На саміті у Саудівській Аравії обговорювали ще два мирні плани. Один презентував Китай. Другий план, на правах сторони, яка приймала, презентувала Саудівська Аравія

LVIV.MEDIA аналізує політичні події у світі, які трапилися минулої доби, та той вплив, які вони мають на Україну.

Українська версія війни на саміті в Саудівській Аравії

Українська “формула миру” визнана найбільш розумною та відповідною до Статуту ООН. У заяві офісу президента України йдеться, що усі учасники зустрічі в Джидді засвідчили прихильність принципам Статуту ООН, поваги до суверенітету, територіальної цілісності держав. Дискусія в Джидді скоротила дистанцію між позиціями України та країн, що розвиваються, щодо справедливих умов закінчення війни. Більш того, багато країн Глобального Півдня чи не вперше мали змогу почути українську версію війни, адже до цього їх уряди орієнтувались якщо не на Москву, то на Пекін, а дискусії в ООН часто викривлялись кулуарними підкупами з боку Росії. На цей же саміт Росію не запросили. Внаслідок чого всі дипломати відзначили широке прийняття центральних принципів міжнародного права, де український суверенітет та територіальна цілісність стають основою переговорів між Україною та Росією.

Україна та країни Глобального Півдня під час саміту у Джидді були більш схильні до консенсусу в питанні повного виведення російсько-окупаційних військ. Адже такі розбіжності були у червні під час перемовин у Копенгагені. Тоді кілька країн, що розвиваються, сказали, що не підтримають такої умови. Цього разу Україна її не продавлювала, а країни, що розвиваються, не стали цій умові опонувати. Проте це не перешкоджатиме підтримці з боку Заходу і не завадить Збройним Силам України продовжувати військові дії та добиватися перемоги на полі бою.

10 пунктів української “формули миру”:

  1. Радіаційна та ядерна безпека;
  2. Продовольча безпека;
  3. Енергетична безпека;
  4. Звільнення полонених;
  5. Відновлення територіальної цілісності України.
  6. Виведення російських військ;
  7. Справедливість.
  8. Протидія екоциду (захист природи);
  9. Недопущення ескалації;
  10. Фіксація закінчення війни.

Мирні плани від Китаю та Саудівської Аравії

На саміті обговорювалися ще два мирні плани. Один презентував Китай, Пекін намагався включити до нього московські побоювання. Але представники ЄС розбили його вщент, оскільки реалізація такого плану могла привести до заморозки конфлікту, що дасть Москві змогу зміцнити свій контроль.

Другий план, на правах сторони, яка приймала, презентувала Саудівська Аравія. Проте він мав загальні положення:

  • визнання цілісності України;
  • припинення вогню;
  • початок переговорів під наглядом ООН.

План Ер-Ріяду не критикували, але й не брали за основу, оскільки пункт “під наглядом ООН” передбачає участь Росії у вищезазначених робочих групах.

Китай, схоже, цілком задовольняє позиція – вести дискусії, які безпосередньо стосуються Москви, без її участі.

Саміт в Індії у вересні

У найближчі тижні буде ще одна зустріч (попередньо на полях саміту G20 в Індії 9-10 вересня), і Росії на ній знову не буде. Наразі учасники саміту почали створювати робочі групи, пов’язані з роботою над глобальними наслідками російсько-української війни, що передусім включає ядерну безпеку, наслідки для довкілля, енергетичну та продовольчу безпеку. Всі ці речі як раз враховані в українській “формулі миру”.

Заява Пєскова

“Наші президентські вибори – це не демократія, а бюрократія, тож Путін наступного року буде переобраний з більш ніж 90% голосів”, – йдеться у заяві Пєскова в інтерв’ю американському виданню New York Times.

Є інформація, що Пєсков почав це спростовувати, проте світові медіа, після результатів саміту в Саудівській Аравії, сконцентрувались на Китаї, який підтримав подальші переговори щодо української “формули миру” (The Guardian).

Згодом з’явилися подробиці щодо “африканського кейсу” до якого залучився Шойгу. Так американський дослідник терористичного угрупування “Вагнер” журналіст Forbes Джон Лехнер зазначив, що “Вагнер” не встигне втрутитись у ситуацію в Нігері.

Одночасно з цим, кремлівські пабліки почали вкидувати дані, що зі “СВО” знімається частина командирів, які мають сформувати 12 підрозділів для від’їзду до Африки. Конкретики немає, але разом із підрозділами, Шойгу пропонує африканським лідерам постачання озброєння та військової техніки.

Висновки

1. Глобальний саміт в Саудівській Аравії щодо України, який був лише технічно призначений для вписування країн Глобального Півдня в українську “формулу миру” закінчився успішно. І для утвердження цього успіху створюються робочі групи за ключовими кейсами: продовольство – “зернова угода”; енергетика – Запорізька АЕС; довкілля – Каховська ГЕС.

2. Створені комунікаційні підв’язки подальших зустрічей у рамках саудівського треку під ключові заходи за участю країн Глобального Півдня. Там розпочнеться опрацювання основного кейса – ядерного, який так чи інакше міститиме питання виведення російсько-окупаційних військ з території України. Після чого за планом має відбутись той самий доленосний найглобальнійший саміт, дата якого ще ніде не озвучується.

3. Тим часом Росія повністю віддала долю свого майбутнього Китаю, який намагається вплестись у концепцію післявоєнного врегулювання, використовуючи Росію, зокрема, в Африці.

Нагадаємо, 5 серпня, у місті Джидді Саудівської Аравії розпочалася перша найбільша і найвпливовіша зустріч щодо врегулювання російсько-української війни. Після зустрічі в Копенгагені 28 червня дводенна зустріч у Джидді спланована більш ніж на високому рівні.

lviv.media

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.