Він 10 років був тінню та старанним виконавцем Геннадія Кернеса. Що відомо про головного претендента на крісло мера Харкова.

“Кернес вже незабаром рік як мертвий, але досі обирає нам мера”, – іронізує співрозмовник LIGA.net у Харківській міськраді.

Обидва топкандидати на майбутніх виборах мера Харкова, Ігор Терехов та Михайло Добкін, нещадно експлуатують його авторитет і влаштували гонку за право називатися наступником Кернеса.

Терехов, який вважався правою рукою Кернеса аж до його смерті, поки що явно краще виконує обов’язки і може виграти вибори в першому турі. Згідно з жовтневим опитуванням групи “Рейтинг“, за Терехова готові проголосувати майже 58% харків’ян, за Добкіна – менше 30%.

Хто такий Терехов, кому завдячує кар’єрою і як домовляється з харківськими елітами: розбір LIGA.net.

“ЛЮДИНА АВАКОВА”

Терехов не мав бурхливих 90-х, як Кернес, кажуть співрозмовники.

“Він, звісно, не такий нарваний, як Геннадій Адольфович. Він інтелігентніший, по-іншому вихований. Він не мав настільки буреломної юності”, – пояснює LIGA.net політичний консультант з Харкова, який багато років працював з командою Кернеса.

Поки Кернес “чеками займався, варив джинси” і робив перші кроки в бізнесі, Терехов отримував вищу освіту (інженер-будівельник) та жив футболом. Його захопленням було суддівство. З 1992 до 1995 року він як помічник судді обслужив 22 матчі Вищої ліги.

“Був такий харківський арбітр Ігор Терехов, який згодом допомагав Авакову та Кернесу у справах політичних. Терехов став асистентом арбітра ФІФА не тому, що добре розумівся на футболі, а лише тому, що його батько контактував із Костянтином Вихровим. А людина ж по м’ячу не вміла вдарити”, – розповідав про це ексарбітр Ігор Горожанкін в інтерв’ю Українському футболу.

“Харківські хлопці розповідали, що Терехов зрікся всіх і тепер не впізнає людей, з якими їв з однієї тарілки”, – говорив Горожанкін у 2015 році

1994 року Терехов влаштувався на харківський завод “Укркондиціонер”. Це відправна точка його бізнес-кар’єри. Через три роки він очолив раду акціонерів і правління компанії. А коли пішов у чиновники, оформив її на матір – Вікторію Терехову. Нині їй 88 років, але вона досі – співвласниця Укркондиціонера із 34% статутного фонду.

У середині 2000-х Укркондиціонер збанкрутував. Заводська земля опинилася у власності відомих у Харкові бізнесменів – братів Протасів. Вони й допомогли Терехову злетіти чиновницькими сходами: звели його з губернатором (2005-2010) області Арсеном Аваковим.

“Протаси працювали разом із Аваковим і були до нього близькі”, – пояснює LIGA.net один із харківських бізнесменів.

Як протеже Авакова, Терехов, брав участь у виборах до Верховної Ради у 2006 році за списками Нашої України, але не пройшов. Натомість у 2007 році його було призначено заступником голови Харківської ОДА, а в місцевій пресі його почали називати людиною Авакова.

“Він вміє сподобатися начальству. Демонструвати лояльність. Авакову це теж зайшло. У нас і в місцевій, і в національній політиці лояльність дуже цінується”, – стверджує співрозмовник LIGA.net у міськраді.

На той момент Аваков у кріслі губернатора та Кернес на посаді секретаря міськради ще не воювали.

“Радше, товаришували, вони мали багато спільних бізнесів”, – згадує депутат.

Але 2010 року, коли Терехов перейшов на бік Кернеса, вони були на піку ворожнечі. Янукович став президентом, Аваков потрапив в опалу і програв Кернесу вибори, а згодом був змушений тікати до Італії.

В інтерв’ю Бабелю Терехов стверджував, що обговорював з Аваковим свій перехід і не зустрів опору. Але насправді Аваков був скривджений і сприйняв це як зраду, попри спроби Терехова стати посередником між ним та Кернесом, каже LIGA.net харківський бізнесмен, ексдепутат облради Олександр Давтян.

“Як же так, адже він був зі мною, а перейшов до Кернеса? Але Арсен легко свариться і легко мириться, – упевнений Давтян. – Не думаю, що між ними був антагонізм. Останнім часом, коли Аваков був міністром, наскільки я знаю, вони мали загалом нормальні, рівні відносини”.

10 років, до смерті Кернеса, Терехов був його заступником і першим заступником.

“ЛЮДИНА КЕРНЕСА”

У тандемі з Кернесом Терехов проявив себе як хороший виконавець, але ніколи не намагався вийти на перше місце.

“У команді Кернеса альфа-самець мав бути один. Навіть бета-самців там не було”, – пояснює відсутність амбіцій харківський депутат.

