На перший погляд, не зовсім доречно поєднувати тему геополітики з теперішньою пандемією коронавірусу Covid-19. Але провідні європейські аналітики іншої думки. Тобто, вони вважають, що геополітика безпосередньо стосується сучасних подій, які охопили практично весь світ. Навіть якщо про це відверто не йдеться у виступах європейських чи і світових гравців-суб’єктів, не поширюється на сторінках підконтрольних їм державних ЗМІ.

У авторитетній щоденній швейцарській газеті Tages Anzeiger з’явився матеріал власного кореспондента у Брюсселі Стефана Ізраелі, де стверджується, зокрема, що ЄС не готовий протидіяти чужій пропаганді, а також що у боротьбі з коронавірусом йдеться в тому числі і про геополітику та глобальний перерозподіл влади у недалекому майбутньому. Наприклад, у виданні зазначається, що для такої країни, як Китай, зараз все складається добре. Тамтешній авторитарний режим намагається зарекомендувати себе на міжнародній арені надійним партнером у справі протистояння епідемії. Китайські літаки доставляють вкрай необхідні захисні матеріали до Італії, Іспанії та Чехії, де з вдячністю приймають таку допомогу. Але автор статті підкреслює, що згаданий авторитарний режим спеціально намагається подати себе з кращого боку, надійнішим за Європейський Союз та його країн-членів, бо з часом, по завершенні епідемії, це сприятиме просуванню його геополітичних інтересів на європейському континенті. Не випадково Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррелль звертає увагу глобальну боротьбу «наративів» на континенті.

А китайське керівництво сьогодні наполегливо намагається переконати, що КНР, на відміну від США, відповідальний і надійний партнер. До таких сучасних наративів, за Ж. Боррелем, можна віднести також намір Китаю дискредитувати ЄС у спосіб нав’язування світовому співтовариству думки, що саме європейці — справжні розповсюджувачі вірусу.

Глобальна війна

Але, зазначається у цій статті видання, якщо озирнутися у минуле, то воно засвідчить протилежне тому, що намагається подавати Китай. Зокрема, автор публікації повідомляє, як кілька годин провів у транзитній зоні аеропорту Гонконгу, де кожні п’ять хвилин лунали застереження зі всіма ключовими словами про епідемію. Це була інформація про «ринок продовольства» у невідомому тоді місті Ухань, про новий вірус, що може походити саме звідти. Кожному, у кого з’явилися симптоми лихоманки, застерігав диктор, після повернення додому необхідно якомога швидше звернутися до свого сімейного лікаря.

До речі, зазначається у статті, лідер Китаю Сі Цзіньпін намагається переконати, що про новий вірус він дізнався лише через кілька днів після спалаху хвороби. Але це, як вважає журналіст, не відповідає дійсності. І при цьому посилається на незалежну організацію «Репортери без кордонів», яка стверджує, що якби китайська преса була дійсно незалежною, коронавірус, ймовірно, не зміг би викликати пандемію. Бо громадськість була б попереджена про небезпеку набагато раніше, і тисячі людей були б врятовані.

У Tages Anzeiger зазначається, що китайська сторона у такій пропагандистській війні навколо пандемії коронавірусу намагається ці факти приховати. Як і те, що у місяці лютому ц. р. саме ЄС першим доправив до Китаю терміново йому необхідне медичне обладнання на суму 50 млн євро. А залежні від режиму китайські ЗМІ поширюють інформацію, за якою небезпечний вірус міг виникнути саме в Італії. Така пропаганда не що інше, як зброя нелетальної дії. Адже саме наративи про щедрий успішний Китай та, навпаки, безпорадний ЄС, з радістю сприймають у Європі ті кола, що обслуговують настрої євроскептицизму.

Держави ЄС починають пригадувати про солідарність

Також у газетному матеріалі констатується, що сьогодні у Євросоюзі немає розроблених засобів для ефективної контрпропаганди, що Єврокомісія навіть не має літака для відправки якоїсь допомоги, що згодом можна було б використати для пропаганди своїх рятувальних дій. Зрештою, боротьба з епідемією є в основному компетенцією країн-членів ЄС. Можливо, це навіть і на краще, зазначається у статті. Адже можна лише уявити, яку негативну реакцію викликало б рішення Брюсселю зачинити на карантин шкільні заклади у всіх країнах ЄС та заборонити громадянам покидати свої домівки.

Для Tages Anzeiger також зрозуміло, що національні уряди, прагнучи якось здолати пандемію і рефлекторно на неї реагуючи, намагатимуся зберегти у себе критично важливе спорядження та медичні матеріали. Адже захисні маски і костюми стали скрізь дефіцитом. Жодний уряд політично не втримається, вважає автор статті у Tages Anzeiger, якщо буде встановлено, що захисні матеріали відправили до сусідньої країни, а тепер з’ясувалося, що їх не вистачає для своїх громадян.

Пропагандистська битва, можливо, ще не програна

Брюссель, зазначається далі у статті, може успішно брати участь у контрпропаганді, але обов’язково узгоджуючи при цьому свої дії з союзниками. Наразі має місце обережно зростаючий оптимізм. Так, по всій Європі прискорено закуповуються критичні захисні матеріали. ЄС координує і виділяє кошти для повернення з-за кордону своїх туристів. Спрощує жорсткі правила надання державної допомоги та вимоги Пакту про стабільність і зростання (Stability and Growth Pact) з тим, щоб забезпечити країнам-членам ЄС та європейським підприємствам сприятливі умови для діяльності.

Німеччина і навіть Швейцарія приймають у себе на лікування пацієнтів із постраждалого французького Ельзасу. Баварія і Саксонія пропонують безкоштовні ліжка у відділеннях інтенсивної терапії для вихідців з півночі Італії. Тобто, країни ЄС наразі почали згадувати, що таке солідарність. Та й пропагандистська битва з Пекіном, можливо, ще не програна, сподівається автор статті, хоча внутрішні процедури та неповороткість бюрократичних механізмів ЄС випробовуються на повну силу. І ось такий пропагандистський приклад: Росія надіслала літаками свою допомогу охопленій коронавірусом Італії. Вантаж начебто гуманітарний, призначений для боротьби з епідемією. Насправді ж, відзначає швейцарська Neue Zürcher Zeitung, весь персонал супроводження — військовослужбовці середньої ланки ЗС Росії. Жоден з них не фахівець у галузі мікробіології чи вірусології. Себто, ніхто не здатен надати італійцям медичної допомоги. А сам вантаж з Москви, що широко розрекламований на телеканалах, як з’ясувалося, італійським лікарям не потрібний. Майже сотня прибулих літаками росіян вже інфіковані коронавірусом, ізольовані в Італії «на карантин».

Проте, пропагандистська місія виконана. Прем’єр-міністр Італії, який санкціонував таку акцію за участі спецслужб Росії, також досяг своєї мети, хоча державі ні на йоту не стало від такої «допомоги» легше.

Що ж до таких проксі-війн на європейському континенті, то вони у розпалі. Китай, Росія та деякі очільники країн ЄС зараз на повну потужність використовують пандемію для досягнення власних геополітичних цілей. Ліберальний ЄС поки що не здатний чинити опір агресивній пропаганді.

Тим часом у Великобританії, яка сподівалася якось дати собі раду з хворобою за рахунок природно набутого населенням імунітету, стався вибух епідемії. Паніка спричинила мародерство та пограбування продуктових магазинів.

На європейському континенті такі країни, як Швеція, Нідерланди і ще кілька їх сусідів досі сподіваються пережити пандемію без запровадження обмежувальних заходів. Проте історія свідчить, що така безтурботність і нехтування елементарними принципами співіснування в умовах світу глобальних комунікацій не врятує.

Наслідки пандемії продемонструють, чи здатний цей світ змінитися взагалі. Поки що оптимізму з цього приводу небагато.

Сергій Польовик. bintel.org.ua

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *