Розрив зв’язків з Константинополем та відмова долучитися до створення єдиної автокефальної Української православної церкви, позбавляє УПЦ Московського патріархату (УПЦ МП) канонічного статусу і призведе до її перейменування. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександр Леонов.

На думку експерта, учорашні рішення УПЦ МП свідчать про спроби Москви утримати в своїй орбіті хоча б цю частину українського православ’я.

«Вчора Московський патріархат «спалив мости» в особі керівництва і зробив вибір між «Українським домом» і «руським міром» на користь останнього. Зібрання саме у Києво-Печерській Лаврі свідчить про те, що керівництво МП побоюється проводити зустрічі на нейтральній території, оскільки в такому разі події можуть піти не за сценарієм. Також відомо, що деякі ієрархи МП підтримують створення помісної церкви і вони навіть зверталися до Константинополя з проханням долучити їх до цього процесу. Натомість остаточна картина стане відома під час проведення Об’єднавчого Собору Православної церкви в Україні»
Політолог також нагадав, що впродовж багатьох років в Україні фактично існували канонічна УПЦ МП, яку визнавав Константинополь, а також неканонічні УАПЦ та УПЦ Київського патріархату, які були піддані анафемі і яких всесвітнє православ’я не визнавало. Однак експерт переконаний, що зняття Константинополем анафеми з Макарія та Філарета, фактично зробили ці церкви канонічними і дозволили їм проводити переговори та Об’єднавчий Собор разом і на одному рівні з Московським патріархатом. Тобто, на думку аналітика, з жовтня місяця в Україні фактично існує три канонічних церкви і вони абсолютно рівні перед світовим православ’ям. Однак після вчорашнього розриву МП відносин з Константинополем, канонічність саме цієї церкви опинилася під великим знаком питання.

Крім того, Олександр Леонов вважає, що розрив УПЦ МП з Константинополем та відмова брати участь у створенні автокефальної церкви, призведе до необхідності скасувати назву «УПЦ Московського патріархату» і визнати її частиною Російської православної церкви (РПЦ).

«УПЦ МП давно традиційно називає себе «Українська православна церква» без приставки «МП», а розподіл за конфесіями на Київський патріархат і Московський патріархат свого часу був створений для вірян. Після надання Томосу, в Україні буде створена єдина Українська православна церква і вочевидь, Московський патріархат має бути перейменований і так чи інакше, визнаний частиною Російської православної церкви. Хочу нагадати, що у Верховній Раді зареєстровано законопроект про необхідність позначення належності церков, які мають центри управління за кордоном. Якщо цей документ буде прийнято, виникне досить цікава ситуація, коли Московський патріархат не зможе більше асоціюватися з УПЦ і буде змушений маркуватися як частина РПЦ. І я думаю, що це не сприятиме його популярності, адже усі соціологічні опитування свідчать, що більшість українців підтримують об’єднання і налаштовані стати прихожанами єдиної помісної автокефальної УПЦ, а не московської» — Олександр Леонов, політолог

Політолог також не вірить, що нинішнє керівництво УПЦ Московського патріархату може передумати і таки долучитися до створення автокефальної церкви, оскільки для цього існує багато маловідомих причин.

«Ми не знаємо, на якому «гачку» РПЦ тримає більшість керівників УПЦ МП. Учорашнє рішення було, зокрема, спрямоване на те, аби не дозволити зробити крок назад і провести переговори у майбутньому. Саме тому Онуфрій та його підлеглі ухвалили таке рішення. Однак мені здається, що це може призвести до міграції частини ієрархів МП вбік єдиної помісної церкви. Я не знаю яким буде цей механізм, однак мені здається, що тим ієрархам, які вестимуть переговори під час Об’єднавчого собору, слід не відштовхувати цих людей, а також домовлятися з ними. Це посилить їхні позиції і послабить позиції опонентів у Московському патріархаті та РПЦ» — Олександр Леонов,  політолог

Нагадаємо, Вселенський патріарх Варфоломій заявив, що рішення про надання автокефалії українській церкві прийнято і процеси запущено. Керуючий справами УПЦ Московського патріархату митрополит Антоній назвав антизаконною зміну назви церкви після отримання Україною Томосу про автокефалію УПЦ і зазначив, що церква може звернутися до своїх чад із закликом до «мирної громадянської непокори». Тим часом Вселенський Патріархат надав усім державам право на створення помісної церкви без урахування позиції Російської православної церкви.

Пізніше Вселенський Патріархат визнав незаконність анексії Київської Митрополії РПЦ і ухвалив рішення про відновлення канонічного статусу предстоятелів Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) та Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ).

3 листопада президент України Петро Порошенко і вселенський патріарх Варфоломій підписали угоду про співпрацю та взаємодію між Україною і Вселенським патріархатом.

На 13 листопада були заплановані переговори між керівництвом УПЦ МП і президентом Петром Порошенком у приміщенні Українського дому. Однак ієрархи МП відмовилися від зустрічі з главою держави і заявили про готовність зустрітися виключно на власній території – у Києво-Печерській Лаврі і не обговорювати на ній надання автокефалії УПЦ.

Того ж дня у Києво-Печерській Лаврі відбулося засідання єпископату УПЦ МП і екстрене засідання Священного Синоду, під час якого було оголошено про розрив відносин з Константинополем.

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.