59,8% українців не вважають ворогами тих, хто не покинув окуповані території, 21,8% — не визначилися зі своїм ставленням, і лише 14,4% українців частково або повністю погоджуються, що населення окупованих територій налаштоване проти України.

Про це свідчать результати опитування Школи політичної аналітики НаУКМА – “Окуповані території та росія: бачення та ставлення українців”, яке було проведено з 12-го до 18 серпня 2022 року.

Також опитування дозволило з’ясувати, що 31% українців не підтримують запровадження кримінальної відповідальності за отримання російських паспортів на тимчасово окупованих територіях. Водночас 41,2% повністю погоджуються з цією ідеєю. Такі результати, на думку дослідників, з одного боку підтверджують негативне ставлення населення підконтрольних територій до отримання громадянами України російських паспортів на тимчасово окупованих територіях. З іншого – показують необхідність додаткової комунікації з боку держави та громадського сектору щодо переважно примусового характеру отримання “червоного паспорта”.

Нагадаємо, у липні низка правозахисних організацій висловила негативне ставлення щодо криміналізації примусової паспортизації. Вони наполягають, що громадяни у такому випадку – не злочинці, а жертви країни-агресора. 

Зокрема, менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова наголошує, що Україна не може криміналізувати отримання паспортів, оскільки це суперечить низці норм міжнародного права і державній політиці, яка раніше була. Адже як в тимчасово окупованому Криму, так і на новоокупованих територіях Росія створила умови для того, щоб громадяни України були змушені брати російські паспорти. Так, до прикладу, ініціювавши гуманітарну кризу на новоокупованих територіях, окупанти надають гуманітарну допомогу в обмін на персональні дані та отримання російських паспортів.

Респондентів також питали, чи згодні вони з твердженням, що “всі, хто хотів, змогли евакуюватись з територій України, окупованих після початку повномасштабного вторгнення”.

Так,  46,4% погоджуються з цим твердженням, чверть (25,1%) не згодні та ще чверть (25,2%) надали відповідь – “і так, і ні”. Єдиний регіон, де однакова кількість погоджується і не погоджується зі згаданим твердженням – це Схід України (по 32%, відповідно) і ще 29,1% обрали опцію “і так, і ні”. У всіх інших регіонах кількість тих, хто згодні, що всі охочі змогли виїхати, переважає майже вдвічі, крім Києва, де їх тільки на третину більше.

Крім цього, більшість опитаних (35,3%) цілком погоджується з твердженням, що “Україна має врахувати, чи була людина примусово мобілізована до незаконних збройних формувань “ДНР/ЛНР” при встановленні її відповідальності (наприклад, в суді)”. Тим часом 11,5% цілком не погоджуються з цим твердженням.

Дослідження проводило ТОВ “Інфо сапієнс” в межах Омнібуса методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Польовий етап тривав з 12-го до 18 серпня 2022 року. Вибірка складає 1000 осіб віком від 16 років. Структура вибірки відповідає структурі населення за такими параметрами, як стать, вік, розмір населеного пункту і регіон, відповідно до даних Державної служби статистики на 1 січня 2022 року.

Опитування не проводилось в АР Крим, місті Севастополь, а також на інших тимчасово окупованих Росією територіях України, де українські оператори не надають послуги мобільного телефонного зв’язку. Також опитування не охоплює українців, які виїхали за кордон. Максимальна теоретична похибка не перевищує 3,1%.

usp-ltd.org

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.