Три фейки та 177 матеріалів із маніпуляціями виявили експертки проєкту “Інфокрайм Дніпро” у період з 19 по 23 липня 2021. Найпопулярнішою темою тижня для маніпуляцій стала місцева політика — 28% від усіх матеріалів з маніпуляціями.

Усього протягом моніторингового періоду було досліджено 1358 матеріалів десяти онлайн-медіа та Facebook-сторінкок 10 місцевих політиків і чиновників, а також 53 сюжети випусків новин шести популярних телеканалів Дніпра та Кривого Рогу* у четвер 22 липня 2021. Згідно із методологією ІМІ протягом моніторингу виокремлюються фейки та маніпуляції, детальніше про методологію — на сайті

Фейки

Протягом моніторингового тижня були виявлені 3 фейки — усі на ресурсі “Днепровская панорама”.

У матеріалі “Астрологи открыли теорию 9 жизней: узнай, какую живешь сейчас” журналісти посилаються на теорії “преподобної Сінді Майєрс”: 

“Считается, что если вы не сможете реализовать себя в одной жизни, вы будете повторять цикл, пока не добьетесь успеха. Вы не можете перейти к следующей жизни до продвижения в предыдущей.” 

Нагадаємо, що астрологія є псевдонаукою, а Національний науковий фонд США використовує астрологію як «еталонну» псевдонауку в оціночній системі «Science and Engineering Indicators». Посилання на такі джерела, згідно методології ІМІ, є інформацією, що базується на сумнівних джерелах.

Автори цього ж ресурсу у матеріалі “Это должна знать каждая женщина: почему чернеет серебро” пишуть: 

“Обдумывая, почему чернеет серебро, вспомни, не испытывала ли ты недавно сильный стресс, не принимала ли новый лекарственный препарат с содержанием серы, не было ли интенсивной физической нагрузки. Возможно, причина именно в этом. Изменения цвета серебра, как потемнение, так и осветление, может указывать на нарушение работы почек и на проблемы с нервной системой человека. Если темнеют не все украшения, а только определенные, то это свидетельство тому, что имеются локальные сбои в эндокринной системе.” 

Як мінімум, у матеріалі мали б бути присутні коментарі спеціалістів з усіх перелічених ймовірних хвороб, в іншому випадку, такий матеріал кваліфікується як інформація, що базується на анонімних джерелах.

У матеріалі “Хватали за руки и пытались затащить в машину: под Днепром цыгане приставали к девушкам” автори посилаються на анонімний пост у групі “Подслушано Новомосковск”. Таке джерело неможливо перевірити, тому текст, згідно методології ІМІ, можна віднести до фейків. До того ж, у цьому тексті автори вдаються до мови ворожнечі, як у заголовку, так і у тексті, уточнюючи, що “к двум молодым девушкам приставали мужчины цыганской наружности”. Згадування національної приналежності підозрюваних ніяк не доповнює “новину”, натомість формує негативний образ представників певної етнічної групи.

Як без узагальнень і мови ворожнечі писати про ромів читайте на Детекторі медіа.

Додамо, що згідно липневого моніторингу професійних стандартів від Інфокрайм Дніпро, саме ресурс “Днепровская панорама” потрапив у ТОП-3-з онлайн-медіа із найнижчим показником дотримання стандарту достовірності через часте посилання на соцмережі або не зазначення джерел взагалі.

Контрагітація та джинса

Найпопулярнішою маніпуляцією минулого тижня стала джинса — 60% від усіх матеріалів із маніпуляціями. Із них 6 матеріалів — це контрагітація.

Так, на телеканалі Дніпро ТВ був виявлений матеріал із ознаками замовленості проти депутата облради Руслана Краснова, сина депутата міськради Загіда Краснова. У ньому журналістка за участі двох експертів шукають відповідь на питання “чим загрожує нашій прифронтовій області” візит Руслана Краснова до Москви. За словами авторки матеріалу, про візит вона дізналась зі сторіс інстаграм-акаунту Руслана Краснова, які він видалив одразу після публікації. За словами самого Краснова він не в Москві.

Чому депутат поїхав до Росії — можемо лише здогадуватись, втім сам факт візиту, не залежно від мети — кричущий”, — йдеться в сюжеті.

Завершується сюжет власним судженням, що подається як факт: 

“Патріотизм родини Краснових викликає сумніви, та про це розкажемо згодом”.

Наприкінці цього ж випуску новин виявлено матеріал із ознаками замовності проти батька Руслана Краснова — Загіда Краснова.

Чому Загід Краснов ховається за тендітними спинами жінок, депутаток Громсили, дивіться далі”, — анонсує ведучий.

Загіду Краснову не надали можливості прокоментувати звинувачення.

Нагадаємо, що телеканал Дніпро ТВ є комунальним, а у Дніпрі триває конфлікт за рекламні носії між профільним управлінням міської ради Дніпра та фірми, що асоціюють із Загідом Красновим. Під час сутичок постраждали троє осіб: працівник КП “Муніципальна варта” та 2 телеоператори телеканалів Д1 та ОТВ.

На телеканалі Д1 також було виявлено контрагітаційні матеріали. Перший такий сюжет присвячено тому, що на житломасиві Перемога дощоприймачі забиті цементом. 

“Місцеві мешканці звинувачують у цьому метробудівників, які, за їх переконанням, скидають бетонну суміш у каналізацію”, — анонсує матеріал ведуча.

У сюжеті місцева жителька говорить, що люди звертались на гарячу лінію міської ради і “до Бориса Філатова”, колектор чистили, утім згодом він забивався знову. Ані коментарів забудовника метро, ані міськради, ані особисто Бориса Філатова у сюжеті не надано.

У цьому ж випуску виявлено матеріал про сутичку трирічної давнини 

“між членами громадської організації “Самозахист підприємців” та охоронцями комунального підприємства Муніципальна варта, яке підпорядковане міській владі”. 

У цьому матеріалі ситуацію коментує лише представник ГО. З його слів, один з підприємців, який саме він не називає, виграв суд проти міської влади. Утім інших коментарів на підтвердження цією інформації у матеріалі не надано, як і коментарів звинуваченої сторони.

Неналежне маркування

Неналежне маркування реклами було виявлене у 7% матеріалів. У всіх випадках — на ресурсах однієї мережі: 0564.ua та 056.ua.

Неналежно маркований матеріал — це реклама, яка подається у вигляді журналістського матеріалу, і позначена без використання слів “Реклама” або “На правах реклами” безпосередньо на матеріалі або поруч з ними так, щоб споживач інформації міг побачити таку позначку без додаткового пошуку інформації (частина третя статті 9 Закону України “Про рекламу”).

Так, у “підвалі” обох сайтів зазначено: 

“Материалы с плашками “Новости компаний”, “Промо”, “Партнерский материал”, “Политические новости”, “Пресс-релиз” и “Партнерский спецпроект”, “Официально” публикуются на правах рекламы”. 

Утім, згідно методології ІМІ, таке маркування попри змогу відокремити замовні матеріали від інших у стрічці новин, все одно порушують ЗУ “Про рекламу”.

Детальніше із методологією ІМІ у визначенні матеріалів із ознаками замовності, та відмінностями “джинси” від “неналежно маркованої реклами” можна ознайомитись на сайті ІМІ.

Загалом, варто відзначити, що виявлені моніторингом Інфокрайм Дніпро 177 матеріалів із маніпуляціями та 3 фейки — це найвищий показник серед усіх восьми досліджуваних регіонів України з 19 по 23 липня 2021.

Серед інших маніпуляцій моніторингового тижня: судження, що подається як факт у 14% від усіх матеріалів із маніпуляціями; надання неповної інформації у 9%; заголовки, що не відповідають текстам новин — 4%; емоційні оцінки у заголовках і текстах — 4%; перебільшення даних — 2%.

У той же час, згідно моніторингу професійних стандартів у липні 2021, жоден дніпровський ресурс не показав понад 90% матеріалів, які б відповідали стандарту достовірності.

Валерія Мальченко, Дар’я Твердохліб, Ольга Ткаченко

Проєкт Infocrime здійснюється ГО “Інститутом масової інформації” за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

*Досліджувались 1358 новин на ресурсах Днепровская панорамаИнформаторgorod.dp.ua056.uaДнепр инфоПервый КриворожскийKRlife0564ВідкритийДнепр вечерний, а також дописи на 10 facebook-сторінках місцевих політиків Борис ФілатовМихайло ЛисенкоВалентин РезніченкоМикола ЛукашукГеннадій ГуфманКостянтин ПавловОлександр ВілкулМаксим БужанськийЗагід Краснов; 53 сюжети у четвергових випусках новин на телеканалах Дніпро ТВ, D1, 34 канал, 11 канал, ТРК Рудана, Перший міський канал Кривого Рогу з 19 по 23 липня 2021.

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.