільноти, або створювала свої. У передвиборчий період поширювалися різні меми, що демонструють расову несправедливість у США, таким чином провокуючи афроамериканців не голосувати за Гілларі Клінтон. “Найбільш активно “Агентство інтернет-досліджень” націлилося в Facebook і Instagram на громади темношкірих американців, намагаючись впливати на цю аудиторію і вербувати афроамериканців як агентів”, – наголошується в дослідженні. У доповіді говориться, що з 80 сторінок, створених у Facebook, близько 30 були орієнтовані на афроамериканців і в результаті набрали 1,2 млн підписників.

Залучення до роботи Instagram

Коли в США дізналися про втручання Росії у вибори, “фабрика тролів” перемістилася в фотоблог. Раніше вважалося, що поширювати шкідливий контент тут складніше, оскільки у фотоблогу відсутня функція розповсюдження публікації. Насправді виявилося, формат картинки для аудиторії куди більш зрозумілий, її сприйняття простіше. Акаунти Агенства отримали 183 млн лайків і чотири мільйони коментарів.

Вербування “агентів”

“Агентство інтернет-досліджень” часто привертало американців, що нічого не підозрювали, до своєї діяльності, а також збирало їхню персональну інформацію під виглядом виконання деяких завдань.

В одному з випадків агентство, діючи через свою сторінку під назвою “Армія Ісуса”, пропонувало “безкоштовні консультації людям з сексуальною залежністю”, що створювало можливість для шантажу або для маніпулювання людьми, які погоджувалися на такого роду консультації. “Вербування людини засобом використання її власних слабкостей та недоліків, які вона зберігає в таємниці з почуття сорому, або побоюючись особистого або фінансового збитку в разі викриття – це одвічний прийом у розвідці”, – йдеться в доповіді.

Ослаблення позицій Клінтон

У доповіді сказано, що близько 25 сторінок в Facebook були орієнтовані на представників правих сил і в сукупності об’єднали 1,4 млн підписників, в той час як сім сторінок були орієнтовані на ліві сили з майже 700 тис. передплатників. І якщо “праві” сторінки просували в передвиборчій гонці кандидатуру Дональда Трампа, то на сторінках “лівих” переважно фігурували насмішки на адресу Гілларі Клінтон. Крім того, в соцмережах часто спекулювали на тому, що Гілларі докладає недостатньо зусиль для відстоювання прав жінок. Так з’явилися відповідні меми.

Wikileaks та підрив довіри до місцевих ЗМІ

Російські фахівці, як зазначено у звіті, серйозно працювали над підривом довіри до традиційних американських медіа і при цьому “звеличували переваги Wikileaks і Джуліана Ассанжа”. Восени 2016 року, 4 жовтня, кілька сторінок в соціальних мережах, підконтрольних “фабриці”, опублікували повідомлення, в яких відгукувалися про Ассанжа як про борця за свободу, а вже 7 жовтня Wikileaks опублікувала викрадені хакерами листи Джона Подеста, керівника кампанії на той момент кандидата в президенти США Гілларі Клінтон. Його пошта була зламана, як встановлено пізніше під час розслідування, фахівцями з ГРУ Росії.

Втім, діяльність “фабрики тролів” торкнулася не тільки виборчого процесу у США. Атаки були зафіксовані в Німеччині під час останніх парламентських виборів, в результаті яких в Бундестазі виявилося 20% “ультраправих”. Як стверджує член неурядової організації “Інформаційна безпека” Тетяна Попова, росіяни втручалися і у вибори у Франції, і в події, які сколихнули Французьку Республіку в останні кілька тижнів – йдеться про

За її словами, подібний американському звіт нещодавно був підготовлений і у Франції. “Якщо говорити про Німеччину, там близько 2 мільйонів постів було зроблено в Twitter ботами, IP яких ідентифікували в Ростовській області”, – стверджує експерт.

Або згадати хоча б референдум в Нідерландах щодо угоди про асоціацію ЄС з Україною. Тоді велика частина голландського населення висловилася проти його підписання. Хоча це і не завадило в кінцевому підсумку ратифікувати цей документ, пізніше з’ясувалося, що весь процес голосування супроводжувався потужною російською пропагандою не на його користь.

