Чедомір Стойкович подав позов проти осіб, які, на його думку, допомагають вербувати сербів на війну Росії проти України. Проте рекордно швидко розслідування припинили. Адвокат припускає, що це відбувається через вплив РФ.

«Я хочу змусити свою державу виконувати її роботу. Це дуже складно, тому що Сербія перебуває в політичній окупації Путіна. Сербія не є вільною країною. Вона така ж вільна, як Білорусь», — каже Чедомір Стойкович, сербський адвокат та голова громадської організації «Жовтень». 

Разом із колегами він вимагає, щоб уряд розслідував та зупинив діяльність російської ПВК «Вагнера» на території країни. Стойкович припускає, що сербських громадян вербують на війну проти України.

Адвокат подав звернення до Генеральної прокуратури Белграду.

«Ми отримали відповідь від прокурора. Він сказав, що не виникає ніяких сумнівів, що ПВК працює в Сербії і має зв’язки з екстремістською організацією. Ми знаємо, що хтось проінструктував прокурора відхилити наше звернення. Зрештою були припинені слідчі дії. До цього ніколи не було такого, щоб прокурор Сербії робив такий висновок тільки протягом чотирьох днів. Наприклад, коли хтось щось краде, ви чекаєте на рішення 60-90 днів», — розповідає Стойкович.

Зв’язок сербських екстремістів з ПВК «Вагнера» — один із аргументів, вважає адвокат, який може доводити вербування громадян. За його словами, цю співпрацю навіть не приховують.

Наприклад, лідер сербської ультраправої групи «Народний патруль» Дамням Кнежевич на початку грудня 2022 був у гостях у центрі ПВК «Вагнера» у Санкт-Петербурзі.

Уже за два тижні Кнежевич протестував на кордоні частково визнаного Косова.

«Ми знаємо, що ПВК “Вагнера” — це не просто парамілітарна (напіввійськова організація, що не входить до складу збройних сил — ред.) організація, а й парарозвідувальна, яка збирає інформацію. Те, що ми бачимо, свідчить, що вони проводять розвідувальні операції в Сербії і співпрацюють із керівниками сербських екстремістських організацій», — каже Стойкович.

Його звернення до прокуратури також ґрунтується на відео з інтернету, на яких серби воюють в Україні з боку Росії. За словами адвоката, під час вербування таких осіб у Сербії хтось має перевіряти здоров’я потенційних найманців, займатися їхньою координацією та переїздом до РФ.

«Служба розвідки Сербії не працює належним чином, не виконує своєї роботи. Хтось повинен це зупинити. У Сербії секретні служби — професіонали. Вони знають, що відбувається, і повинні знати, хто вербує сербських громадян, хто є організатором. Але арештів не відбувається», — каже Стойкович.

Вступати до парамілітарних організацій у Сербії не заборонено, але це не стосується участі у війні в іншій державі.

Сербські найманці вже воювали на боці Росії проти України з 2014 році. Після оприлюднення цієї інформація у ЗМІ парламент вніс зміни в законодавство. Тепер подібні дії — кримінальний злочин.

«2014 року ми бачили, що люди, які воювали в Україні, мали бойовий досвід ще з 90-х років. Але зараз ситуація повністю змінилася. Зараз ми бачимо, що вік цих людей змінився. Це молоді люди, 20-30 років, які не мають досвіду війни на Балканах. Ми бачимо на відео, що їх не навчають на пілотів та не дають дороге обладнання, а тренують як піхоту», — каже Стойкович.

Спираючись на відео у відкритих джерелах, адвокат припускає, що сербські громадяни служать не тільки у ПВК, а й у регулярній російській армії.

«Ми бачимо в інтернеті, як російська армія набирає сербів у Сербії, також документують це, документують проведення навчання в Росії. Ми вважаємо, що деякі громадяни Сербії увійшли до лав російської армії», — каже адвокат.

Він не знає точно, скільки сербів воює за Росію, припускає, що до 200 осіб.

«Якщо принаймні одна особа воює з боку Росії — це дуже серйозна справа. Не тільки з військового  погляду. Факт того, що такі люди там є — це частина пропаганди і впливає на дипломатію. Проведення такої операції свідчить про те, що Путін показує світу, що він досі має контроль у балканських країнах. Таким чином він може шантажувати Європу. І це голова причина, чому Путін проводить таку операцію», — зазначає Стойкович.

16 січня міністр внутрішніх справ Сербії Мілош Вучевич заявив, що цивільні та військові спецслужби країни перевіряють інформацію про можливу участь сербів на боці Росії у війні проти України.

Стойкович вважає, що сербські та російські посадовці знають про ситуацію і допомагають ПВК «Вагнера».

«Ця діяльність може координуватися тільки через посольство Росії в Белграді. Це велика організація, і ми знаємо, що кількість співробітників посольства не відповідає обсягу роботи, яка ведеться в нашій невеличкій країні. Я вважаю, що вони також проводять гібридну діяльність в Сербії, так само займаються пропагандою», — припускає Стойкович.

Раніше він уже мав справу, пов’язану з ПВК «Вагнера».

У січні учасники «Народного патруля» намалювали у Белграді графіті на честь російської приватної військової компанії. Стойкович разом із українськими правозахисними організаціями підготували скаргу.

«Ця діяльність може координуватися тільки через посольство Росії в Белграді. Це велика організація, і ми знаємо, що кількість співробітників посольства не відповідає обсягу роботи, яка ведеться в нашій невеличкій країні. Я вважаю, що вони також проводять гібридну діяльність в Сербії, так само займаються пропагандою», — припускає Стойкович.

Раніше він уже мав справу, пов’язану з ПВК «Вагнера».

У січні учасники «Народного патруля» намалювали у Белграді графіті на честь російської приватної військової компанії. Стойкович разом із українськими правозахисними організаціями підготували скаргу.

31 cічня він виступав в Європейському парламенті. Розповідав, зокрема, про діяльність ПВК «Вагнера».

«Європейський парламент підтримує Україну і значною мірою зацікавлений у тому, щоб припинити роботу ПВК “Вагнера” і їхні операції в Сербії. Але Європейський парламент залишається політичною організацією, тому не може проводити ніяких операцій. Проте може направляти звіти до Європейської комісії і проводити політичну роботу, щоб тиснути на Сербію і зупинити діяльність ПВК. І я впевнений, вони будуть це робити», — пояснює адвокат.

Надалі Стойкович планує звертатися до міжнародних організації — ООН та суду в Страсбурзі.

Дмитро Долматов. rfi.fr

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.