Навіть партійні проєкти Терехов змінював за шефом. Після Нашої України він був членом партії Відродження, Опозиційного блоку – Довіряй справам, Блоку Кернесу – Успішний Харків.

Кернесу подобалася висока працездатність та старанність заступника.

“Він доволі працездатний, в жодному разі не ледар, – вважає співрозмовник LIGA.net. – За виборами добре видно, як він паше. Але він бере посидючістю, змором. Він не бере талантом чи харизмою. Це не про нього. Він не про суперінтелект, як Кернес. Він про рутинну роботу. Думаю, Гена саме його і брав як тяглового коня”.

Саме цим Терехов і “зачепив” Кернеса, вважає і Давтян:

“Наскільки я розумію, Терехов був у Кернеса довіреною людиною. Якби Ігор добре не працював, Кернес його просто так не тримав би поряд. У Терехова  особливих зв’язків”.

Позиції Терехова значно зміцнилися після замаху на Кернеса у 2014 році. Терехов особисто вмовляв Авакова відпустити тяжко пораненого Кернеса за кордон на лікування – в Україні той був під слідством. Мер повернувся до Харкова в інвалідному візку, а Терехов рік за роком почав перебирати на себе його повноваження.

“Після поранення Кернес не міг 24 години на добу керувати процесами, і багато повноважень він делегував Терехову. Містом фактично керував Терехов. Коли Гена був уже в тяжкому стані, він загалом вирішив зробити ставку на Терехова”, – стверджує політтехнолог, який працював із командою Кернеса.

Проте до смерті шефа Терехов був лише виконавцем волі Кернеса.

“Підміняв на сесіях, робив те, що кажуть. І ніколи зірок з неба не хапав. Він взагалі не зірка. Людина, якій можна довірити проєкт, і вона вмиратиме на ньому, але зробить”, – каже депутат.

Це підтверджує і Олександр Давтян:

“Кернес усіх знав, встигав у кожну дірку влізти. Ігоря на його тлі видно не було. Але він виконував роботу. І те, що Кернес задумував, – Терехов виконував”.

Вічно другий номер досі тисне на Терехова, вважає співрозмовник LIGA.net у міськраді:

“У цьому він схожий на Зеленського. Він болісно амбітний. Вторинність його заїдає. Він тільки для виборів поводиться як наступник. Йому важко бути тінню Кернеса. Він хоче стати більшим за Кернеса. Хоче бути суб’єктом, а не під Кернесом танцювати”.

ПІСЛЯ КЕРНЕСА

В останньому інтерв’ю Лівому берегу Терехов прямо заявив, що Кернес готував його як наступника ще до поранення:

“Ми сиділи втрьох: Юра Димент, Геннадій Адольфович і я. І тут без причини він Юру по плечу плескає і говорить: ну що, готуватимемо з Ігоря мера”.

Підтвердити чи спростувати факт такої розмови неможливо: Кернес та Димент мертві (Димент був вбитий у Харкові у 2016 році), єдиний свідок – Терехов.

На цьому меседжі базується вся кампанія Терехова на виборах.

“Близькість до Кернеса. Зустрічі у дворах – масово. Почав із ватного поля – Жуков, російська мова, потім пішов у господарники. А останній місяць намагається загравати з проєвропейським електоратом, у нього різко з’явилися меседжі про відкритість та прозорість”, – описує участь Терехова у кампанії співрозмовник LIGA.net у міськраді.

З одного боку, Терехов обіцяє відстоювати російську мову, з іншого – називає Росію агресором:

“Він за своїми поглядами кон’юнктурник, до того ж пропалений. Чи є він ватником?.. Я скажу, що й Гена не був ватником, він теж кон’юнктурник”.

На перших сесіях міськради після смерті Кернеса Терехов навіть копіював його хамовитий стиль спілкування з депутатами.

“Це було спочатку, тільки перші сесії. Він його не стільки копіював або наслідував, він пародіював. Пародія на Кернеса. Але коли на тебе гарчить тигр, ти можеш злякатися. А коли на тебе гарчить кіт? Цей його стиль не сприймали всерйоз. І якщо ви останню сесію подивитеся, там усе спокійно та навіть нудно”, – каже депутат.

Терехов не має своєї команди. Він спирається на вертикаль, збудовану ще Кернесом.

“Уся адміністративна вертикаль, яка була під Кернесом, переорієнтувалася. Просто раніше були Кернес-Терехов, і далі процеси йшли, тепер Кернеса не стало, залишився один Терехов, ось і все”, – розповідає політтехнолог.

“90% команди, збудованої Геннадієм Адольфовичем, залишилося з Тереховим”, – додає Давтян.

Терехов поки не втручається у звичні розклади, і лише цього місяця зробив першу кадрову перестановку, призначивши двох нових заступників: Віталія Мірошника до департаменту ЖКГ та Сергія Кузьміна – до департаменту цифрової трансформації. За даними харківського депутата Ігоря Черняка, Кузьмін також займатиметься земельними питаннями.