“Фабрика тролів” в Україні

Аналогічна діяльність безумовно проводиться і в Україні. Причому найсильніша компанія, яка була в соцмережах і російських ЗМІ, стосується зовсім недавніх подій – захоплення Росією українських кораблів і потім введення воєнного стану, стверджує Попова. Причому те, що росіяни роблять зараз, за її словами, сильно відрізняється від методів 2014 року.

“Тоді просто брався сюжет CNN про Ірак і розповідалося, що українці бомблять Слов’янськ, Донецьк, Макіївку. Вони зараз намагаються знайти реальну проблему, яка є в суспільстві, або реальну помилку влади, яка була зроблена, і максимально її роздувають через свої ресурси. Вони знаходять злободенну проблему, наприклад, як було з можливим перенесенням виборів через введення воєнного стану, і роблять акцент на цьому”, – пояснює експерт.

Методи роботи фейкових акаунтів

Як пояснює аналітик-дослідник волонтерської організації InformNapalm Христина Добровольська, соціальні мережі досі дуже неохоче діляться даними навіть по активності “фабрик” в США, не кажучи вже про Україну. Тому визначити масштаби втручання наразі вкрай непросто.

“Це не дає нам можливості повною мірою проаналізувати всі кремлівські спецоперації в соцмережах, але навіть ті дані, які ми маємо, говорять про те, що російські фабрики тролів поступово нарощують оберти, особливо зараз, перед виборами в Україні”, – стверджує Добровольська.

Зараз, за її словами, триває активна скупка українських користувальницьких акаунтів з дворічною й більше історією. “Для тих, хто не готовий повністю розлучитися зі своїм акаунтом, є й альтернативний варіант. Користувачам пропонують “здати акаунт в оренду”, встановивши певний додаток, звісно, за грошову винагороду. Ясна річ, що нетямущі люди погоджуються на такі пропозиції. А далі з допомогою цих акаунтів можна масово відправляти скарги на контент (улюблений засіб росіян для блокування українських блогерів), робити репости, писати коментарі і ставити лайки, забезпечуючи розкрутку”, – пояснює аналітик.

Всі фабрики, за її словами, координують діяльність через спеціальне програмне забезпечення, яке дозволяє одночасно керувати великою кількістю акаунтів. Також є модулі для відстеження тем в тренді, публікацій за ключовими словами, списків “цілей” для атак – сторінки лідерів громадської думки, ЗМІ, організацій і держчиновників.

“Цілі і методи, як в Україні, так і в США, приблизно однакові. Багато хто помилково вважає, що це просування проросійського порядку, але насправді це дестабілізація. Використовуються будь-які теми і меседжі для поляризації суспільства”, – підкреслює експерт.

“Тактика полягає в тому, щоб створити якомога більше ідеологічних груп, які б боролися між собою, послаблюючи тим самим країну загалом. Внутрішня ідеологічна боротьба за планом Кремля в ідеалі повинна призвести спочатку до локальних спалахів насильства, які згодом можуть перерости у повноцінну громадянську війну. Але навіть якщо кінцева мета не буде досягнута, протиборство груп завжди створює сприятливі умови для висновку тіньових пактів з “ворогом мого ворога”. І саме в ролі цього ворога в разі чого завжди готова виступити Росія. Зрозуміло, в обмін на суверенітет і незалежність”, – каже Добровольська.

Експерт прогнозує, що за аналогією з США, ближче до виборів буде присутній елемент розкрутки протестного голосування проти всіх і цілковитого бойкоту виборів. Також будуть продовжувати підігріватися теми етнічних меншин, бідності та соціальної нерівності, мови, релігії, патріотизму. “Тут важливо розуміти, що пости фабрик тролів будуть намагатися використовувати радикальні меседжі і істеричні нотки, але за видимої масової підтримки, яку штучно згенерують фабрики, українським користувачам буде дуже складно не піддатися цій істерії”, – додає вона.

Добровольська наводить цифри, які оприлюднила українська аналітична платформа Vox Ukraine. Так, за останні 8 років “фабрика тролів” згенерувала 774 957 твітів про Україну з 1369 акаунтів, у яких сумарно було 3,4 млн підписників.

