Збройний конфлікт Ізраїлю і ХАМАС, що триває вже майже тиждень, перемкнув увагу світу з російської агресії в Україні. Але головною небезпекою для Києва є те, що війна на Близькому Сході може перетягнути ресурси його західних союзників.

“Ізраїль опинився перед екзистенційною загрозою. Будь-яке фінансування України має бути негайно переспрямовано в Ізраїль”, – заявив 9 жовтня сенатор від штату Міссурі, республіканець Джош Гоулі.

Попри те, що Білий дім раніше називав його розповсюджувачем “російської дезінформації”, теза про обмеження західної підтримки Києва через конфлікт в Ізраїлі не є безпідставною. Щоправда, зараз адміністрація Джо Байдена і Пентагон її публічно заперечують.

“Рішуче відкидаємо думку, що США не можуть одночасно підтримувати волелюбний народ України і підтримувати державу Ізраїль”, – наголосив радник американського президента з питань нацбезпеки Джейк Салліван.

“У нас є ресурси, інструменти та потенціал, щоб ефективно це робити”, – додав він.

Вдень 11 жовтня США оголосили про виділення Україні чергового пакету військової допомоги на 200 млн доларів. В цей самий день до Ізраїлю прибув літак з американською військовою допомогою, зокрема, боєприпасами, які Білий дім пообіцяв надати на прохання ізраїльського уряду після нападу ХАМАС.

Відкритим залишається питання, що буде, якщо нинішнє протистояння в Ізраїлі перетвориться на такий самий затяжний конфлікт, як війна в Україні?

Зброя, якої завжди мало

Заяви про власний потужний військово-промисловий комплекс Ізраїлю є здебільшого міфом, стереотипом, а не реальністю, вважає військовий експерт Defense Express Іван Киричевський.

Він вказує, що, наприклад, гордість ізраїльського бронетанкового виробництва – танк Merkava з системою активного захисту погано проявив себе в реальних бойових діях.

Що стосується ще однієї гордості ізраїльського ВПК – системи протиповітряної оборони “Залізний купол”, то вона є продуктом кооперації з американськими підрядниками. Тож в умовах тривалої експлуатації ППО Ізраїль потребуватиме допомоги США з ракетами і комплектуючими, впевнений експерт.

Відкритим залишається і питання щодо боєприпасів 155-мм калібру. Під час війни в Україні саме цей “натівський” калібр є затребуваним і витрачається українськими військами у шаленому темпі. Американські і європейські виробники ледь встигають його виробляти.

Ізраїльська артилерія також спирається саме на боєприпаси 155-го калібру. Однак, поки що в активній фазі протистояння на Близькому Сході вона задіяна мінімально.

Ізраїль на даному етапі віддає перевагу повітряним атакам на сектор Газа.

“Поки що бачимо, що ізраїльтяни роблять ставку на те, щоб запускати знайомі Україні авіабомби JDAM по сектору Газа”, – вказує Киричевський.

JDAM (Joint Direct Attack Munition) — це важкі авіаційні “керовані” бомби, що мають обладнання (комплект крил і система наведення на базі GPS-навігації), яке збільшує дальність і точність польоту.

Це також американська розробка. З весни її використовує ЗСУ.

Основним літаком Військово-повітряних сил Ізраїлю є американський винищувач F-16, вказує експерт. А це саме той тип літака, який пообіцяли надати Києву західні партнери і на якому зараз проходять підготовку українську пілоти.

Водночас Киричевський запевняє, що війна в Ізраїлі не має загальмувати передачу Україні цих літаків, оскільки в Європі та США їх багато. Але знову ж, може виникнути питання з комплектуючими до них.

“Коли мова піде про затяжний конфлікт, то відразу виникне питання ремонту і відновлення літаків. При всіх заявах про начебто високотехнологічний ВПК ізраїльтяни не вміють самі робити літаки, розучились це робити”, – уточнює він.

Експерт Defense Express також звертає увагу на можливий дефіцит в Ізраїлю амуніції для 300 тисяч резервістів, призваних у військо. Тут також може знадобитись допомога союзників.

Ситуація, коли така мілітаризована країна вимушена просити допомоги з озброєнням у інших держав склалася тому, що останніми роками ізраїльська армія воювала лише з “погано озброєними загонами бойовиків”, каже ВВС директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Якщо конфлікт затягнеться, а тим більш, якщо в нього вступлять інші, насамперед Іран, то потреби Ізраїлю в допомозі різко зростуть. “Щоправда, поки що я оцінюю вірогідність, що Іран напряму вступить у конфлікт, менш як 50%”, – зауважує експерт.

Для запобігання такому розвитку подій США зокрема вирішили перебазувати свою авіаносну групу в Середземному морі ближче до берегів Ізраїлю, вважає він.

Чи вистачить грошей?

Дійсно, номенклатура озброєння, яке США надають Україні і яке можуть надати Ізраїлю, перетинається, але у “вузькому діапазоні”, каже колишній український посол у Вашингтоні Валерій Чалий.

