Професор Мадридського університету, релігійний аналітик Володимир Мельник після прочитання допису одного з єрархів РПЦ про те, що «десять автокефальних Церков уже два з половиною роки відмовляються визнавати» ПЦУ написав про маніпуляції й відсутність критичного мислення в тих, хто це поширює.

«Вчора знову зіткнувся з цікавим явищем маніпуляції, як пізніше з’ясувалося, — цілком усвідомленої і навмисної. Явище цікаве своєю хрестоматійністю. Після пояснення в чому саме полягає маніпуляція, був вилучений … ні, не сам маніпулятивний пост, а коментар», — написав релігійний аналітик у Фейсбуці.

Він зауважив, що така реакція на його слова збоку прихильників роспропаганди свідчить про декілька сумних речей.

«Перш за все, людина, призналась, що здійснює маніпуляцію (тобто, бреше) цілком усвідомлено і навмисно, а не через неуважність… Вважає, що поширення маніпуляцій і брехні допустимим як для себе самого, так і для захисту власного бачення. Що особливо сумно під час Великого посту, коли ми покликані “розірвати кайдани неправди” (Іс. 58: 4)».

Публіцист також додав, що такі прихильники російських міфів «бажають створити навколо себе затишну реальність, яку необхідно оберігати в т.ч. від правди, якщо правда незручна для цієї реальності. Це зрозумілий прийом психологічного захисту».

Крім того, Володимир Мельник прокоментував маніпулятивний заголовок статті із офіційного сайту РПЦ.

«„Після“ не означає „внаслідок“ — один з базових прийомів демагогії, який проходять на початку курсу логіки. Тут маніпуляція полягає в ототожненні понять „не визнали [поки ще]“ і „відмовляють визнавати“, що — м’яко кажучи — не одне й те саме. До слова сказати, як не ідентичне і симетричне „не визнали [поки ще]“ і „обов’язково визнають“», — написав релігійний аналітик.

Експерт також звернув увагу і на акцент, який зробили пропагандисти в статті. Вони звертають увагу не на визнання ПЦУ, а на невизнання і додають свої домисли про те, що інші Помісні Церкви «відмовляються визнавати» ПЦУ. У зв’язку з чим Володимир Мельник запропонував назвати статтю по іншому. Наприклад:

«Ніхто з Помісних Церков не підтримав позицію РПЦ і не розірвав спілкування з Константинопольською Церквою».

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.