Пропагандисти роблять величезне зусилля, аби довести, що перетворення обіцяного «взяття Києва за три дні» на багатомісячну позиційну війну і було їхньою метою.

«Київ за три дні» давно перетворився для окупантів на затяжну війну. Тож змінилися й наративи пропаганди. Та попри те, що «спецоперація» триває вже четвертий місяць, прокремлівські телеграм-канали все одно переконують авдиторію, що «все йде за планом». Втім, якщо українська влада і суголосні їй ресурси небезпідставно пишуть про військові успіхи, то у загарбницьких медіа помітне розчарування. Хоча наратив «цели спецоперации будут достигнуты» з інформаційного поля нікуди не зник.

Російські канали: гальмуємо, бо дбаємо про людей

У російських телеграм-каналах на «ювілейному» дні спецоперації, природно, ніхто увагу не акцентував. Адже бліцкриг не може тривати місяцями. Проте кілька тематичних заяв кремлівські діячі зробили, а ресурси опублікували.

На каналі «Топор Live» (2,8 мільйона підписників) оприлюднили низку заяв путінського речника Дмитра Пєскова. В яких неозброєним оком помітне виправдання перед російською спільнотою за затяжну війну. Зокрема Пєсков вважає, що «каждый день ведения специальной военной операции на Украине добавляет российским войскам новый опыт, который они используют в дальнейшем». Більше того, немає у Кремля і плану дій щодо раніше та нині окупованих українських територій.

На особистому телеграм-каналі очільника «Роскосмосу» Дмитра Рогозіна «Рогоzин» (90 тисяч підписників) третього червня з’явився значно більш ура-патріотичний запис про не менш пропагандистську подію, що відбулася на космодромі «Байконур». Там на орбіту запустили ракету-носій «Союз», яку пафосно назвали «Донбас», обмалювавши прапорами невизнаних республік. Пуск присвятили «воинам Специальной военной освободительной операции и героической борьбе наших соотечественников против киевской фашистской хунты». Яких тільки гарних слів не напишеш, щоб приховати численні втрати власних збройних сил та безглуздість нападу на суверенну державу.

Втім, щось у «спецоперації» окупантів точно йде не так. Якщо навіть любитель «взяти Польщу за 6 секунд», очільник Чечні та вірний співець російської влади Рамзан Кадиров на своєму ресурсі «Kadyrov_95» (2,4 мільйона підписників), коментуючи зустріч із міністром оборони Росії Сергієм Шойгу, визнав, що у розмові окупанти визначили «новые задачи, которые подразумевают улучшение дальнейшей тактики. Принятые меры позволят в разы повысить эффективность наступательных маневров, что способствует проведению спецоперации в более ускоренном темпе».

Слова ура-патріота Кадирова виглядали так комічно, що їх висміяв навіть «колега по цеху», терорист Ігор Гіркін. На каналі «Стрелков Игорь Иванович» (367 тисяч підписників) його автор, коментуючи заяви президента Чечні, написав: «Второй этап спецоперации был “конкретным”. Третий будет “ускоренным” и “эффективным”. Через месяц, несомненно, придумают обозначение для четвертого. Операция развивается строго по плану и с опережением графика».

Різкіше на заяви Кадирова реагували автори опозиційного телеграм-каналу «Оплот Ичкерии» (27 тисяч підписників). Слова путінського посіпаки про «прискорені темпи спецоперації» тут трактували як анонс того, що буде «ещё больше похищений в оккупированной Чечне. Ещё больше погибших. Ещё больше боли и страданий нашего народа».

Вочевидь, пов’язаним із сотим днем «бліцкригу» агресора був і візит на окуповані території сходу України московського міського голови Сергія Собяніна. На каналі «Мэр Москвы Сергей Собянин» (45 тисяч підписників) опублікували фотозвіт та допис. З якого випливає, що діяч поїхав до Луганська, щоб оголосити: «по поручению президента России Москва окажет гуманитарную помощь и содействие в восстановлении социальной и инженерной инфраструктуры двух городов — Луганска и Донецка». Мовляв, в окупованому місті «уже находятся порядка полутора тысяч специалистов разных подразделений комплекса городского хозяйства Москвы и 500 единиц техники». Чому за відновлення Луганська окупанти взялися вперше за «вісім років нещадних обстрілів Донбасу», як про це любить говорити кремлівська пропаганда, у дописі не йдеться.

