“Мережа Кремля” з нібито українських Telegram-каналів поширює пропагандистські фейки раніше, ніж їх озвучують представники влади РФ. Перелік таких каналів відомий СБУ, проте заборонити їх неможливо: такою є політика соціальної мережі.

Про те, хто є частиною “Мережі”, які меседжі вони розповсюджують і хто за ними стоїть, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Мережа: як російська пропаганда дістається до українців

Telegram-канали з великою аудиторією – чи не єдиний канал “зв’язку” російської пропаганди з українцями. Телеканали, які пов’язували з РФ і кумом Путіна Віктором Медведчуком, закрили, російські сайти заблокували. Тепер “правильні” меседжі доводиться доносити в мережі.

Пропаганда працює в тому разі, якщо та сама інформація повторюється і звучить з різних джерел. Наприклад, 10 червня глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що “Польща активно освоює територію України”. Цю заяву поширили практично всі українські ЗМІ.

Днем раніше таку заяву зробив і голова російської розвідки Сергій Наришкін. Ще до офіційних заяв представників російської пропаганди ці меседжі поширювала серед українців “Мережа Кремля”: пул нібито українських Telegram-каналів.

“Варто українцям (галичанам) усвідомити, що, забравши Західну Україну, Польща в будь-якому разі заборонить шанувати УПА”, – писав Telegram-канал “Легитимный” іще 5 травня.

“Чого насправді хоче Польща? Допомогти убезпечити Західну Україну, ввівши війська, чи повернути собі історичні землі?” – писали того ж дня автори Telegram-каналу “Сплетница”.

Ці два канали, як ще близько десятка, і формують “Мережу Кремля”. Вони поширюють схожі меседжі та охоплюють аудиторію в сотні тисяч читачів. З кожним тижнем кількість пов’язаних із “мережею” каналів збільшується. Наприклад, за нашими даними, у червні пов’язані з “мережею” адміністратори запустили власний новинний Telegram-канал, який намагається “нейтрально подавати інформацію”.

OBOZREVATEL поспілкувався з уже колишнім співробітником Telegram-каналу, який начебто “продали Медведчуку” і зробили частиною “Мережі Кремля”, і з’ясував, як працює пропаганда. Ядро “Мережі Кремля” вирахувати нескладно. Усі вони “діляться” аудиторією між собою: посилаються на матеріали один одного. Крім того, у “мережі” є один головний редактор (крім цього, свій головний редактор є в кожного каналу), тому можна помітити і схожу стилістику. У “Мережу” входять:

  • “Легитимный” – 617 тис. підписників;
  • “Женщина с косой” – 82 тис. підписників;
  • “ЗеРада” – 243 тис. підписників;
  • “Наблюдатель” – 116 тис. підписників;
  • “Резидент” – 551 тис. підписників;
  • “Сплетница” – 144 тис. підписників;
  • “Темный рыцарь” – 148 тис. підписників;
  • “First Новости Войны” – 564,6 тис. підписників;
  • Wash – 15 тис. підписників;
  • MediaKiller – 108 тис. підписників;
  • “Картель” – 115 тис. підписників.

“Надсилають просто пост, на який потрібно зробити посилання, і драфт короткий. Контент-менеджери самі нічого не публікують, потрібно написати текст, а редактор його ставить. Є заплановані публікації, є людина на моніторингу. Робота як на стрічці новин на сайті. Мої пости часто редактор по-своєму переписував, хто йому їх диктував або він сам, не знаю”, – розповідає колишній співробітник Telegram-каналу.

Схожий стиль у постах можна простежити у всьому списку Telegram-каналів. Автори “Мережі Кремля” часто звертаються у своїх постах до “колег” зі свого пулу, звертають увагу на свої інсайди (більшість із яких – плітки, які поширює пропаганда), а також активно повторюють наративи Кремля.

Один з останніх “правильних посилів” – новина про вбивство колаборанта Дмитра Савлученка в Херсоні. Він вступив у змову з російськими окупантами та очолив “управління сім’ї, молоді та спорту”. Зрадник сприяв організації вбивств, викрадень, захоплення територій. Ось як цю інформацію подала “Мережа Кремля”.

“Жінка з косою”. Канал назвав убивство колаборанта “тероризмом”. Також вони повідомили, що Савлученко був “активістом партії Шарія”, а Україна нібито вирішила влаштувати “терор” на окупованих територіях і саме для цього ліквідують окупантів. Мовляв, “вбивають мирних мешканців, а не військових”. Про те, що Савлученко не був “мирним мешканцем”, а вступив у змову з окупантами та отримав посаду “в органах влади”, зрозуміло, канал промовчав.

“Картель”. Telegram-канал практично з таким же формулюванням, як і “Жінка з косою”, погодився зі своїми “колегами” та назвав ліквідацію колаборанта “тероризмом”. Щоправда, вони таки пішли далі. Уточнювати, що Савлученко був частиною окупаційної влади, вони не стали, натомість додали, що він “вважався у росіян” чиновником. Також повторили твердження про вбивство мирних жителів.

“Легітимний”. Telegram-канал назвав ліквідацію зрадника “продовженням стратегії, яку реалізовує СБУ та ГУР, щодо організації “хаосу”. Потім вони розмістили у своєму каналі пост “Жінки з косою” і фактично поширили той самий наратив про “тероризм”.

Фактично “Мережа Кремля” подала свій варіант подій, використовуючи такі тези:

  • вбивають мирних жителів;
  • Україна сіє хаос;
  • вбивства можна вважати тероризмом.

І це лише один приклад. “Мережа Кремля” також вкидає різні фейки, наприклад, про те, що президент України Володимир Зеленський планує звільнити головнокомандувача Валерія Залужного, що Україні загрожують вимкнення електроенергії, що 30% бронежилетів у ЗСУ не можна використовувати тощо. Канали не називають джерела інформації, посилаються один на одного і продовжують сіяти паніку та поширювати образ “сильної” Росії.

Хто стоїть за “Мережею Кремля”: люблять Шарія та отримують гроші з Росії

СБУ ще 1 лютого цього року заявила, що їм вдалося розкрити мережу спецслужби РФ, яка дестабілізувала ситуацію в Україні через Telegram-канали. Тоді серед них називали “Легитимный”, “Картель”, “Сплетницу” і мережу регіональних каналів. Проте через політику Telegram закрити їх так і не вдалося. За версією СБУ, співробітники каналів перебувають у “Придністровській Молдовській Республіці” (контрольована Росією частина Молдови).

З того моменту і кількість каналів у “Мережі”, і їхня аудиторія тільки зросла. “Мережу” також пов’язують із проросійським блогером Анатолієм Шарієм (в Україні його підозрюють у держзраді, в Іспанії розпочалася процедура його екстрадиції). На зв’язок із Шарієм вказує і редакційна політика “Мережі”.

Про це свідчать як численні розміщення посилань на відеозвернення та публікації Шарія, так і редакційна політика “Мережі”. Наприклад, після затримання Шарія в Іспанії 5 травня “Мережа” фактично замовчала цю подію. І лише за кілька годин, мабуть, виробивши спільну лінію, вона повторила тезу самого проросійського блогера: затримання не було.

“Щодо Шарія скажемо просто: ніхто нікого не затримував, а викликали на “спілкування”, наше МЗС про це повідомили, тому ЛОМи ОП про це знають, чим, звичайно, вирішили скористатися та влаштувати “перемогу”, – написав Telegram-канал “Легитимный” за кілька годин після затримання Шарія.

У СБУ впевнені: канали спонсорують російські спецслужби (називають 85-й Головний центр спеціальної служби Головного управління генштабу ЗС РФ), вони ж і формують “редакційну політику”. Це твердження легко підтверджується численними пропагандистськими повідомленнями. Деякі з яких спочатку з’являються у “Мережі Кремля” в Україні, а вже опісля, на підготовлений ґрунт, їх озвучують і російські можновладці, зокрема й глава російського МЗС Сергій Лавров.

Центр протидії дезінформації при РНБО опублікував список каналів, які належать до “Мережі”, оновивши їх нещодавно створеними. Серед них “Украинский формат”, “ХтоШо”, “Медведь” та інші. З цього випливає, що Росія не збирається знижувати рівень пропаганди, а навіть навпаки.

У ситуації, що склалася, найкращий спосіб протистояти пропаганді – ігнорувати всю інформацію, яку поширює “Мережа”, перевіряти всі повідомлення, а також не довіряти анонімним Telegram-каналам. На відміну від ЗМІ, анонімні канали не відповідають ні перед законом, ні перед своїми читачами. Замість інформації вони згодовують своїй численній аудиторії російську пропаганду, називаючи її “чутками, інсайдами та аналітикою”.

news.obozrevatel.com

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.