В Україні спалахнула дискусія щодо виборів під час війни. Дати чергових передвиборчих кампаній наближаються невідворотно. Нагадаємо, що 29 жовтня в Україні мали б відбутися парламентські вибори, проте під час дії воєнного стану таку можливість заборонено законом. Також, вже 2024 року в Україні мають відбутися президентські вибори. В кінці березня…

Навіть не досвідчена в політичних іграх людина, не може не відчути, як розпалюється суспільно-політична ситуація.

Особливо – у соціальних мережах: то вистрибують дивані коментатори, які обрушуються на нібито невміле «військово-політичне керівництво України» (ну, не скотство, панове політики? У той час, як ЗСУ стікає кров’ю під Авдіївкою та Куп’янськом!); то шановні люди розмовляють про «стратегічний глухий кут»… Знову підняли голови любителі протиставляти українських громадян, які живуть на Заході країни, тим, хто живе на Сході. На підтанцьовці – мовні хейтери та сповнені «праведного гніву» проти біженців за кордон. Дехто дійшли до того, що вже закликають знести… Ну, зрозуміло кого…

Тема насправді не лінійна та дуже суперечлива.

Якщо згадати, у нашій країні проводились вибори в умовах активних бойових дій: у 2014 році. Тоді, щоправда, в країні не було військового стану і ми не мали іншого виходу, бо втік Янукович, і країні потрібен був легітимний президент. А потім відповідно перезавантажувалась і вся Верховна Рада.

У 2019 році війна була гібридна, відбувалися перестрілки малої інтенсивності вздовж лінії фронту, і війна не сприймалася як повномасштабна.

А сьогодні ситуація є абсолютно драматичною. Якщо зараз йти на демократичні вибори, це неминуча внутрішня конфронтація, що ми бачимо щодо активізації різних політичних сил. І це не може не відбиватися на згуртованості зусиль громадян заради нашої перемоги та й на впевненості в ній.

У будь-якому випадку, за даними Інституту соціології Національної академії наук України, кількість респондентів, які вважали, що влада не справляється зі своїми обов’язками, підскочила з 3,8% у травні 2022 року до 18,3% у червні 2023 року.

Якщо ми почнемо розбиратися між собою, не дай Боже, почнеться внутрішня політична війна «всіх проти всіх». І цим, звичайно, скористається ворог.

Російські пропагандисти вже біснуються, радісно пророкують новий Майдан у Києві та доречно і не доречно цитують колишнього радника Президента Олексія Арестовича. Більше їм, мабуть, нема на кого спертися.

Для багатьох із нас найголовніша проблема виборів під час війни – небезпека внутрішньої конкуренції. А демократичні вибори без відкритої конкуренції неможливі.

Тому коли говорять про необхідність виборів під час війни, то виникають і проблеми безпеки, і суто технічні: як організувати голосування наших громадян за кордоном та багато інших.

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук під час саміту “Кримська платформа” повідомив, що є “п’ять ключових проблем” для проведення виборів в Україні у 2024 році.

Цитата:

“Перше – право військовослужбовців на голосування та висування, друге – право біженців на голосування, третє – як проводити вибори на тимчасово окупованих територіях, четверте – фінансування виборів та п’яте – вільний доступ до ЗМІ. Ми не можемо дати Росії скористатися свободою слова в Україні для поширення пропаганди”.

Цікаво, що тема виборів до нас прийшла із Заходу. Про це говорив президент Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Кокс.

Цитата

«Зрозуміло, що ваша Конституція не дозволяє проводити вибори під час дії воєнного стану. Стан справ на сьогодні саме такий. Тому нині ваша країна не має права проводити вибори. Це зрозуміло, і я хотів би чітко на цьому наголосити. Натомість Україна  — як повноправний член Ради Європи —  звичайно, демократична країна. І хоча демократія — це набагато більше, ніж просто вибори, я думаю, не можна заперечити, що без виборів демократія не може функціонувати належним чином. Тобто я хочу сказати уряду, парламенту і народу України, що саме у ваших руках прийняття рішення: чи будуть вибори і коли саме вони відбудуться. Поки діє воєнний стан і ваша Конституція залишається такою, якою вона є, виборів бути не може. Але рано чи пізно момент настане, і відбудуться вибори. Моя порада — починати готуватися до них якомога швидше»

Сенатор Сполучених Штатів Америки від Республіканської партії Ліндсі Грем 24 серпня заявив, що в Україні у 2024 році мають відбутися вибори, незважаючи на введений військовий стан.

Президент Володимир Зеленський відповів, що готовий провести вибори, якщо союзники нададуть Україні відповідну допомогу. Зокрема йдеться про $5 млрд і про присутність західних спостерігачів, у тому числі і в окопах.