Хай там що коїться на фронті, справжній пропагандист має тримати марку до кінця. Так і письменник, а нині — співець російських терористів Захар Прілєпін на іменному каналі, де має 224 тисячі підписників, у «ювілейний» день російсько-української війни писав, що Україна має капітулювати. Посилався при цьому на відставного американського генерала Стівена Твітті. Який в одному з інтерв’ю начебто заявив: «украинцы обречены в этой битве, единственный способ остановить развал Украины — это как можно скорее принять условия России, капитулировать перед ними».   

Твітті справді публічно говорить щось подібне — як і інші американські друзі Росії — однак для повноти картини варто було б процитувати й інших західних експертів, які вважають інакше.

За схожим сценарієм діяв і російський пропагандист Юрій Котенок. На його каналі «Vоенкор Котенок Z» (303 тисячі підписників) вийшла цитата російського генерала Михайла Черняєва. У ній йдеться: «Можно спорить, нужна война или нет, но раз война началась, после этого нужно думать только о победе, потому что размах возможностей становится велик, при этом, победа всегда в 1000 раз окажется дешевле поражения. Кто думает иначе — или не верит возможности достигнуть цели войной — или не понимает военного дела». За часів підкорення Туркестану ще не штрафували за слово «война».

Сепаратистські канали: депресивні регіони беруть «шефство»

На сепаратистських телеграм-каналах теж очікувано не акцентували увагу на 100 днях війни. Подекуди обходячись просто репостами публікацій з ресурсів «старших кремлівських братів». Як, наприклад, ватажок донецьких сепаратистів Денис Пушилін, на каналі якого «Пушилин Д. В.» (35 тисяч підписників) поширили допис голови «Роскосмосу» Дмитра Рогозіна. Про те, що відразу після пуску ракети-носія «Донбас» посадовець «провел для детей Донбасса экскурсию по стартовому комплексу “Союз-2″».

На каналі «ДНР Онлайн» (23 тисячі підписників), як і на інших сепаратистських ресурсах, на сотий день війни з’явилося доволі символічне повідомлення від «мінінформації республіки» про… блокування на окупованій території месенджера Viber. Через те, що, мовляв, «фиксируем всё больше случаев использование данного сервиса не просто в противоправных целях или в целях информационной и психологической войны, но и для распространения вредоносных программ, на базе которых наносятся реальные удары по нашим людям и населённым пунктам и раскрывается местоположение критической гражданской и военной инфраструктуры».

Автори каналу «Типичный Донецк» (405 тисяч підписників), між численними публікаціями про обстріли та руйнування окупованих територій, зробили і кілька «переможних» дописів. Зокрема, про те, що «главы Минобрнауки России, ДНР и ЛНР подписали международные меморандумы о сотрудничестве». А ще мешканці загарбаних територій сходу України, напевно, мають радіти, знаючи, що «Магаданская область взяла шефство над Ждановкой», а «Липецкая область взяла шефство над Володарским районом ДНР». Хоча, якщо пошукати світлини з тієї-таки Магаданської області, оптимізму може різко забракнути.

Тим часом на поміркованому сепаратистському ресурсі «Донбасский кейс» (30 тисяч підписників) зненацька згадали, що війна — це руйнування, голод та масова міграція. Тут цитували доповідь представника ООН Аміна Авада. Згідно із документом, «за сто дней войны почти 14 млн украинцев были вынуждены покинуть свои дома, большинство их них — женщины и дети. […] Такого масштаба и такой скорости вынужденного переселения в истории еще не было. Более 3 млн украинских детей были вынуждены прервать учебу из-за начавшихся боевых действий. По всей стране у сотен тысяч украинцев нет доступа к воде и электричеству. В общей сложности, 15,7 млн жителей нуждаются в гуманитарной помощи и число нуждающихся растет». Добре було б, аби над наслідками пропаганди прокремлівські медіа задумувалися до початку повномасштабного вторгнення, а не на четвертий його місяць.

Українські проросійські канали: Київ втрачає підтримку

На українських ресурсах 100 днів війни коментували із діаметрально-протилежними настроями. Представники влади небезпідставно випромінювали обережний оптимізм. Зокрема, президент Володимир Зеленський в одному з тематичних відео, записаному спільно з прем’єром Шмигалем, головою фракції «Слуги народу» Арахамією, очільником Офісу президента Єрмаком та його радником Подоляком, запевнив: всі посадовці «тут», а поруч з ними всі ці дні стоять Збройні сили України та наш народ.

На каналі Klymenko Time (68 тисяч підписників) зауважили: схоже за змістом відео з тими ж дійовими особами глава держави записував і на другий день повномасштабного вторгнення.

Заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко на своєму каналі з 22 тисячами підписників з нагоди 100 днів війни виклав відео про інфраструктурні здобутки влади. Зокрема, розповів, що за цей час звільнено 1017 населених пунктів. А на деокупованих територіях «повністю відновлено 1 194 об’єкти житлової та соціальної інфраструктури, розміновано 370 населених пунктів, автомобільне сполучення відкрито у понад 700 населених пунктах».

Про те, що інфраструктурної роботи в Україні ще — непочатий край, писали і автори ресурсу «Украина/Новости/Война» (552 тисячі підписників). Тут навели дані «Укравтодору», згідно із якими за 100 днів повномасштабного вторгнення у результаті бойових дій в Україні зруйновано 24 тисяч кілометрів доріг та триста мостів.

На каналі телеведучого та блогера Дмитра Гордона (242 тисячі підписників) третього червня вийшов фрагмент інтерв’ю з лідером гурту «Бумбокс», бійцем тероборони Києва Андрієм Хливнюком. Де артист, який на прохання Гордона говорив російською, зокрема, заявив, що «эта война навсегда. Мы теперь будем всегда вооружены и готовы. С нами рядом живет сумасшедший, оголтелый сосед». З останніми словами точно не посперечаєшся.

При цьому, проросійські українські ЗМІ повідомляють: цікавість Заходу до війни в Україні, а отже і до подальшої військової підтримки нашої держави потроху згасає. Зокрема, на каналі «Политика страны» (248 тисяч підписників), посилаючись на видання Axios, пишуть, що «количество взаимодействий в социальных сетях (лайков, комментариев, репостов) с новостными статьями, опубликованными об Украине, в период с первой недели войны до последней недели сократилось в 22 раза: со 109 миллионов до 4,8 миллионов. Эта тенденция отражается и в объеме освещения в онлайн-СМИ — с 520 тысяч статей в неделю в начале до 70 тысяч теперь».

Схожа риторика панувала і на проросійському ресурсі MediaKiller (93 тисячі підписників). Тільки тут згадували про втрату цікавості до війни з боку саме американців, а посилалися на видання The Hill. Мовляв, «в марте более 60% жителей США высказались за то, чтобы Америка играла значительную роль в ситуации вокруг Украины. В середине мая эта цифра сократилась до 45%, число американцев, поддерживающих политику Джо Байдена— тоже».

Шоумен та волонтер Сергій Притула певен у фінальній перемозі України. У тематичному відео з нагоди 100 днів війни, на власному каналі, де має 55 тисяч підписників, політик не сумнівається: все буде добре, адже на нашому боці — як вправні бійці, так і спритні волонтери, а також згуртований український народ.

Нагадаємо, що ми у режимі реального часу відслідковуємо та спростовуємо російські фейки та маніпуляції. А щоби не панікувати, закликаємо вас користуватися лише офіційними джерелами інформації. І зверніть увагу на те, як варто читати новини під час війни, коли інформаційний світ перенасичений вкидами та маніпуляціями.

Олександр Крумін. detector.media

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.