Такий крок викликав гостро негативну реакцію Москви

1 вересня виповнюється 80 років з початку Другої Світової війни. З нагоди 80 річниці трагічної події Варшава запланувала ряд заходів під гаслом “Пам’ять і попередження”, на яке запросили близько 40 глав держав, урядів і керівників міжнародних організацій і блоків.

Серед них – президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайер. А ось Володимир Путін, президент Росії, яка оголосила себе правонаступницею СРСР, запрошення не отримав, – повідомляє ВВС.

Такий крок викликав гостро негативну реакцію Москви. Про небажання Варшави бачити російського президента серед гостей написали всі провідні ЗМІ світу, через що польським чиновникам довелося пояснювати позицію президента Анджея Дуди, який є формальним господарем траурних заходів, передає “ZIK“.

Що саме відбудеться у Польщі?

За планом організаторів, повинні прибути до Варшави близько 250 гостей з-за кордону. Серед них – прем’єр-міністри, президенти, глави парламентів, представники королівських родин, керівництво ЄС і НАТО.

Головні заходи 1 вересня відбудуться на площі Пілсудського у Варшаві, звідки до гостей звернуться президенти Польщі та Німеччини. У своїх промовах вони нагадають про причини, які призвели до численних трагедій Другої світової війни, і надзвичайно високу ціну, сплачену за рішення тогочасних політиків.

“Під час цих урочистостей погляди всього світу будуть прикуті до нашої країни”, – підкреслив держсекретар Міністерства Закордонних Справ Польщі Шимон Шинковски в інтерв’ю Polskie Radio 24. – Це буде можливість захистити історичну правду і добре ім’я Польщі”.

За словами заступника глави канцелярії президента Павела Мухи, запрошення на річницю розсилалися, “враховуючи реалії сьогодення, а не історичний аспект”.

“Президент Путін не є персоною нон-грата. Ніхто не використовував такого роду формулювань. Ми запросили лідерів країн-членів ЄС і Східного Партнерства. Росія не є членом Східного Партнерства”, – пояснив він Radio Zet.

Як відомо, до цієї програми Євросоюзу належать шість колишніх радянських республік – Україна, Молдова, Грузія, Білорусь, Азербайджан і Вірменія. “Ми не запрошуємо всі країни. Скажімо, ми не запросили Японію”, – додав він.

Як відреагували в Росії

Таке пояснення не задовольнило Москву. Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив про негативне ставлення Кремля до кроку Польщі. За його словами, “будь-які меморіальні заходи в будь-якій країні світу, присвячені роковинам або Великої Вітчизняної війни або Другої Світової війни, без участі Росії не можуть вважатися повноцінними, так як роль Росії у завершенні Другої Світової війни неможливо переоцінити”.

Не забарилася із заявою й Міністерство закордонних справ. Дипломатичне відомство Росії звернуло увагу на те, що рішення не запрошувати президента Путіна на заходи з нагоди 80-ї річниці початку Другої Світової війни “є ще одним проявом викривленого світогляду польської адміністрації, яка на догоду швидкоплинним політичним пріоритетам систематично фальсифікує літопис Другої Світової війни та післявоєнного періоду”.

Рішення не запрошувати Путіна стало приводом для численних коментарів у російських ЗМІ. Багато з них згадали, що під час війни загинуло понад 25 мільйонів громадян СРСР, які разом із США та Великобританією воювали проти гітлерівської Німеччини. Одночасно вони звинуватили Варшаву в спробах переписати історію.

“Протягом кількох останніх років у Польщі ведеться активна кампанія по систематичній фальсифікації історії. Солдат-визволителів називають окупантами, зносять пам’ятники Червоної Армії“, – повідомила інформагенція ТАСС.

Польща відстоює своє рішення

У відповідь на заяви, що звучали в Росії, польські урядовці стали на захист позиції своєї країни.

Глава канцелярії Анджея Дуди Кшиштоф Щерський зауважив: “Святкування 80-ї річниці з початку Другої Світової війни відбудеться з країнами, з якими сьогодні Польща співпрацює заради миру, заснованого на дотриманні міжнародного права і поважання суверенітету держав”.

Він підкреслив, що саме “порушення цих принципів було ознакою агресорів 1939 року і залишається найбільшою загрозою світу сьогодні”.

Заступник прем’єр-міністра країни Яцек Сасін пов’язав рішення не запрошувати Путіна з політикою Росії по відношенню до інших країн. “Він лідер країни, яка здійснює збройну агресію проти своїх сусідів. Я думаю, було б недоречним відзначати річницю збройної агресії проти Польщі за участю лідера, який сьогодні застосовує ті ж методи по відношенню до сусідніх країн”, – пояснив він.

znaj.ua

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.