У Харкові відновили меморіальну дошку видатному мовознавцю і літературознавцю, почесному доктору Каразінського університету Юрію Шевельову.

У Харкові на зібрані від небайдужих громадян кошти відновили меморіальну дошку видатному мовознавцю і літературознавцю Юрію Шевельову. 

Про це повідомили активісти організації “Декомунізація.Україна” в Telegram, передає Depo.Харків.

“Дошка мовознавцю Юрію Шевельову, на яку влітку збирались кошти, нарешті готова! – сказано в дописі. – Ми вже на фінішній прямій у відновленні справедливості. Щодо чіткої дати встановлення дошки, ми повідомимо пізніше”.

Довідка Depo.Харків. У вересні 2013 року громадяни, які назвалися працівниками комунальних служб Харкова, знищили меморіальну дошку Шевельову в Харкові. Це сталося за півгодини після того, як міська рада Харкова скасувала рішення топонімічної комісії про встановлення дошки.

Чоловіки, які назвалися працівниками комунального підприємства “Жилкомсервіс”, намагалися відділити дошку від стіни будинку по вулиці Сумській, 17 за допомогою сокири. Коли їм це не вдалося, вони розбили дошку на кілька частин, забрали їх і поспішно зникли з місця події.

Пізніше стало відомо, що 31 травня 2021 року Вчена рада Харківського національного університету імені. В. Н. Каразіна погодила встановлення меморіальної дошки Шевельову на фасаді будівлі центральної наукової бібліотеки ХНУ імені Каразіна на вулиці Університетській, 25.

Юрій Шевельов (Шерех) (1908-2002) – славіст-мовознавець, історик української літератури, літературний і театральний критик, активний учасник наукового та культурного життя української еміграції. Народився у Харкові у дворянській родині німців Шнейдерів. У Першу світову батько змінив прізвище на Шевельов.

У 1933-43 роках – доцент Харківського університету. Викладав у Олеся Гончара. Із 1944 року – на еміграції.

Професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Іноземний член НАН України (1991). Член Американського лінгвістичного товариства, Польського інституту мистецтв і науки в США. Почесний доктор Альбертського, Люндського, Харківського університетів та Києво-Могилянської академії. Головний редактор журналу “Сучасність”.

Автор 17 книг і фундаментальних наукових праць про історію слов’янських мов, української мови та літератури.

Аліна Гаєвська. kh.depo.ua

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.