Будапешт намагається створити видимість підтримки своєї нацменшини на Закарпатті через погіршення відносин з Європейським союзом, однак це не загрожує територіальній цілісності України. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів політолог, виконавчий директор Інституту світової політики Євген Магда.

Експерт нагадав, що міністр закордонних справ Павло Клімкін вже запевнив, що угорський консул, який приводив українців до присяги Угорщині в Берегово, більше не працюватиме на території України. На думку аналітика, це логічне рішення, оскільки угорський дипломат порушує відповідні дипломатичні правила та Віденську конвенцію про дипломатичні зносини.

Однією з причин паспортизації населення Закарпаття, Євген Магда вважає прагнення офіційного Будапешта відволікти увагу своїх громадян від актуальних проблем у відносинах з Брюсселем.

«Угорська сторона у відносинах з Україною використовує принцип переключення уваги. Будапешт має проблеми в Європейському парламенті, який розпочав процедуру позбавлення Угорщини голосу в Раді Європейського союзу. Такою паспортизацією угорська влада демонструє власним громадянам, що вона має на кому відігратися, що поряд є хтось слабший. Крім того, Угорщина має ще й «історичну травму». У 1920 році був підписаний Тріанонський договір, за яким країна втратила значну частину своєї території, населеної етнічними угорцями. І сьогодні це також має вплив на її внутрішню політику»

Водночас, на думку Євгена Магди, офіційний Київ має продовжувати діалог і розширювати всебічну співпрацю з Будапештом, оскільки Угорщина на сьогоднішній день є одним зі стратегічних партнерів України.

«Слід обговорювати зростання товарообігу між Україною та Угорщиною, обговорювати спільну зацікавленість у розвитку двосторонніх контактів, і не лише з угорцями Закарпаття, які проживають на українській території. Слід говорити чи цікаво взагалі угорцям приходити в Україну як інвесторам, як носіям передового досвіду в сфері переробки сільськогосподарської промисловості. Є багато сфер взаємодії, які на сьогодні залишаються на задньому плані. Це можна і реально виправити, однак для цього потрібна добра воля двох сторін» — Євген Магда, виконавчий директор Інституту світової політики

Експерт також не вважає, що Україні серйозно загрожує угорський сепаратизм, подібний до російського, що призвів до незаконної анексії Криму і тимчасової окупації Донбасу.

«Я не думаю, що угорський сепаратизм – це те словосполучення, яке слід вживати у даному випадку. Ми є свідками певної політики офіційного Будапешта з підтримки закордонних угорців. Мені невідомі випадки масштабного руху виходу Закарпаття зі складу України. І важко уявити, що Угорщина, як член ЄС і НАТО, раптом оголосить, що вона хоче приєднати до своєї території Закарпатську область. Ми все-таки перебуваємо скоріше в політичній риториці, ніж у реальній геополітичній загрозі» — Євген Магда, виконавчий директор Інституту світової політики

Євген Магда також переконаний, що українські силовики, зокрема СБУ, мають жорстко реагувати на факти роздачі угорських паспортів. Водночас експерт переконаний, що карати за це слід не громадян, які отримують такі документи. На його думку, слід діяти відповідно до Віденської конвенції про дипломатичні зносини і впроваджувати санкції проти дипломатичних працівників, які таким чином втручаються у внутрішні справи держави.

Аналітик зазначив, що на території України зафіксовані факти масової роздачі угорських і навіть румунських паспортів, однак він не вважає це настільки великою загрозою для України, як роздача російських паспортів у Криму до 2014 року.

Нагадаємо, нещодавно у ЗМІ з’явився відеозапис таємної роздачі угорських паспортів українцям у конкульстві Угорщини в місті Берегово Закарпатської області. Пізніше угорські паспорти також були знайдені у кількох закарпатських чиновників і депутатів.

Це спричинило дипломатичний скандал і суттєво загострило офіційні відносини між державами. МЗС України заявив, що вишле угорського консула, а Будапешт пообіцяв у відповідь вислати консула України.

Валерій Савицькийua.news

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.