Україна не демонструє практичних успіхів у боротьбі з корупцією. Це може призвести до послаблення відносин із західними партнерами та входження країни у стан нейтрального коливання між США і ЄС з одного боку, та Росією – з іншого. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповіла політолог Наталія Білоус.

На думку експерта, за роки незалежності корупція заполонила усі сфери життєдіяльності України і перетворилася на гостру соціальну психологічну проблему. Навіть пересічні українці вже не хочуть працювати прозоро і відкрито, а обов’язково прагнуть давати одне одному хабарі й купувати посади. Тож вирішення корупційної проблеми затягується на десятиліття.

Головними сферами, у яких продовжує існувати масштабна корупція, політолог назвала військово-промисловий комплекс, енергетику і медицину. При цьому корупційні схеми у військовій сфері, на думку аналітика, існуватимуть до повного завершення конфлікту на Донбасі.

«Доки не закінчиться війна, корупція у військовій сфері буде лише зростати. Корупційні схеми будуть застосовуватися у системі закупок рюкзаків, камуфляжу та інших речей для солдат. Політики і фірми будуть спекулювати на цьому заради максимальної фінансової вигоди. По-перше, це антиморально, бо політики навіть не гребують заробляти на війні. По-друге, якщо ми зараз не покараємо корупціонерів у військовій та інших сферах, з часом це перетвориться на норму, бо «один вкрав, значить і я можу вкрасти»»

Ще однією проблемою на шляху боротьби з корупцією Наталія Білоус назвала велику кількість створених в Україні антикорупційних органів, які виконують формальні функції і при цьому не дають жодного практичного результату.

«Це неефективний підхід, адже чим більше організацій, тим менше відповідальності. Якби, наприклад, корупцію контролював один орган, то він один і був би відповідальним за результати. Однак у нас діють ГПУ, НАБУ, САП, багато різних громадських організацій, які також вважають себе антикорупціонерами. Тож найближчим часом подолати корупцію в країні не вдасться, вирішення цієї проблеми затягується на тривалий час»

Крім того, експерт не виключила, що тактика формальної боротьби з корупцією може призвести до погіршення відносин України із західними партнерами. Водночас політолог не прогнозує суттєвого розвороту зовнішньо- та внутрішньополітичного вектору країни вбік Росії.

«Україна посідає одне з лідерських місць у світі за рівнем корупції. Наші західні партнери цим незадоволені, їх дратує, що влада набрала багато кредитів, а практичні реформи не відбуваються. Не виключено, що ЄС та США можуть навіть заговорити про зміну влади у країні.

Однак особливого розвороту України в бік Росії найближчим часом також не відбудеться. По-перше, українці та росіяни ніколи не були дружніми народами, а коли почалася війна на Донбасі, ненависть загострилася до межі. Принаймні у найближчі 20 років «братньої дружби» точно не буде. І по-друге, через корупцію та брехню політиків, західний світ не хоче приймати нас до того чи іншого географічного об’єднання. Тож допоки Україна не вирішить свої внутрішні проблеми, вона так і буде хитатися то в бік ЄС і США, то – Росії. І надалі залишатися нейтральним містком між Сходом і Заходом.

Крім того, Україні не слід орієнтуватися лише на Європу чи Росію. Їй також слід налагоджувати контакти з азіатськими і африканськими країнами, адже це позбавить країну залежності від цих двох світових гегемонів»

Нагадаємо, американське видання The New York Times опублікувало дослідження про псевдо-боротьбу української влади з корупцією під назвою «In Ukraine, Corruption Is Now Undermining the Military». Автори публікації зазначають, що з початком АТО у військово-промисловому комплексі країни суттєво зросла кількість корупційних скандалів. Видання також констатує розчарування Заходу в проведенні українських реформ.

Валерій Савицький

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *