Міністр закордонних справ та колишній прем’єр-міністр Великої Британії Девід Камерон закликав американських конгресменів не повторювати з Путіним помилок, допущених з політикою умиротворення щодо Гітлера, і терміново схвалити рішення про багатомільярдну військову допомогу Україні.

“Я не хочу, щоб ми продемонстрували слабкість, виявлену щодо Гітлера у 1930-х […] Я не хочу, щоб ми продемонстрували слабкість, виявлену щодо Путіна у 2008-му, коли він вторгся до Грузії, чи невпевнену відповідь у 2014 році, коли він захопив Крим і більшу частину Донбасу — щоб здійснити новий акт агресії у 2022 році, який коштує нам значно дорожче”, — написав Камерон у статті для американського інтернет-видання The Hill.

“На одному боці — Путін, який сподівається розширити свою імперію, просто пересидівши Захід. Він вважає, що ми слабкі. Він думає, що йому зійде з рук цей акт агресії – найбільш шокуючий з тих, що ми бачили за все наше життя”, — пише очільник британського Форін-офісу.

“А з іншого боку — ми, — продовжує Камерон. — Ми маємо ресурси, економічну міць, знання. Наша економіка сильніша за російську у 25 разів. Їм довелося звертатися по допомогу до Пхеньяна. Все, що нам потрібно зробити, — це застосувати свою силу. Тож постає питання: чи є у нас воля?”

Водночас Володимир Путін у Росії відкрито заявив, що шкодує через те, що не здійснив повномасштабне вторгнення до України раніше.

Про це він сказав в інтерв’ю для телеканалу “Россия 1”.

“Єдине, про що ми можемо шкодувати, – це про те, що не почали наших активних дій раніше”.

Так Путін прокоментував перебіг війни в Україні. Він знову повторив, що Україна нібито не хотіла миру після 2014 року і не виконала Мінських угод, а Захід під цим приводом нібито “накачував Україну зброєю”.

Російські війська насправді вдерались в Україну ще в 2014 році в Криму та на Донбасі, але не визнавали цього.

Хибний страх ескалації

Окремий абзац Камерон присвятив популярним принаймні в перші рік-півтора війни міркуванням про те, що надання Україні сучасної зброї може призвести до певної ескалації. Камерон їх відкидає.

“Ми довели, що небезпека ескалації — це ілюзія. Британія першою надала все, від протитанкової зброї до артилерії, танків і тепер ще й далекобійних засобів, як-от ракети Storm Shadow. Щоразу Путін робив войовничі заяви про ескалацію — і щоразу це виявлялося просто риторикою”, — нагадує колишній британський прем’єр.

Дружнє втручання у внутрішні справи

Таке звернення до американського парламенту з боку іноземного політика хтось може назвати втручанням у внутрішні справи, і Камерон це визнає, але як представник і колишній лідер країни — найближчої союзниці США, вважає своїм обов’язком все ж таки виступити з таким зверненням: “Я відкидаю все дипломатичні реверанси та закликаю Конгрес підтримати його [пакет допомоги Україні]”.

Деякі республіканці справді заочно порадили Камерону не лізти у справи їхньої країни.

Полум’яна прихильниця Дональда Трампа та теорії змови QAnon, член Палати представників Марджорі Тейлор Грін сказала в ефірі британської телекомпанії Sky News, що краще б Девід Камерон думав про свою країну.

Інший конгресмен-республіканець, Метт Розендейл, сказав у радіоефірі ВВС: “Зараз ефект від спроби когось стороннього давати рекомендації Палаті представників США буде в кращому випадку мінімальним. Я відповідаю перед мешканцями Монтани, а не перед Англією”.

Девід Камерон цього тижня відвідує східноєвропейські країни НАТО, Болгарію та Польщу, а потім візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції — вона відбудеться 16–18 лютого. Там він планує, зокрема, закликати європейських союзників терміново нарощувати виробництво військової продукції для України.

На початку цього тижня Сенат США після довгих дебатів проголосував за пакет військової допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на суму 95 млрд доларів, 60 мільярдів з яких призначені Україні.

Тепер пакет має пройти затвердження у Палаті представників, де більшість мають республіканці. Спікер палати, однодумець президента Трампа Майк Джонсон одразу після голосування в Сенаті заявив, що не буде навіть виносити це рішення на голосування у Палаті представників.

Проти ухвалення пакету, однак, виступає лише частина республіканців, і президент Джо Байден, його однопартійці в Конгресі, і ті республіканці, що згодні з необхідністю терміново допомогти Україні, закликають Джонсона винести пакет на голосування. Вони також впевнені, що він збере більшість.

bbc.com

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.