Поява робота ChatGPT стала сенсацією. Алгоритм дає відповіді складні питання, пише реферати, програмує і проектує, складає музику. Виникають побоювання, що він може позбавити роботи викладачів, програмістів та нашого брата – журналіста. Чому при цьому занепокоїлися Маск і товариші? Ексклюзивна версія для Громади.

У листопаді минулого року лабораторія OpenAI запустила ChatGPT, який змінив світ, але прихід цього чат-бота разом з оновленнями інших продуктів (наприклад, розпізнавателя друкованого тексту та перетворювача його на картинки) став найважливішою подією не тільки в рамках штучного інтелекту (ШІ), але можливо, і в усьому світі.

Бот проходить співбесіду на роботу в Google, пише дисертації та картини, вибудовує фінансову аналітику і навіть може згенерувати найпростіший комп’ютерний програмний код. Нейросеть цілком здатна стати інструментом, що доповнює багато професій, а то й змінити ринок праці, залишивши без роботи копірайтерів, аналітиків, бухгалтерів, журналістів та інших фахівців.

Що змінилося у світі після приходу нейромереж? В яких сферах їх використовуватимуть або чого навчати чи навчитися може ChatGPT? Чи справді відбувається нова інформаційно-технологічна революція?

Про це Громада поцікавилася у нашого експерта Тимура Маруфія – кофаундера компанії IT Career Professional (ITCP), послугами якої користуються українські та міжнародні ІТ-компанії, зацікавлені у зростанні своїх команд.

– Це справді прорив, – вважає Тимур. – Штучний інтелект з’явився не сьогодні, але сьогодні складні алгоритми стають доступними широким масам.

Наприклад, журналісту необхідно було вміти знаходити інформацію, моніторити профільні ресурси, вибирати, систематизувати факти, що забирало багато часу. Тепер на розумній платформі ChatGPT ти можеш поставити будь-яке завдання і отримати готову докладну відповідь так, ніби ти звернувся до компетентного фахівця в тій чи іншій галузі.

Пенсіонер може описати симптоми свого самопочуття та чат запропонує йому ймовірний діагноз.

Студент може попросити написати реферат чи дипломну роботу на задану тему.

Письменник – роман у будь-якій стилістиці, хоч Достоєвського, хоч Марка Твена.

Проектувальник може не просто зробити розрахунки на калькуляторі, а прорахувати цілком сейсмостійкість будівлі чи міцність мосту через Дніпро, та й отримати повністю проект мосту з роздруком усієї необхідної проектної документації.

Парламентарій у такий спосіб може отримати готовий законопроект на цю тему.

А художник запросить картину в абстрактному чи реалістичному жанрі.

Фактично це новий, найвищий рівень використання інтернету.

 – Цікавий приклад із проектуванням мосту, якщо у прорахунках виникне помилка, міст обвалиться, хто понесе відповідальність – проектувальник-будівельник чи абстрактний ШІ?

– На даному етапі природно виникають проблеми і технічного, і юридичного плану.

По-перше чат працює не всіма мовами. Переважно для постановки завдань потрібна англійська.

По-друге, «компетентність» чат-бота обмежена тим масивом інформації, яка є в інтернеті.

І, по-третє, в інтернеті чимало недостовірної інформації і в кінцевому продукті може виявитися не одна помилка. Отже, ШІ може спотворювати інформацію та вводити в оману. Але чим більше буде спроб використання, тим більше з’явиться напрацювань, буде проведено перевірок, виявлено помилок.

Крім того, чим докладніше ти задаєш контекст бажаного на задану тему, тим точніше і релевантніше на виході виявиться кінцевий продукт.

І прогрес ми побачимо буквально на наших очах.

Це прорив! Особливо, враховуючи, що величезна кількість людей працює віддалено і безліч простих завдань можна передати ШІ та вирішити за 5 хвилин, не залучаючи сторонніх фахівців. Наприклад, ШІ напише тобі код простого сайту для презентації твоєї діяльності, включно з необхідними маркетинговими матеріалами. Більше того, ти можеш навіть обговорити тон, з яким це все буде написано, скажімо, діловим чи розважальним.

– Ілон Маск разом із групою експертів із штучного інтелекту та керівників галузі у відкритому листі закликали до шестимісячної паузи у розробках систем штучного інтелекту, потужніших, ніж нещодавно запущений OpenAI GPT-4. Автори листа посилаються на потенційні ризики для людства.

У листі, випущеному некомерційним «Інститутом майбутнього життя» (Future of Life Institute) та підписаному більш ніж 1000 осіб, включаючи Ілона Маска, міститься заклик призупинити розробку просунутого ІІ доти, доки не будуть створені, впроваджені та перевірені незалежними експертами загальні протоколи для таких проектів. Сем Альтман, виконавчий директор OpenAI, не підписав листа.

