Депутати Херсонської міської ради створили комісії, затвердили їх персональний склад та призначили голів. Це сталося на сесії 11 грудня. Голосуванню передували два тижні кулуарних перемовин.

Задля того, щоб бути впевненими у результатах голосування, як раніше повідомляв Рух ЧЕСНО, промерська партія “Нам тут жити”, швидше за все, затягувала проведення кадрової сесії у Херсонській райраді. У результаті виявилося, що ключові комісії міської ради контролюватиме партія мера та її союзники зі “Слуги народу” та ОПЗЖ.

Рішення про створення комісій підтримали всі фракції, зокрема і “Європейська солідарність”. Не голосували за персональний склад лише деякі депутати, яких розподілили не в ті комісії, в яких вони виявили бажання працювати.

Рух ЧЕСНО проаналізував, які політичні сили взяли під контроль комісії в Херсонській міській раді. 

Рівняння на Львів. Як зустрічі з Садовим вплинуть на Херсон

Напередодні другого туру виборів херсонського міського голови Ігор Колихаєв несподівано зник із Херсону. Виявилося, що замість агітації він присвятив час візиту до Вінниці і Львова. Про це повідомили на його офіційній сторінці

У Львові його провідником був екснардеп, радник львівського міського голови Олег Лаврик. За даними херсонських ЗМІОлег Лаврик — родич депутата Херсонської міської ради Андрія Дмитрієва. Саме Дмитрієв супроводжував майбутнього міського голову до Львова.

До речі, наприкінці листопада до Херсона приїжджала радниця Садового Вікторія Довжик.

Після повернення Ігор Колихаєв виграв вибори та почав формувати владну вертикаль. Депутатам відразу повідомили, що в Херсоні візьмуть львівський розподіл по комісіях. 

На сайті міської ради оприлюднили проєкт рішення з пустими графами, але на перемовинах депутатам показали проєкт розподілу депутатів по дев’яти комісіях. Цей перелік комісій повністю співпав із тим, що опублікований на сайті Львівської міської ради. 

Але вже через декілька етапів перемовин кількість комісій зменшили на одну. 8 грудня, за три дні до проведення сесії, на сайті міської ради опублікували перелік із восьми комісій. 

Комісії переважно повторювали назви львівських. За виключенням того, що комісію з питань культури, молоді та спорту та комісію з питань гуманітарної політики з’єднали в одну. 

Як писали до того ЗМІ, посилаючись на джерела з числа депутатів, керівну посаду у “культурній” комісії мали віддати ОПЗЖ, а у “гуманітарній” — партії Колихаєва “Нам тут жити”.

Як потім показав фінальний розподіл, на дві комісії банально не знайшлося бажаючих. Немає достатньо депутатів, які б хотіли займатися питаннями культури, соціальними, медицини та освіти. Це типова проблема всіх рад — коли охочих працювати в бюджетній та земельній комісіях багато, а на гуманітарний напрямок депутатів розподіляють за залишковим принципом.

У земельній комісії розбрату місця вистачило не всім

На ранок 11 грудня жоден з опитаних нами депутатів не мав на руках проєкту рішення з додатками, де був би зафіксований розподіл депутатів. Хоча заяви на ім’я мера написали всі депутати, вказавши комісії, де б вони хотіли працювати. Більше того, цього додатку не було у депутатів на початку засідання. 

Роздали його депутатам тільки після того, як був затверджений порядок денний, у якому першим питанням було обрання секретаря міської ради. 

Під час обговорення порядку денного низка депутатів пропонували спочатку розподілити комісії, а потім голосувати за секретаря. Але за пропозицію депутата Юрія Попутька від “Слуги народу” проголосувало всього 18 депутатів при необхідних 28. 

Після того, як депутатам роздали додатки, стало зрозуміло, що дехто з них не потрапив у жодну з комісій. Це були депутати від “Блоку Володимира Сальдо” Ірина Ценкер та Ігор Семенчев, а також Євген Пляс і Юрій Попутько зі “Слуги народу”. 

Пояснювати, як так сталося, ніхто не поспішав. Ображені депутати під час обговорення проєкту нового регламенту намагалися внести у регламент певні зміни. Так, Ігор Семенчев пропонував залишити діючу норму, за якою встановлюється гранична чисельність депутатів, які можуть входити в одну комісію. Але додати норму, що найбільш популярні комісії мають заповнюватися людьми шляхом голосування за кандидатуру кожного бажаючого.

Норму про голосування по кожній кандидатурі окремо не прийняли.

Треба зазначити, що обмеження на кількість членів комісій були введені у Херсонській міській раді ще у 2015 році. Після зменшення кількості депутатів з 76 до 54 виявилося, що більшість захотіла працювати у бюджетній та земельних комісіях, а до гуманітарної та мандатної записалося по дві-три людини. 

Тоді і ввели обмеження: в комісії має бути не більше десяти депутатів. У новому регламенті, прийнятому перед голосуванням за комісії 11 грудня, граничну чисельність встановили на рівні дев’яти депутатів. 

На момент прийняття рішення про розподіл депутатів по комісіях чинним був регламент, прийнятий у 2015 році, бо сесія, на якій прийняли новий регламент, ще тривала, і мер не мав права підписати і оприлюднити новий документ. Але депутатам все одно роздали проєкт, за яким максимальна кількість депутатів у комісії була встановлена на рівні дев’яти чоловік.

Користуючись цими юридичними колізіями, більшість депутатів збиралися мовчки проголосувати за розподіл комісій, не звертаючи увагу на декількох своїх колег, які були явно невдоволені таким розвитком подій.

“Чому не врахували заяви депутатів? Чому вписані саме ці прізвища? У нас решалово, виходить, а не робота ради?” — питав у міського голови та колег Юрій Попутько.

Як він пізніше розповів ЧЕСНО, заяву писав у земельну комісію. Але за яким принципом її розглядали і чому його не включили, депутат не знає.

“Не включили, бо, мабуть, я для них незручний”, — припустив він.

Ірина Ценкер повідомила нам, що писала заяву до бюджетної комісії, в якій працювала всі п’ять років минулої каденції. 

“Я не драматизую цю ситуацію. Немає місця — я перейду до іншої комісії і буду працювати там”, — прокоментувала вона. 

До речі, дізнатися, хто приймав рішення про розподіл, нам також не вдалося. Логічно, що ми запитали про це у міського голови, адже заяви про бажання входити до складу комісій депутати писали на його ім’я, але відповідати він не захотів.

Хотів потрапити в земельну комісію і Ігор Семенчев.

“Я подав заяву на вступ у земельну комісію, у законом встановленому порядку, але враховуючи, що регламент передбачає обмеження, то не потрапив до комісії. За яким принципом в комісії потрапляли люди, я не знаю. Просто комусь потрібно було включити туди потрібних депутатів. Тому я переписав заяву і піду працювати у комісії з питань комунального майна”, — розповів Семенчев.

Депутат від “Слуги народу” Євген Пляс теж не потрапив до земельної комісії. 

“В комісію мене не включили, не розумію, з яких причин — мабуть, були інші домовленості. На фракції була визначена група з трьох людей, які вели ці переговори, розумію, самі кандидати собі домовились…” — розповів депутат, який покинув сесію після голосування за комісії, не бажаючи розглядати інші питання.

Тут варто нагадати, що у депутатів представницький мандат, і якщо вони не беруть участі у голосуванні й залишають сесію, інтереси їхніх виборців під час розгляду питань радою не відстоюються.

Назвати прізвища людей, які вели від фракції перемовини і “домовились тільки за себе”, Пляс не захотів. Але треба розуміти, що двома із трьох перемовників могли бути адвокати Євгенія Бєла та Костянтин Кириченко. Ці депутати стали членами такої бажаної для багатьох земельної комісії.

“9 грудня наша фракція досягла домовленості про розподіл посад у комісіях. До цього голова фракції (Юрій Кирилов — прим. ЧЕСНО) зустрічався з іншими головами фракцій, вів перемовини. Ніхто окремо ні з ким не домовлявся про посади і входження в комісії. Це все, що поки можу прокоментувати, бо зараз у нас іде ще внутрішня дискусія з цього приводу”, — розповіла Євгенія Бєла

В результаті міський голова на сесії рекомендував депутатам без комісій обрати інші варіанти і писати заяви, чого не зробили тільки Попутько та Пляс. 51 депутат з 52 присутніх проголосували за створення комісій та їх персональний склад.

Хто контролюватиме комісії?

Традиційно ніхто з херсонських депутатів не схотів працювати у комісії з питань законності, депутатської діяльності, свободи слова та протидії корупції. Станом на ранок туди написала заяву позафракційна Ольга Виноградова, але потім переписала заяву і стала членкинею комунальної комісії.

Популярну бюджетну комісію очолив депутат від партії “Нам тут жити” Андрій Дмитрієв. У 2015 році він вже очолював цю комісію, будучи депутатом від “Самопомочі”, але в березні 2017 року, під час створення нової більшості, його зняли і він був рядовим членом. 

Від НТЖ до цієї ж комісії увійшли директор школи № 52 Олександр Демчук, який орієнтується на міського голову, та пенсіонер Андрій Ткаченко. Останній орієнтується на бізнесмена Устина Мальцева і поки що є лояльним до мера. 

По два місця мають фракції ОПЗЖ та “Слуги народу”. Від першої в комісію увійшли директорка гімназії № 1 Наталія Устинова та начальник управління молоді та спорту Олексій Заболотний, а від другої — ректор Херсонського аграрно-економічного університету Юрій Кирилов та співробітниця “Смарт мерітайм груп”, що належить олігарху Новинському, Олена Матвієць. Бюджетники традиційно можуть бути лояльними до мера. 

Хоча Верховна Рада нещодавно ускладнила життя депутатам-бюджетникам — їм заборонено голосувати за питання, в яких вони мають конфлікт інтересів. А це мінус три голоси тільки в цій комісії при розгляді певних питань.
Ще по одному місцю в бюджетній комісії мають “Європейська солідарність” та “Блок Володимира Сальдо”. Ці партії представляють Іван Глухов та Ольга Співакіна. Остання, судячи з того, що Володимир Сальдо знайшов спільну мову з міським головою, буде лояльною до нього.

На відміну від бюджетної, контролювати земельну комісію міському голові буде складно.

Її очолює депутат від мерської партії “Нам тут жити”, забудовник Євген Троцький. Важко сказати, чи орієнтується він на Ігоря Колихаєва. А те, що у голови комісії є надійна підтримка всередині, факт. Членами комісії від його партії стали Ілля Карамаліков, який не приховує, що є кумом Троцького, та Микола Дмитрієв. Останній — племінник голови бюджетної комісії та син члена виконкому Сергія Дмитрієва

Окрім цього, Троцький має давні стосунки з депутатом від ЄС Віталієм Йосипенком. Судячи з Facebook, вони доволі часто збираються разом на свята

Два місця мають “слуги народу”, що представлені Євгенією Бєлою та Костянтином Кириченком. Вони входять до близького оточення нардепа Павла Павліша і насамперед прислухатимуться до нього.

ОПЗЖ представлена ветеранами земельної комісії Оленою Мазур та Антоном Хмаро. В минулому скликанні Хмаро керував комісією, а Олена Мазур була її членкинею. Обидва депутати орієнтовані на першого заступника голови облради Єгора Устинова.

З огляду на те, що Ігор Пастух завдяки домовленостям Володимира Сальдо та Ігоря Колихаєва залишився без фракції, важко сказати, як він буде голосувати і з ким домовлятися. Цікаво, що голова комісії Євген Троцький має боргові зобов’язання перед родиною Ігоря Пастуха. Рідна сестра Пастуха Ірина Хрунік, яка є головою партії “Блок Володимира Сальдо”, рік тому дала в борг Троцькому понад 6 млн гривень. Заставою виступило кафе, співвласником якого він є. 

Керівництво у третій ключовій комісії — з питань ЖКГ — теж відійшло НТЖ. Її очолив близький соратник міського голови Юрій Рожков

Як і в усіх ключових комісіях, НТЖ має тут ще двох людей. Це бізнесмен Віктор Сухокобилін та фермер В’ячеслав Білковський. Вони орієнтовані на Колихаєва

ОПЗЖ представлена потужними гравцями ринку ЖКГ Оленою Ротовою та Тіграном Мкртчяном. Перша має вплив на комунальне підприємство, яке є оператором міського сміттєзвалища та компанію, що прибирає місто, а другий володіє фірмою, що ремонтує дороги. Дружба з міською владою їм вигідна як нікому.

Ще два залежні від міського голови депутати входять у комісію від Блока Сальдо. Це директор департаменту фінансів Роман Підперигора та директор КП “Гарантія” Ігор Семенчев (старший). 

“Слуга народу” делегувала власницю магазинів, кіосків та кафе Оксану Матусевич, а ЄС — бухгалтерку та волонтерку Оксану Погомій. Їхня експертиза у сфері ЖКГ поки викликає сумніви. Але орієнтуватися вони будуть на партійну позицію.

У комісію з питань містобудування, естетики та реклами, судячи з усього, увійшли всі ті, хто хотів у земельну, але не потрапив. Тут сконцентрувалися потужні бізнесмени та їхні люди. 

Очолив комісію депутат від “Слуги народу”, директор КП “Херсонтеплоенерго” Сергій Харченко. Як підлеглий Ігоря Колихаєва, цей депутат, найімовірніше, прислухатиметься до міського голови.  

Єдиним рядовим комісії від цієї партії став власник крюїнгової агенції Вадим Даник. У минулому скликанні він не працював. 

Партію “НТЖ” представляє бізнесмен Іван Бебко. Як власник компанії — лідера рекламного ринку міста, він явно має свої інтереси. Але орієнтується все ж таки на мера. А ось про ще двох членів цієї партії — одеського бізнесмена Павла Манченка і сина місцевого священика Андрія Сидоренка — поки сказати щось важко. 

ОПЗЖ в комісії представлена будівельником Михайлом Опанащенком та лікаркою Оленою Бреславець, що потрапила у список, найімовірніше, за квотою Опанащенка (йшла у загальному списку під непарним номером, як і всі люди, орієнтовані на нього). 

ЄС представлена Олександром Ложичевим — він, як і минулого скликання, працює з рекламою.  

Транспортна комісія не надто цікавила депутатів — заяви подали тільки п’ятеро. Керівна посада відійшла Юрію Стельмашенку, що нещодавно звільнився з компанії “Віндкрафт” Карла Стурена

Його однопартієць Ігор Житченко, якого перед самою відставкою міський голова Володимир Миколаєнко призначив директором КП “Херсонелектротранс”, теж працюватиме в цій комісії. Обидва депутати орієнтовані на Єгора Устинова.

ЄС делегувала в комісію колишнього капітана морпорту «Херсон» Юрія Яцка.

А НТЖ — безробітного фінансиста Віталія Бєлоброва та ювеліра Дмитра Поддубного. Судячи з усього, на прийняття рішень у цій комісії їхні голоси не впливатимуть.

Більшість у комісії з питань комунального майна після змін регламенту несподівано отримав Блок Сальдо. Комісію очолив Андрій Медвєдєв. А членами стали Ірина ЦенкерОльга Виноградова та Ігор Семенчев (молодший) від Блоку СальдоОксана Пастух від ЄС та Костянтин Сивак від ОПЗЖ.

Гуманітарний блок віддали підлеглим мера. Очолила комісію гендиректорка міської лікарні ім. Карабелеша Алла Малицька від НТЖ. Їй допомагатиме однопартієць, священик Андрій Калита. Від Блоку Сальдо в комісію потрапив директор школи № 3 Олексій Петров, а від ЄС — волонтер Ігор Осауленко

Такий розклад на першому етапі гарантує меру Ігорю Колихаєву міцну підтримку всіх ініціатив, адже ключові комісії він поки що контролює. 

Нагадаємо, що раніше Рух ЧЕСНО писав про новий склад Херсонської міської ради.

Сергій Нікітенко. chesno.org

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.