“Це вже величезні цифри, проте вони далеко не повні. Будемо сподіватися, що незабаром соціальні мережі розкриють всі дані, включно з даними про українські операції. Тільки тоді ми зможемо побачити повну картину і оцінити справжній масштаб лиха. А поки що нам потрібно вчитися не реагувати на радикалізований контент і виховувати в собі критичне мислення”, – зазначає вона.

Наймасштабніші атаки в Україні

Всі експерти сходяться на думці, що найбільш масштабна інформаційна атака сталася в період введення воєнного стану наприкінці листопада. Керівник Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук стверджує, що наразі практично всі питання, які стосуються обороноздатності України та агресії Росії, супроводжуються потужними атаками.

Цьогоріч, за його словами, так було з ухваленням закону про деокупацію Донбасу, переформатування АТО в ООС. “Воєнний стан був взагалі розгулом для “тролів”. Було поставлено завдання дискредитувати його як тільки можна, причому воєнний стан вже закінчується, а бюджет був виділений настільки потужний, що він досі супроводжується потужними атаками”, – стверджує Тимчук.

За його словами, також зафіксовано інформаційне прикриття акту збройної агресії в Керченській протоці шляхом дискредитації дій української влади. “А зараз активно атакували заяву Турчинова, про новий прохід українських суден через протоку. Ми бачимо, зараз пішли меседжі, що наше військово-політичне керівництво робить все можливе, щоб спровокувати Росію. Хоча, що провокувати, коли Росія вже 4,5 року окупує Крим і Донбас”, – зазначає Тимчук.

“Зараз сильно розкручується теза про те, що Україна хоче спровокувати РФ для того, щоб ввести воєнний стан вже на всій території України і зірвати проведення виборів. І причому про зв’язок цієї атаки з росіянами свідчить те, що одночасно цей посил активно поширюється російськими та проросійськими силами”, – говорить він.

За словами Тимчука, маніпуляції будуються на тому, щоб використовувати будь-який привід, щоб критикувати і дискредитувати вище військово-політичне керівництво України. “Якби воєнний стан працював за всіма нормами і було реальне обмеження прав і свобод громадян, проводилися обшуки у громадян, вилучення майна, транспортних засобів, у цьому випадку писали б про “київську хунту”, “фашистський режим”, “злочинну владу”. Оскільки цього не відбувалося, розкручується інша карта: “От не вийшло завдяки тому, що в українському політикумі багато розуміють підступні задуми Порошенка, тому обмежили за термінами та географією і взагалі незрозуміло, навіщо цей стан вводився”, – говорить він.

Попова, своєю чергою, стверджує, що виявлення мереж ботів реальне. “Я вже дуже давно раджу нашій Службі безпеки зробити аналогічні (до комітету розвідки США) дослідження. Поки ми маємо уривчасті дані, але навіть за останній місяць можна виявити мережі, які працювали з Томосом, з Азовом і воєнним станом. Я впевнена, що відсотків на 70% вони будуть перетинатися”, – говорить вона.

Елементи протидії атакам. Вони існують?

І Попова, і Тимчук єдині в думці, що в українських реаліях є істотна складність, яка ніяк не сприяє боротьбі з інформаційною пропагандою ззовні – відсутність довіри у населення до органів державної влади.

“У нас зараз період політичного цинізму, коли навіть позитивна дія зазнає жорсткої критики”, – стверджує Тимчук.

При цьому вони обидва наголошують на необхідності боротьби з інформаційною підривною діяльністю, і це питання стає особливо актуальним напередодні виборів, оскільки атаки, ймовірно, почастішають і це може вплинути на підсумки виборів.

Експерти з ностальгією згадують 2014 рік, коли при РНБО активно працював інформаційний центр. Тоді щодня представники держорганів, журналісти і медіаспеціалісти проводили робочі зустрічі, обговорювали, які нові атаки відбуваються і як їх слід відображати. Зараз жодна така діяльність в Україні не проводиться, робота інфоцентру припинилася ще в 2015 році. Попова відзначає, що в цьому може допомогти створення якоїсь подібності американської Atlantic Council. Найголовніше, за її словами, зараз відновлювати можливість протидії вкидання в режимі реального часу.

Senate from tsnua

tsn.ua

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *