Поки що США переживають важкі часи, щоб запобігти подальшому поширенню пандемії коронавірусу, включаючи закриття несуттєвих підприємств і навіть парків та ігрових майданчиків. Адміністрація США оголосила, що заходи триватимуть до 30 квітня. Однак їх можуть продовжити залежно від темпів поширення вірусу. У Торонто, Канада, всі міські заходи скасовуються до 30 червня.

Оскільки це відбувається, соціальні медіа є невід’ємною частиною життя людей, коли вони шукають новини та публікації. Багато постів поширюють пропагандистську та оманливу інформацію, що стосується вірусу. Деякі з них – цілеспрямовані пости, щоб викликати паніку та створити дезінформаційну кампанію.

Про це пише Христина Китова у виданні Communal News. За її словами, Facebook займає чільне місце у таких публікаціях. Багато користувачів тяжіють до читання про ситуацію пандемією, і найбільше вони довіряють, коли про це пише лікар та поширює власну інформацію в соціальних мережах. Однак тут є  цікавий момент. Існує сторінка американського лікаря, який має походження з колишнього радянського блоку, який майже щоденно коротко пише на своїй сторінці у фейсбуці. Він стверджує, що працює в Бруклінській лікарні та бере участь у невідкладній роботі з важко хворими на коронавірус. Згідно з його публікаціями, він працював навіть під час вірусу Ебола. Дописи здійснюються як російською, так і англійською мовами. У англійських дописах є граматичні недоліки, що також  доводить, що першою мовою лікаря є російська. Профіль – Євген Пінеліс.

Прочитавши його пости, я знайшла щось дивне, – пише Христина Китова. Те, як всі вони написані одним способом, як показують щоденну боротьбу, і наскільки важка робота, і скільки пацієнтів вмирають і страждають. Це робить нас вдячними працівникам медичних установ, як лікарям, так і медсестерам, які ризикують своїм життям, щоб врятувати інших. Ми повинні бути вдячні таким чудовим людям.

З іншого боку, ці повідомлення містять жах, наприклад, інформація, що людям не надають заспокійливого під час інтубації, що викликає тривогу.

Його пости говорять про те, що американська система не має достатньої кількості медичних препаратів для вагітних жінок з коронавірусом. Крім того, він благає родичів підписувати відмову від  реанімації, тому що вентиляційні системи можуть використовуватися для молодших пацієнтів, які мають більше шансів вижити.

Однак його пости приваблюють не американців, а суто російськомовних громадян. Крім того, раптом його повідомлення поширюються по всіх російських соціальних медіа та навіть російськомовних форумах у США, Канаді та навіть у Європі. Коли хтось ставить під сумнів стиль написання та певні деталі, його починають негайно атакувати. Ті, хто атакують, посилаються на статус та довіру до лікаря, оскільки його найбільший фанат – голова інфекційної лікарні “Комунарка” в Москві Денис Проценко. Комунарка – це карантинне відділення, яке знаходиться у відділенні інтенсивної терапії, де займаються важкими випадками коронавірусу.

Денис Проценко – це той самий лікар, який був у новинах та відео з президентом Росії Володимиром Путіним. Звичайно, доктор Проценко не публікує нічого негативного щодо російської системе охорони здоров’я, у тому числі, що стосується коронавірусу.

Сторінка Facebook у США використовується як майданчик для антиамериканської пропаганди російськими та навіть китайськими джерелами. Вони стверджують, що США зазнають невдач і що люди вмирають під час зняття з інтубації. Ці акаунти також пов’язані зі постами-страшилками про те, як пацієнти в США неймовірно страждали, а тому  виривали пристрої для інтубації.

Залишається питання: якщо хтось є лікарем і працює над тим, щоб врятувати життя в США, чи хотіли б ви, щоб його використовувала Росія як інструмент соціальної інженерії?

На щастя, на Заході та особливо в США дуже сильно захищена свобода слова. Тим не менш, ці пости насправді викликають більше паніки, ніж насправді допомагають комусь у США. Водночас, Росія суворо карає за поширення будь-якого типу істерії чи пропаганди, що стосується коронавірусу в Росії. Але чи не використовують вони американські пости у Facebook як пропагандистське добриво?

iccrp.org

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.