І, звичайно. У нашому парламенті ця тема також дуже активно обговорюється. Як бути із президентськими виборами?

– Щодо парламентських виборів, то в Конституції записано, що в умовах військового стану повноваження Верховної Ради зберігаються, доки не завершиться військовий стан, пояснює політолог Володимир Фесенко. – І після закінчення військового стану повноваження передаються новообраному парламенту. Щодо президента України, то такої норми немає. І виникає дискусія: якщо повноваження Зеленського закінчуються 2024 року, то що робити? Передавати ці повноваження голові парламенту Руслану Стефанчуку? Ні, краще провести вибори президента.

Експерт не виключає такого варіанта розвитку подій із застереженням «залежно від військової ситуації». На його думку, як варіант у нас можуть відбутися президентські вибори, можливо, без парламентських.

– Ще простіше рішення, – звертає увагу експерт, – депутати можуть звернутися до Конституційного суду. Закон про воєнний стан забороняє проведення всіх виборів: і парламентських, і президентських, і місцевих. Як бути?

За словами Володимира Фесенка, з посиланням на деяких вчених-конституціоналістів, норми Конституції слід розглядати в єдиній логіці: якщо є норма щодо продовження повноважень парламенту до закінчення військового стану, то цю логіку можна віднести і до повноважень президента. Але це приватна думка окремих фахівців у сфері конституційного права.

А трактувати Основний Закон може лише Конституційний Суд. І нехай КСУ виступить таким третейським арбітром і скаже нам, що робити у такій складній правовій ситуації.

– Мені здається, це найпростіший спосіб вирішити це суто правову суперечність, – висловив свою оцінку експерт. – А політично, соціально і навіть психологічно нам усім слід визначитися, за яких умов вибори стануть можливими.

Володимир Фесенко висловив суб’єктивну думку, що в умовах боїв малої інтенсивності можна буде провести вибори для того, щоб підтвердити легітимність української влади. Навіть в умовах воєнного стану, але попередньо внести зміни до закону.

Однак за нинішньої ситуації та важких боїв на фронті, регулярних обстрілів Херсона, Кривого Рогу, Запоріжжя, Харкова, Нікополя з людськими жертвами та ймовірних енергетичних проблем узимку проводити вибори – величезна проблема. Одна російська ракета на виборчу дільницю під час голосування може призвести до десятків смертей.

Слід дочекатися таких умов, за яких вибори стануть можливими.

При цьому вже сьогодні слід подбати про звіряння реєстру виборців (мільйони українців не живуть за своїми постійними адресами). Навіть після закінчення війни величезна кількість українських громадян все ще залишатимуться за межами України і слід подумати, як вони можуть проголосувати.

Тому нам слід визначитися, за яких умов можливі вибори (навіть якщо війна затягнеться) та готуватиме юридичні та технічні механізми до їх проведення. А конкретна дата залежатиме від військової та внутрішньополітичної ситуації.

До речі, фраза «Виборчий бюлетень сильніший за кулю» належить Аврааму Лінкольну. Але сказав він це майже два сторіччя тому і з іншого приводу.

Зеленський має сказати черчіловське «ні» виборам в Україні під час воєнного часу – про це пише старший науковий співробітник Atlantic Council доктор Алан Райлі.

Цитати

«Якби Вінстон Черчілль був ще з нами, він напевно б радив президенту України Володимиру Зеленському ігнорувати міжнародний тиск щодо призначення виборів. Подібно до українців у 2023 році, британці у 1940 році вели війну за національне виживання. Щороку у жовтні протягом п’яти років поспіль британський уряд під час війни на чолі з Уїнстоном Черчіллем отримував законодавчу згоду на перенесення запланованих виборів та продовження терміну дії британського парламенту».

«Коли країна бере участь у війні за національне виживання, головними пріоритетами має бути ведення війни з максимальною енергією та підтримання національної єдності».

Довідка “Громади”

ЦВК затвердила орієнтовні обсяги видатків, необхідні для підготовки та проведення виборів Президента України та народних депутатів України. А також, обсяг видатків для включення до бюджетного запиту щодо підготовки та проведення місцевих виборів у 2024 році в разі їх призначення.

Міністерство фінансів навело дані, отримані від ЦВК щодо орієнтовних видатків державного бюджету в умовах 2024 року:

на проведення виборів президента України – 5 418,3 мільйона гривень

на проведення виборів народних депутатів – 3 745,8 мільйона гривень

При цьому Комісія наголосила, що воєнний стан на сьогодні триває, тому неможливо спрогнозувати остаточних руйнівних наслідків, що будуть спричинені воєнними злочинами РФ, передусім знищення критично важливих об’єктів інфраструктури, у тому числі виборчої інфраструктури, значні міграційні процеси.

gromada.group

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *