Православній церкві України (ПЦУ) не загрожує розкол, а заяви про це є демонстрацією особистих амбіцій владики Філарета, який не до кінця змирився зі створенням нової автокефальної церкви. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів політичний експерт, директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.

Аналітик вважає причиною нинішнього скандалу в ПЦУ особисті амбіції Філарета. Він нагадав, що владика «понад 20 років змагався з УПЦ Московського патріархату і хотів би, грубо кажучи, «відійти до Господа Бога» в статусі керівника найбільшої української церкви».

Водночас експерт підкреслив, що нова церква, яка виникла в результаті Константинопольського еддикту, насправді Філарету не належить, а сам процес формування ПЦУ буде складним і тривалим.

«Процес формування автокефальної Православної церкви України вже розпочався, й ані Філарет, ані Порошенко, ані, тим більше, Путін, вже не можуть на нього вплинути. Цей процес буде тривалим, може пройти кілька років і Філарету слід із цим змиритися. Висхідний тренд серед православних конфесій України – це автокефалія. Вона має свого керівника, і не має значення, подобається він комусь чи ні. Однак Філарет незадоволений паралельністю чи двовладдям, він хотів би, аби його визнали, хоча і має титул почесного патріарха ПЦУ. Він вимагає якоїсь конкретної влади, оскільки домовився з Петром Порошенком. Хоча з президентом упродовж п’яти років домовлялися багато різних людей, але він не виконав жодної обіцянки. Я впевнений, що Петро Порошенко скаже, що не має відношення до обіцянок, які дав Філарету»

Політолог також не прогнозує відкликання Вселенським патріархатом Томосу про надання автокефалії Православній церкви: «Якби така ймовірність існувала, уже б давно «заворушився» патріарх РПЦ Кирило. Однак його навіть не запросили на парад Перемоги на Червоній площі в Москві 9 травня, чого не траплялося впродовж останніх 20 років».

Крім того, Віктор Небоженко переконаний, що новообраний президент Володимир Зеленський не втручатиметься у конфлікти між ієрархами ПЦУ.

«Зеленський навмисне буде дистанціюватися від релігії та церкви. Це правильно, адже будь-який новий президент не повинен використовувати питання церкви в особистих цілях. Ми бачили, як надання Томосу перетворилося на пропагандистський захід напередодні виборів. Петро Порошенко занадто політизував процес створення автокефалії, що різко нівелювало ідею навіть серед парафіян. Тому я гадаю, що Зеленський не втручатиметься у ці процеси, та він і не схожий на людину, яка з ранку до вечора думає про релігійне майбутнє України. Взагалі, чим менше центральна влада буде втручатися у релігійні суперечки, тим спокійніше буде відбуватися процес створення ПЦУ і тим менше там буде політики»

— Віктор Небоженко, політичний експерт

Нагадаємо, владика Філарет виступив із заявою, в якій закликав предстоятеля ПЦУ Епіфанія «нічого не робити всередині церкви» без його згоди. Він зазначив, що сьогодні в Українській православній церкві відбувається «поділ, двовладдя, яке може привести до сумних наслідків».

Також владика звинуватив Епіфанія у відмові від домовленостей, даних під час Об’єднавчого собору 15 грудня і зазначив, що президент Петро Порошенко також відмовився від домовленостей, які давав раніше. На думку владики, це спровокувало загрозу церковного розколу.

Раніше Філарет заявив про те, що УПЦ Київського патріархату не ліквідована і продовжує існування, оскільки він особисто такого рішення не приймав. Владика скликав архієпископів на «урочисте молитовне звернення» до Володимирського собору 14 травня. Однак літургію відвідали лише чотири єпископи з понад 60 запрошених.

Тим часом митрополит ПЦУ Єпіфаній заявив, що жодного розколу в ПЦУ немає і не буде. За його словами, УПЦ Київського Патріархату вже не існує, не дивлячись на заяви Філарета.

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.