Демографічна ситуація в Україні лишається скрутною: народжуваність падає, смертність росте, люди виїздять за кордон.

30,5 мільйонів українців вже у 2040 році

Як зазначає заступник директора з наукової роботи Інстистуту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи Олександр Гладун, якщо війна в Україні закінчиться наприкінці 2024 року чи в 2025 році, то через 15 років після цього кількість населення становитиме приблизно 30,5 млн людей.

Демографи оцінили, що на початок 2022 року кількість населення України становила приблизно 42 млн. Йдеться про кордони 1991 року, тобто разом з окупованим Кримом та захопленими частинами Донеччини і Луганщини.

За словами Гладуна, аби спрогнозувати чисельність населення, довелося закласти прогнози щодо народжуваності, смертності та міграції. Але найперше питання, яке потрібно було вирішити – коли закінчиться війна.

“Адже під час війни демографічні процеси мають свої особливості, протягом двох-чотирьох років після війни є свої особливості. Лише після цього періоду демографічні процеси більш-менш стабілізуються. Тоді в цей період можна робити більш-менш точні прогнози”,– пояснив заступник директора з наукової роботи Інстистуту демографії в розмові з 24 каналом.

Зменшення кількості населення вже відчувається і впливає на багато сфер життя, наприклад, на освіту. У МОН планують зменшити кількість вишів в Україні через скорочення кількості випускників шкіл.

У міністерстві вже розробили законопроєкт про реформу вищої освіти, в результаті якої кількість вишів має зменшитися до близько 100.

“Має відбутися певне зменшення або укрупнення закладів вищої освіти. До того ж законопроєкт передбачає не тільки зменшення кількості університетів, а й поліпшення їхньої якості”,– каже заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький.

Причини демографічної катастрофи

Середня очікувана тривалість життя чоловіків в Україні через повномасштабне вторгнення РФ впала на вісім років у порівнянні з відносно мирним 2021 роком, підрахували в Інституті демографії та соціальних досліджень України. Якщо два роки тому в Україні середня тривалість життя чоловіка становила 65 років, то в 2023 році вона становитиме 57,3 року, пише DW.

“Останні роки перед великою війною у нас ситуація з тривалістю життя покращувалася, але війна внесла серйозні корективи: дуже багато смертей як цивільних, так і військових на фронті. За цей період дуже впала середня тривалість життя чоловіків і це просто катастрофа для України”, – заявив головний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень України Сергій Романюк під час однієї з конференцій у Києві.

Крім того, падає народжуваність. Ще в травні 2023 року директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова в спеціальному проєкті Українського кризового медіа-центру Діалог. Кава з Трощинською навела кричущу статистику народжуваності в Україні.

“Для того, щоб покоління дітей чисельно замістило покоління батьків пересічна жінка має народити за своє життя 2,15 дитини. Тобто 100 жінок – 215 дітей. Відразу скажу, що такої цифри ніде в Європі немає. У 2021 році в Україні цей показник дорівнював 1,2. У 2022 році скоріше за все знизиться до 0,9. Причому найсильніше падіння народжуваності буде у нинішньому (2023-ред.) році. Ми розраховуємо на 0,6 – 0,7. Це страшенно мало”,– підсумувала Елла Лібанова.

Це підтверджує і Сергій Романюк.

“Цей тренд триватиме ще й після війни і в довгостроковій перспективі відобразиться на наступних поколіннях, бо не будуть народжені ті, хто має народжувати через 19-20 років. І все це супроводжується старінням нації, оскільки пенсіонерів зараз на 20 відсотків більше, аніж тих, кому 15+. І це серйозні втрати людського капіталу“, –  зазначає Романюк.

Крім того, багато людей виїхали за кордон. І про це варто поговорити окремо.

Як повертати українців

Елла Лібанова в ході сьомого Українського жіночого конгресу повідомила, що станом на кінець листопада 2023 року майже 9 мільйонів українців перебувають за межами країни, з них близько 3 мільйонів трудових мігрантів.

Лібанова висловила сподівання, що частина тих, хто через війну був змушений виїхати за кордон, обов’язково повернуться додому. Для цього, на її думку, потрібна низка чинників: безпека, робочі місця з гідною оплатою праці та житло.

Демограф також зауважила, що після перемоги України у війні, коли відкриються кордони, може виникнути ситуація, що певний відсоток чоловіків поїде до своїх сімей за кордон.

“Моя мрія – щоб повернулися 50% (тих, хто виїхав за кордон – ред.). Якщо повернеться 60%, я буду найщасливішою людиною в Україні”,– заявила Лібанова.

Своєю чергою, завідувачка відділу досліджень рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень Людмила Черенько в інтерв’ю РБК-Україна розповіла, що більшість громадян України, які втекли від війни за кордон, повернуться, коли вдома стане безпечніше, і їх не зупинить нібито вища якість життя в Європі.

Черенько зауважила, що справді є категорія людей, які раніше хотіли жити за кордоном, а війна їх підштовхнула, “але ті, які реально тікали від обстрілів, можуть повернутися”.

“Якщо у великих містах – Київ, Харків, Одеса – звідки переважно тікали люди, стане більш-менш безпечно, вони почнуть повертатися, оскільки більшість за кордоном себе не знайшли. Сьогодні важко прогнозувати повернення, бо все залежить від війни. Тут основний фактор – безпека”, – додала вона.

За словами директора Інституту соціології НАН України Євгена Головахи, повернення українців з міграції залежить від того, як українські біженці змогли адаптуватися до життя за кордоном: чи вивчили мову, чи знайшли роботу, як діти сприймають зміни.

“Готовність повертатися чи не повертатися залежатиме від тривалості війни. Якщо війна продовжуватиметься, то з кожним роком Україна остаточно втрачатиме 10-15 відсотків бажаючих повернутися”, – прогнозує Головаха в розмові з DW.

Є і радикальні пропозиції для повернення українців з-за кордону. Наприклад, радник глави Офісу президента України Сергій Лещенко вважає, що країни ЄС мають “припинити допомагати українцям, які змушені були рятуватися від війни”.

“Люди, які виїхали з України, ніколи не зрозуміють людей, що залишилися. Я вважаю, що приймаючі країни повинні припинити підтримку біженців, щоб вони могли повернутися додому”,- зазначив Лещенко.

Водночас аргументи про те, що повертатися в Україну може бути небезпечно, екснардеп назвав “нісенітницею”.

Українці не дуже радо сприйняли слова Лещенка, але деякі країни дійсно стимулють повернення наших співгромадян додому. Але вони не відбирають допомогу, а навпаки, платять тим, хто їде до України. Такі ініціативи існують в Норвегії, Фінляндії, Чехії та Швейцарії.

Крім того, міністерка соціальної політики Оксана Жолнович в інтерв’ю Espreso заявила, що повернення українців з-за кордону потребує комплексного рішення, оскільки людям потрібні не лише розмінування та армія, але й робота та житло.

Жолнович додала, що після повернення з-за кордону українці зустрінуться із навченими соціальними працівниками, які зустрінуть, проведуть та допоможуть їм адаптуватися. Вона також висловила сподівання, що зміни із соціальними послугами стануть для громадян “приємним сюрпризом”.

Проте думка міністерки щодо виплат збігається з прогнозом Лещенка. На думку Оксани Жолнович, однією з причин через яку українці будуть змушені повернутись додому, є скорочення соціальних виплат за кордоном.

“Це не довічна підтримка. Соцвиплати закінчуються, і далі потрібно працювати. Ми вже бачимо, що з Польщі дуже багато людей або повертаються, або їдуть у інші країни, бо в Польщі ця підтримка фактично припинилася”, – зазначила міністерка.

Вона додала, що в інших країнах також почнеться скорочення соцвиплат для українців, в результаті чого якась частина громадян повернеться додому.

Валерія Шипуля. Корреспондент.net

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.