Однак, за його даними, вплив ізраїльського конфлікту може вплинути на терміни формування американських пакетів військової допомоги для Києва.

“Вплив буде скоріше по часу. Впливу за обсягами підтримки на довшу перспективу великого не прогнозую, але короткостроково, очевидно, він буде. – пояснює ВВС Україна Валерій Чалий. – Це пов’язано з процесом прийняття рішень і виділення певної номенклатури озброєнь”.

Він допускає, що “частковий вплив” буде на процес ухвалення в США фінансових рішень для військової допомоги Україні і Ізраїлю.

Пентагон 9 жовтня закликав Конгрес виділити додаткове фінансування для того, щоби США могли одночасно надавати необхідну військову допомогу двом країнам.

Щоправда, це буде не так швидко, адже робота палати представників в Конгресі досі заблокована після звільнення спікера Кевіна Маккарті 3 жовтня.

“Дуже важливе, особливо у питанні боєприпасів і нашої спроможності потенційно підтримувати одночасно і ізраїльтян, і українців – це додаткове фінансування від Конгресу, щоб збільшити наші спроможності, наростити виробництво та оплатити самі боєприпаси”, – заявила міністр армії США Крістін Вормут.

У тимчасовому бюджеті, який Конгрес ухвалив в останній момент 30 вересня, гроші на військову підтримку України не були передбачені.

Однак, за даними видання The Washington Post, адміністрація Байдена може об’єднати в один запит до Конгресу фінансування для України та Ізраїлю.

Така “хитрість” начебто підвищує шанси на виділення необхідної допомоги Києву, проти якої виступають “ультраправі” республіканці-трампісти, які водночас підтримують виділення допомоги Ізраїлю.

Щоправда, з боку членів Республіканської партії вже прозвучали голоси проти такого об’єднання фінансових запитів.

За даними американських ЗМІ, пакет фінансової допомоги для України на наступний рік може скласти від 50 до 100 мільярдів доларів.

“Спільне розуміння”

“Ми підтримуємо та поділяємо готовність США та будь-якої іншої країни надати допомогти Ізраїлю у цій біді. – наголошує ВВС чинний амбасадор України у Вашингтоні Оксана Маркарова. – З іншого боку, події на Близькому Сході тільки підкреслюють необхідність перемоги України над Росією для зупинки не тільки російської агресії, але й інших агресорів”.

“І дії США за останні дні підтверджують, що це розуміння у нас спільне”, – додала вона. Свідченням цього є те, що американська адміністрація і значна кількість членів Конгресу публічно заявили, що виступають за одночасну підтримку Ізраїлю і України.

По-друге, на засіданні Рамштайну 11 жовтня вдалось досягти нових домовленостей, зокрема, щодо постачання Україні літаків, артилерії, броньованої техніки та ППО.

Також в той день оголосили про надання Києву чергового, вже 48-го, пакету збройної допомоги США на 200 млн доларів.

Посол Маркарова переконана, що заплановане виділення зброї Україні, а також постійна робота з постачання попередньо оголошених пакетів і прискорення виробництва “підтверджує відданість нашого стратегічного друга США своїм словам про підтримку”.

Крім того, це убезпечить Україну на період, доки Палата представників обиратиме нового спікера і Конгрес визначатиметься з бюджетним процесом і подальшою підтримкою на 2024 фінансовий рік.

Вигода Росії

Загострення на Близькому Сході намагається використати Росія у війні проти України. Президент Володимир Зеленський навіть переконує, що РФ стоїть за агресивним нападом бойовиків ХАМАС на ізраїльські поселення біля сектору Газа.

“Росія так чи інакше підтримує операції, які проводить ХАМАС в Ізраїлі. Для наших спецслужб це очевидно”. – заявив президент в інтерв’ю France 2.

“Ми маємо всі докази, які змушують нас вважати, що Росія сприяє проведенню певних терористичних операцій. Це не вперше, коли вона це робить. Вона зробила це у Сирії, вона зробила це в Україні”.

Водночас російські провоєнні телеграм-канали і блогери почали поширювати інформацію, що начебто представники ХАМАС воюють зброєю, яку західні союзники передали Україні.

Про це ж написав у своєму телеграм-каналі колишній президент РФ, а нині заступник голови Радбезу Дмитро Медведєв.

Переконливих доказів цього росіяни не навели. Ізраїльська влада заперечила цю інформацію.

А Головне управління розвідки міноборони України заявило, що Росія вже передала бойовикам ХАМАС захоплену під час бойових дій в Україні трофейну зброю, виготовлену в США та державах ЄС.

“Наступним, за планом росіян, кроком мають стати фейкові звинувачення українських військових у буцімто продажу західної зброї для терористів на регулярній основі”, – йдеться в заяві відомства.

Експосол Валерій Чалий каже, що це ІПСО (інформаційно-психологічна спецоперація) росіян, яку вони поширюють на західну аудиторію.

Україна має їй протидіяти, зокрема і дипломатичними методами.

“Це спецоперація росіян, й вона буде далі лише розкручуватися”, – впевнений він.

Олег Черниш. BBC Україна

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.