Терехов не робить різких рухів, бо боїться, розповідає LIGA.net один із харківських бізнесменів:

“За інерцією в Харкові працює механізм Кернеса. Чи Терехов це мінятиме – побачимо. Я за ним видатних менеджерських якостей не бачу. І розуміння, що й як. Він якийсь трохи радянський”.

Одна з найважливіших характеристик Терехова – його виняткова договороспроможність. Він зміг налагодити стосунки з основними великими гравцями у Харкові, у тому числі з Ярославським та Фуксом.

“Напевно, це можна назвати договороспроможністю, – вважає співрозмовник LIGA.net з місцевого бізнесу. – Але він не домовляється на своїх умовах. Він тяжіє до тих, хто може забезпечити йому прикриття. Ваших, наших, усіх”.

“Усі ці хлопці – Кернес, Ярославський, Фукс, Райнін, – добре один одного знали. Це одна харківська тусовка. Вони разом тусили, сварилися, вели спільні бізнеси, конкурували, воювали. Але Терехов – неконфліктний хлопець. Він намагається порозумітися. Він розуміє, що війна шкодить усім. Тому має доволі рівні стосунки з усіма”, – говорить про атмосферу в місті політтехнолог.

“Фукс був демонстративно на першій сесії міськради, коли обирали Терехова. Він навіть до мого приятеля підходив: на кшталт, ну що ви на нього бочку котите. Вони в нормальних відносинах. Хоча Терехов трохи дистанціюється від нього через санкції. Це не його проблема, він не хоче у цьому брати участь”, – вважає співрозмовник LIGA.net серед харківських депутатів.

У Терехова нормальні стосунки з усіма, за винятком Фельдмана та Райніна, каже він.

“Що там сталося на особистому фронті з Райніним, я не знаю. Це на рівні особистої неприязні. Коротше, немає третьої людини, яка би їх помирила. Може, вона з’явиться пізніше. Як свого часу Терехов виступав арбітром між Кернесом та його опонентами, так, можливо, з’явиться “Терехов”, який помирить двох Ігорів”, – каже політичний консультант.

І додає, що з Фельдманом Терехов не спілкується:

“Ніхто не скасовував міський проєкт з будівництва траси через Барабашово. Напевно, через ковід цього року не розпочалися роботи, але наступного року розпочнуться”.

Але він не виключає, що і це ситуативна історія, яка закінчиться перемир’ям:

“І вони почнуть знову нормально спілкуватися”.

Деяке потепління між Фельдманом і Тереховим вже є, упевнений співрозмовник LIGA.net у міськраді:

“Депутати Фельдмана в ОПЗЖ, там кілька людей, зараз голосують разом з іншими депутатами ОПЗЖ, які працюють із Тереховим. Але на виборах Фельдман грає в Добкіна. І на Барабашово, і на всіх його будинках у нього висить лише Добкін. До того ж, це єдині площини Добкіна в Харкові”.

Терехов порозумівся і з переважною кількістю політичних гравців, стверджує ще один депутат міськради Дмитро Булах (Блок Світличної). У результаті він не має реальних конкурентів, крім Добкіна.

З Офісом президента у Терехова – пакт про ненапад. Слуги народу навіть не висунули свою кандидатуру на противагу Терехову.

“Він знайшов точку входу, його завели до президента, – стверджує харківський бізнесмен, з яким спілкувалася LIGA.net. – Призначили куратора – Чернишова. І всіх усе влаштовує”.

В ОП стверджують, що стосунки з Тереховим – суто робочі.

“Настрій харків’ян за конкретними прізвищами давно і добре відомий. І оскільки це вибори місцевого рівня, а не загальнонаціональна кампанія, для партій абсолютно не обов’язково висувати свою кандидатуру. У жителів міста вже є чіткі та зрозумілі переваги, які демонструються в соціологічних опитуваннях”, – так радник глави Офісу президента Михайло Подоляк пояснив LIGA.net рішення СН не висувати конкурента Терехову.

Європейська солідарність у Харкові скоріше теж грає на Терехова, вважає Булах:

“У них є свій кандидат Скорик, але це кошки-мишки. Рейтингу у нього немає. Члени виборчої комісії від Скорика та ЄС – фактично люди Терехова. Скорик сам по собі грає в парламент, не у мера”.

Центральне керівництво ОПЗЖ офіційно підтримало під час виборів Добкіна, продовжує Булах.

“А місцеве керівництво – максимально до Терехова тиснеться. Кажуть, що Терехов пообіцяв їм секретаря міськради у разі перемоги. Якщо не обдурить”, – зазначив він.

У разі перемоги на виборах Терехов має вчитися бути не тільки менеджером, а й політиком. І поки що у нього з цим не дуже, кажуть співрозмовники.

“Мери обов’язково політики, так в Україні склалося історично, – констатує політтехнолог Кернеса. – Філатов, Кличко, Кернес – вони всі політики. Але Ігор поки що з ними непорівнянний, хоч і дуже старається”.

Валерия Кондратова. Liga.net

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.