Українці, які користуються Telegram, активно підписуються на канали проросійських блогерів, анонімні канали, що публікують маніпулятивну аналітику, а також пропагандистські канали, котрі прикидаються медіа.

Зі ста найпопулярніших серед української аудиторії телеграм-каналів 11 мають відверто проросійську позицію. Йдеться, зокрема, про канали проросійських блогерів; анонімні канали, що публікують маніпулятивну аналітику та вигадані інсайди; канали проросійських ЗМІ та канали, які прикидаються медіа і публікують новини під соусом російської пропаганди. Це з’ясували аналітики «Детектора медіа», провівши дослідження ключових змін в українському сегменті телеграма.

Серед проросійських блогерів, на яких охоче підписуються українці, у топі — канал Анатолія Шарія (706 тисяч підписників), Тетяни Монтян (511 тисяч підписників), Шейха Таміра (332 тисячі підписників) та Дмитра Васильця (317 тисяч підписників). Двох з цього рейтингу — Шарія та Васильця — звинувачували в підтримці Росії.

У Шарія довгий перелік звинувачень та підозр, і не лише в Україні. Зокрема, у 2021 році його звинуватили у державній зраді, на підставі чого українська влада готує його екстрадицію з Іспанії. Васильця раніше арештовували за звинуваченнями у допомозі російським бойовикам, підозру йому висували за сприяння сепаратистському телеканалу «Новороссия ТВ».

Єдине маловідоме ім’я (точніше псевдонім) у топі тих власників телеграм-каналів, на які охоче підписуються українці, — Тамір Шейх. Цей блогер запустив телеграм-канал у 2020 році, публікував відео та дописи (з претензією на гумор), просував свої курси та спортивний блог на ютубі. У нечисленних згадках у медіа Максима Шихалієва (справжнє ім’я блогера) називають «пропагандистом спорту та здорового способу життя».

«З часом Шихалієв зробив крок від здорового способу життя до кар’єри пропагандиста, який критикує українську владу та колективний Захід (або конкретно США), а на місце нібито веселих відео прийшли репости з російських каналів, заяви кремлівських пропагандистів та інші атрибути проросійських блогерів», – йдеться у дослідженні «Детектора медіа».

До категорії тих проросійських телеграм-каналів, які цікаві українцям, увійшов й канал колишньої юристки Тетяни Монтян, яка стала проросійською активісткою. З лютого 2022 року українці інтенсивно підписувалися на її телеграм-канал. Вже після початку повномасштабного вторгнення Росії сторінки пропагандистки у соцмережах зламали і почали публікувати вибачення від її імені. Монтян тоді оголосила про злам, однак підписники все одно масово відписалися від неї. Так, її канал у Telegram втратив майже 50 тисяч підписників протягом перших тижнів березня. Тоді ж, на початку березня, вона запустила новий телеграм-канал, який нині увійшов до сотні найпопулярніших і налічує зараз понад 500 тисяч підписників.

«Телеграмну імперію» російської розвідки, яку викрила СБУ, у сотні каналів із найбільшою кількістю підписників представляють канали «Легитимный» (675 тисяч підписників)та «Резидент» (601 тисяча підписників). Раніше «Детектор медіа» вже досліджував мережу телеграм-каналів, адміністрування яких здійснюють російські спецслужби. Однак попередній аналіз російської дезінформації в телеграмі вказує на те, що мережа є значно масштабнішою. Наприклад, зв’язок з нею є у каналів «ЗеРада» (271 тисяча підписників) та«First Новости Войны» (481 тисяча підписників), які також потрапили до рейтингу, який склали аналітики «Детектора медіа».

Найстрімкіше набрав, а потім втратив свою авдиторію проросійський канал «Политика Украины» (240 тисяч підписників). Його запустили наприкінці березня, після чого він доволі стрімко набрав 620 тисяч підписників, але потім обсяг авдиторії почав падати, в результаті чого канал втратив майже половину підписників. Оскільки канал закритий, важко проаналізувати, що саме спричинило такі зміни.

Серед проросійських медіа варто виокремити «Новое Издание» (380 тисяч підписників) та «Политика Страны» (248 тисяч підписників). «Новое Издание» — ресурс, який належить подружжю блогерів Анатолію та Ользі Шарій. Вони запустили його після блокування інформаційного агентства «Шарій.NET». Шарії часто репостять дописи з телеграм-каналу свого видання. Також це роблять російські пабліки та канали з проросійської мережі, наприклад, «Легитимный». «Страна.UA» після початку повномасштабного вторгнення Росії змінила риторику на більш проукраїнську, однак «Детектор медіа» постійно фіксує на каналі проросійські меседжі: «Україна кинула Донбас, а Захід — Україну», «важкі економічні наслідки від санкцій для Європи», «погана зброя для України». Можна припустити, що це маскування під потреби часу: вдавати проукраїнськість, щоб ефективніше просувати не такі явні, але за змістом все ще проросійські меседжі.

Зауважимо, що аналітики «Детектора медіа» досліджували контент сотні каналів з найбільшою кількістю підписників в українському сегменті телеграма. За допомогою машинного навчання та елементів штучного інтелекту «ДМ» проаналізував понад 50 тисяч дописів в телеграм-каналах. Період аналізу: січень-серпень 2022 року. Детальніше про методологію читайте тут.

Наше дослідження також встановило, що найвищий рівень цитування в українському сегменті має телеграм-канал президента України Володимира Зеленського.

Загалом, серед 100 найпопулярніших телеграм-каналів ресурси української влади переважають над проросійськими каналами.

Водночас, найпопулярнішим телеграм-каналом у реальному українському сегменті є «Труха⚡️Украина», який має 2,71 мільйони підписників.

usp-ltd.org

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *