Міністерство культури та національної спадщини Польщі звернулося до міського голови Львова Андрія Садового за дозволом на продовження реставраційних робіт на Личаківському кладовищі. Про це повідомив міністр культури та національної спадщини Польщі Пьотр Глінський вчора, 28 травня, в ефірі радіо Жешув.

Глінський перед тим згадав про рішення влади Львова відкрити статуї левів на кладовищі орлят. Він наголосив, що це важливий момент для культури та польсько-українських відносин. 

«Це було предметом суперечки, чому росіяни, безперечно, раділи, але тепер у них немає причин радіти, бо польсько-українські відносини стають краще», – додав Глінський.

Польські та українські реставратори спільно відновлюють скульптури на надгробках на Личаківському цвинтарі вже 12 років. Нагадаємо, 20 травня Садовий дозволив відкрити скульптури левів на території польських військових похованнях – Польському військовому меморіалі, який є частиною Личаківського кладовища.  Раніше влада Львова виступила проти повернення фігур левів на історичне місце, адже вони вважались “символами польської окупації”.  

Голова Польського товариства охорони військових поховань у Львові Ян Балицький 24 травня заявив, що польська громада Львова сподівається на реставрацію цих скульптур. Він також зазначив, що в майбутньому львам, можливо, вдасться повернути на щити, які вони тримають,  історичні написи:  “Вірний назавжди” і  “Тобі, Польща” –  замість гербу міста Львова. 

Ці символи для поляків є символами польського Львова. Зрозуміло, що українцями, така символіка сприймається під дещо іншим кутом зору. І не лише тому, що Львів заснований українським королем Данилом. Серед галицьких українців ще жива пам’ять про складні відносини між поляками і українцями в часи польсько-української війни 1918-1919 рр., міжвоєнний період та в Другу світову війну. І претензії на польськість Львова особливо боляче сприймаються українцями, предки яких воювали за український Львів у 1918 році.

Певний час ми спостерігали руйнування маргіналами, часто фінансованими росією, меморіалів УПА на території Польщі. Українці обурювались, але до симетричних дій не вдавались. І не лише тому, що не вважали це гідною відповіддю (і це правильно), але й тому, що усвідомлювали важливість збереження дружніх відносин з поляками, особливо перед загрозою росії. Для зняття напруги також Львівською обласною радою було проголосовано рішення про необхідність демонтажу левів, які були незаконно встановлені на Личаківському цвинтарі. Міська рада не демонтувала їх, але закрила для огляду плитами.

Степан Бабак. golosua.info

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.