“Потужні системи штучного інтелекту слід розробляти лише тоді, коли ми впевнені, що їхні ефекти будуть позитивними, а ризики керованими”, – йдеться у листі.

Як ви можете прокоментувати це?

– Чому занепокоїлися Маск та товариші, живописуючи нам сценарій фантастичного бойовика про те, як ШІ захоплює світ?, – усміхається Тимур Маруфій. – Я думаю, що вони просто вчасно не зорієнтувалися, який це може приносити прибуток.

OpenAI набрав приблизно 100 млн. користувачів свого продукту за два місяці. Для порівняння Інстаграму знадобилося два роки для того, щоб набрати 100 млн. користувачів, Тік-Ток 8 місяців рекламував себе. А ось OpenAI без жодної реклами набрав таку ж кількість користувачів буквально за 2 місяці.

І ось це стало інформаційним хайпом, який не на жарт схвилював конкурентів. Фактично вони хочуть на півроку пригальмувати розвиток ринку послуг ШІ для того, щоб випустити свої продукти та, скажімо так, наздогнати ринок. На мою думку, це основна причина.

ChatGPT та інші схожі системи з’явилися на рівні стартапів. Їх винайшли, у них вкладені кошти і вони, що називається, «вистрілили». Задіяні платні передплати, щоб повноцінно користуватися таким чат-ботом необхідно заплатити і це починає приносити великі гроші. Після релізу ChatGPT оцінка компанії OpenAI виросла до 29 мільярдів доларів.

Інші стартапи та компанії починають інтегрувати ChatGPT у свої продукти, щоб розширити їхній функціонал.

Вже зараз технологію можна вбудовувати в сайти та програми. Наприклад, Майкрософт має намір інтегрувати технологію у всі свої продукти, що в майбутньому сильно змінить ринок ІТ-продуктів та саме поняття інтернет-пошуку. І це може стати серйозною конкуренцією для Google.

Можна інтегрувати ChatGPT до месенджера керівника тієї чи іншої компанії, фірми та ІІ відповість на поширені питання, поки сам керівник зайнятий, наприклад, на нараді.

ChatGPT може також “безпілотно” здійснювати менеджмент з продажу, знайти на складі потрібний товар, продумати логістику доставку, сформувати накладну та платіжку.

До речі, подібний помічник вже давно працює в Google.

Що ж до нових платформ ChatGPT, то 14 березня 2023 року OpenAI представили нову модель — GPT-4, яка стала доступною для користувачів платної версії ChatGPT Plus. В цій версії чат-бот може обробляти не тільки текст, а і зображення.

З того часу, як минулого року був випущений попередник GPT-4 ChatGPT, конкуруючі компанії поспішили запустити аналогічні продукти.

Розуміючи, які переваги це несе і бажаючи наздогнати цей ринок, конкуренти почали робити з цього проблему. Їхнє завдання – виграти час для себе та своєї аналогічної розробки. Мовляв, ми ступаємо на невідому стежку, відкриваємо скриньку Пандори тощо.

– OpenAI відключив ChatGPT в Італії після того, як урядовий орган захисту даних у п’ятницю тимчасово заборонив чат-бота і почав розслідування передбачуваного порушення правил конфіденційності додатком штучного інтелекту…

– Виявити та усунути ризики заборонами неможливо, це можна зробити, лише застосовуючи алгоритм на практиці.

Ймовірно, хакери чи шахраї знайдуть способи, як користуватися цим алгоритмом. Відповідні ризики є.

На основі існуючого чат-бота, напевно, можна згенерувати свій, який здатний буде зламувати банківські рахунки або акаунти користувачів.

Але все ж таки, на мою думку, це – не основна мотивація Маска та інших підписантів листа. Адже якщо вони так сильно прагнуть убезпечити людство, їм не спало на думку збирати підписи, скажімо, проти розміщення ядерної зброї в Білорусії. А це всесвітньо небезпечна проблема!

Як то кажуть, нічого особистого в цьому бажанні пригальмувати ринок, а лише бізнес. Встигнути заскочити в ринок і зайняти там собі становище.

 Цитата у тему. Відомий американський фінансист Білл Акман відповів Маску про ChatGPT:

«Призупинення розробки ШІ на шість місяців дає поганим хлопцям ще шість місяців, щоб надолужити втрачене. Наші вороги старанно працюють над створенням власних @OpenAI. Було б помилкою відкладати Манхеттенський проект і дозволяти нацистам надолужити втрачене. Я не думаю, що ми маємо вибір».

Замість анекдоту. Лист Маска одразу ж викликав фурор: деякі особи, що підписали його, відступили від своїх попередніх позицій, частина знакових підписів виявилася фальшивою. Попри перевірку, під листом деякий час були присутні фейкові підписи – у тому числі людей, які видавали себе за генерального директора OpenAI Сема Альтмана та президента Китаю Сі Цзіньпіна.

gromada.group

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.