Американський інвестиційний банк JP Morgan оцінив ситуацію в Україні, заявивши, що траншу МВФ у 2019 році може не бути, однак прибутковість інвестицій у країну може вирости.

Про ці та інші висновки аналітиків банку повідомляється в матеріалі НВ. Журналісти нагадують, що, за версією Forbes, цей інвестиційний банк входить до трійки найбільших публічних компаній світу – під його управлінням перебувають активи інвесторів більш ніж на $2,5 трлн.

Зеленський і Гройсман – заручники популістських обіцянок

У звіті JP Morgan відзначається, що переможець президентських виборів в Україні Володимир Зеленський може виявитися заручником як високих очікувань суспільства, так і власних обіцянок.

Політику-початківцю було нелегко перемогти, але на нього чекають “ще більш важкі часи”, оскільки доведеться мати справу з економічною та геополітичною реальністю України.

“Ці президентські вибори знаменують собою величезний прогрес України на шляху до демократії. Також вперше Зеленський пообіцяв бути президентом на один термін. Однак українці швидше голосували не за Зеленського, а проти Порошенка, системи і нинішньої еліти, сподіваючись на зміни”, – йдеться в тексті.

Аналітики банку пишуть, що “якщо політик Зеленський не зможе показати швидкі й помітні поліпшення рівня життя та боротьбу з корупцією, то його підтримка може зникнути так само швидко, як і з’явилася”.

У JP Morgan вважають, що склад команди переможця виборів, швидше за все, протягом найближчих місяців зміниться.

Також наголошується, що історично в Україні президент був більш впливовим за прем’єр-міністра, але для реалізації свого порядку денного йому потрібно було сформувати більшість у парламенті.

“Відсутність підтримки з боку парламентської більшості ускладнить здатність Зеленського реалізувати свої плани. Крім того, не можна виключати, що сильний прем’єр-міністр із потужною підтримкою в парламенті може відхиляти ініціативи президента”, – йдеться в звіті.

“Якщо Зеленському не вистачить підтримки в парламенті для президентських ініціатив, то для виходу з глухого кута він має намір “звертатися до суспільства”, щоб “сприяти” прийняттю його ідей. Ця форма прямої демократії звучить привабливою, але це також досить ризиковано, особливо, якщо це стосується деяких реформ, пов’язаних із МВФ”, – додається там.

Тому Зеленський зацікавлений у дострокових парламентських виборах,і аналітики JP Morgan не вважають, що це негативно позначиться на ринках, “але вплив проявиться в середньостроковій перспективі”.

При цьому наголошується, що президент, особливо новообраний, не грає головної ролі для виконання вимог МВФ. Більший вплив на виконання умов, включених у поточну програму Фонду, мають уряд і парламент.

У цьому контексті аналітики відзначають, що прем’єр-міністр Володимир Гройсман, який іде на парламентські вибори, у зв’язку з чим вимагає знизити ціну на газ для населення, дав чітко зрозуміти, що він відходить від вимог МВФ.

Загроза для траншу МФВ

“Ми не очікуємо траншей МВФ у цьому році через ймовірний популістський підхід, хоча раніше ми очікували один платіж у 2019-му. Програма МВФ (один транш у травні і один у листопаді) виявилася під загрозою”, – вказується в звіті.

У JP Morgan вважають, що МВФ не має особливих підстав для того, щоб виплатити транш у травні, тому що:

1. Україна не змогла повністю виконати обіцянку щодо цін на газ, і існує ризик того, що Україна вимагатиме подальших поступок на переговорах через передвиборчі обіцянки Гройсмана і Зеленського.

2. Україні, ймовірно, доведеться запропонувати механізм, щоб врахувати майбутнє зростання цін на газ. Ймовірно, що ціни на природний газ збільшаться в кінці цього року.

3. МВФ може втратити важелі впливу на представників органів української влади в разі поблажливого ставлення до них.

4. Україні необхідно виконати інші умови, які вже протерміновані. Наприклад, закон про так званий спліт: розподіл функцій національних фінансових регуляторів між Нацбанком України та Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку (крайній термін – березень 2019 року).

Зростання припливу інвестицій

Водночас у JP Morgan заявляють, що у зв’язку з ростом ризиків прибутковість інвестицій в Україну може зрости.

Так, ралі, що почалося на початку року, приносячи інвесторам 11% прибутковості, зробило Україну найбільш привабливою серед країн з економікою, що розвивається.

“Ми вважаємо, що в найближчій перспективі є істотний ризик того, що його [Зеленського] безпосередню увагу буде зосереджено на встановленні його лідерської позиції і задоволенні очікувань виборців, які йдуть врозріз виконанню вимог МВФ. Зростаючі ризики повинні привести до більш високої премії за ризик, особливо після сильного ралі з початку року”, – стверджується у звіті.

Як повідомляв OBOZREVATEL, раніше Світовий банк погіршив прогноззростання валового внутрішнього продукту України в 2019 році. Очікується, що зростання української економіки сповільниться з 2,9% до 2,7%.

При цьому міжнародна фінансова організація зберегла прогноз зростання ВВП в Україні у 2020 році на рівні 3,4%.

obozrevatel.com

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.