Більше 60 тисяч людей зібралися в Мінську на мітинг опозиційної кандидатки у президенти Білорусі Світлани Тихановської.

Це рекорд для білоруських політичних акцій за останні роки – за кількістю учасників її можна порівняти хіба що з Маршем свободи 1999 року, де було до 40 тисяч людей.

Багатотисячний мітинг

Акція була дозволена владою і відбулася у четвер в парку на площі Бангалор у Мінську.

На саму акцію пропускали через спеціальні турнікети.

За даними правозахисного центру “Весна”, через ці турнікети пройшло 63 тис. людей.

Однак за іншими оцінками, кількість учасників становила близько 35 тис.

Люди підходили до парку великим потоком, на вході утворилися довгі черги.

Мітинг закінчився близько десятої години вечора, як і домовлялися з владою. Люди розійшлися, й автозаки правоохоронців, які стояли неподалік, також почали роз’їжджатися.

Про затримання повідомлень не було.

У соціальних мережах опублікували знімки з дрона, на яких видно, що досить велика площа була фактично заповнена людьми.

Тихановська про “вагнерівців”

На сцені Світлана Тихановська звернулася до прихильників, розкритикувавши білоруських силовиків за жорстокість при розгоні попередніх опозиційних акцій.

“Люди, які прагнуть гідного життя, – не злочинці, – сказала вона. – Це наш народ. Народ, який хоче мирної зміни влади. Будь ласка, не йдіть проти своєї совісті, не йдіть проти свого народу”.

Тихановска також прокоментувала затримання в Мінську групи росіян та, ймовірно, громадян України, які, згідно із заявою білоруської влади, є “бойовиками” приватної військової компанії “Вагнера”.

Це формування пов’язують з бойовими діями на Донбасі на боці так званих “ДНР” і “ЛНР”, а у Сирії на боці Башара Асада.

У четвер Слідчий комітет Білорусі заявив, що затрманих підозрюють у підготовці масових заворушень в країні.

У повідомленні відомства також йшлося, що мова йде про ті самі заворушення, у підготовці яких раніше звинуватили Сергія Тихановского — опозиційного блогера та чоловіка Світлани Тихановської.

У четвер секретар радбезу Білорусі Андрій Равка попередив, що в країні на свободі все ще перебувають 170 “бойовиків”, навчених підривній і снайперській діяльності, що становить небезпеку, особливо на масових заходах.

Посол Росії в Білорусі Дмитро Мезенцев натомість припустив, що затримані “вагнерівці” їхали в третю країну для того, щоб за контрактом охороняти об’єкти енергетичної інфраструктури, але спізнилися на літак.

“Коли вчора ми всі дізналися історію про те, що в Мінську затримали угруповання бойовиків, ми почали думати – до кого цих бойовиків прив’яжуть”, – сказала Тихановська під час мітингу.

Вона уточнила, що опозиція чекала або заборони мітингів, але замість цього затриманих “прив’язали” до її чоловіка Сергія Тіхановскоого, який зараз перебуває за гратами.

“Сьогодні вранці була зустріч у ЦВК, де нам описали цю ситуацію. Нам сказали, що під час пікету буде додаткова охорона. Спасибі велике владі за це. Але сьогодні вранці мені, дивлячись в очі, високопоставлені чиновники говорили, що для них головна цінність – це людина “, – переповіла опозиційна кандидатка.

“Ви говорили, що життя і доля людини для вас важлива, а за пару годин ви ламаєте долю людини!” – сказала вона про справу свого чоловіка.

“Ми мирні люди”

Окремо Тихановська торкнулася версії про те, що “вагнерівців” прислала Росія на допомогу опозиції.

“Мені кажуть, що російські бойовики бувають у нас часто, і що вони використовують Білорусь як якусь перевалочну базу. Ну з цим же потрібно розбиратися. Нам бойовики абсолютно ні до чого. Ми мирні люди, і ми хочемо мирних змін в нашій країні”, – наголосила вона.

Білоруська опозиція послідовно запевняє, що не хоче “майданів чи революцій” у Білорусі, а виступає виключно за мирну зміну влади.

За кілька годин до початку мітингу недалеко від парку були помічені кілька десятків автозаків з ОМОНом і міліцією.

Біля входу на акцію людей оглядали.

Місцеві ЗМІ, які вели стріми з заходу, скаржилися на дуже погану якість мобільного інтернету.

Наприклад, опозиційний телеканал “Белсат” довго не міг налагодити трансляцію й журналісти припустили, що сигнал щось “глушить”.

Це вже друга масова акція Тихановської у Мінську.

Перший мітинг 19 липня зібрав, за оцінкою центру “Весна” близько 7,5 тис. людей.

bbc.com

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *