Під час засідання Комісія прийняла постанову, якою звернула увагу на неприпустимість організації підготовки та проведення псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України.

ЦВК звернула увагу, що у засобах масової інформації з квітня 2022 року періодично з’являються повідомлення про активізацію на тимчасово зайнятих російськими окупантами територіях України, зокрема в Донецькій, Луганській, Запорізькій, Харківській та Херсонській областях, заходів, спрямованих на організацію підготовки та проведення псевдореферендумів з метою легітимізації контролю над відповідними регіонами, порушення територіальної цілісності держави України та можливої зміни правового статусу цих територій.

Раніше ЦВК неодноразово наголошувала на незаконності, протиправності проведення таких псевдореферендумів та порожності їх результатів. Позицію Комісії щодо організації підготовки та проведення незаконних референдумів було висловлено, зокрема, у постанові від 4 квітня 2022 року № 67. У цьому рішенні Комісія заявляла, що проведення так званих референдумів в умовах воєнного стану прямо суперечить положенням Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, за якими в умовах воєнного стану забороняється проведення будь-яких виборів та референдумів.

Окрім того, вказаною постановою Комісія встановила, що на період дії воєнного стану на окремих територіях України, де перебувають збройні сили російської федерації, зупиняється виконання повноважень та діяльність територіальних виборчих комісій і їх членів у зв’язку з наявністю загрози громадській безпеці і порядку, життю і здоров’ю членів таких ТВК, а також загрози організації підготовки та проведення рф незаконного референдуму чи виборів. Отже на сьогодні на тимчасово окупованих територіях не функціонують та не утворювались визначені законодавством України суб’єкти, наділені повноваженнями щодо організації підготовки та проведення будь-яких голосувань.

Водночас, зважаючи на нові маніпулятивні заяви окремих представників окупаційної адміністрації російської федерації про підготовку та проведення так званих референдумів на тимчасово окупованих територіях України, ЦВК повторно наголосила на протиправності проведення таких псевдореферендумів, нікчемності їх результатів, а також на кримінальній відповідальності за участь в їх організації та проведенні.

Як зазначила Комісія, в умовах розв’язаної росією війни проти України та тимчасової окупації її збройними силами території нашої держави не можуть бути дотримані загальновизнані демократичні принципи та міжнародні стандарти проведення референдумів.

Саме тому всі зусилля агресора та його окупаційної адміністрації є марними, а організовувані ними на вказаних територіях в умовах тотального тиску на місцевих жителів псевдореферендуми не можуть мати жодних юридичних наслідків. Відповідно не можуть бути сприйняті усім цивілізованим світом, як не були визнані свого часу проведені на території України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі насильницькі “референдуми” за присутності військових російської федерації.

Також організація та проведення таких псевдореферендумів суперечитиме основоположним принципам міжнародного права щодо територіальної цілісності й непорушності державних кордонів будь-якої країни.

Слід також зазначити, що на сьогодні закону, який повинен визначати організацію та порядок проведення місцевого референдуму, не існує. Відсутність такого механізму, легітимізованого на рівні закону України, унеможливлює дотримання засадничих принципів реалізації народного волевиявлення.

Ураховуючи, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада України, за відсутності ухваленого нею відповідного закону всі дії, спрямовані на імітацію заходів з підготовки та проведення “місцевих референдумів” на окремих територіях чи у населених пунктах України, містять ознаки зазіхання на конституційний лад України, її територіальну цілісність та захоплення державної влади.

Відтак, ЦВК встановила, що в умовах дії правового режиму воєнного стану всі спроби організації підготовки та проведення на території суверенної незалежної України окупаційною адміністрацією російської федерації чи за її сприяння псевдореферендумів є протиправними, а їх результати не матимуть жодних юридичних наслідків.

Тож Комісія затвердила Заяву у зв’язку з організацією окупаційною адміністрацією рф на території суверенної незалежної України псевдореферендумів та звернулася до Міністерства закордонних справ України з проханням довести її текст до відома іноземних держав та міжнародних організацій, які ЦВК закликала засудити спроби рф та її окупаційної адміністрації організувати та провести на тимчасово окупованих територіях України псевдореферендуми, не брати участі та не сприяти їх організації й проведенню і не визнавати жодних результатів таких “народних волевиявлень”.

Комісія закликала застосувати персональні спеціальні економічні та інші санкції щодо громадян російської федерації, причетних до організації на тимчасово окупованих територіях України заходів щодо підготовки та проведення псевдореферендумів. Та – посилити політико-дипломатичний тиск на російську федерацію, подати їй чіткі сигнали щодо невідворотних негативних наслідків для неї за чергову спробу протиправної зміни міжнародно визнаних кордонів України.

Місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, засобам масової інформації та інформаційним агентствам, об’єднанням громадян, підприємствам, установам і організаціям усіх форм власності, громадянам України наголошено на неприпустимості проведення на тимчасово окупованих територіях України псевдореферендумів. А також – на кримінальній відповідальності за участь в їх організації та проведенні або за публічні заклики до їх проведення.

Також Комісія звернулася до Служби безпеки України та Державного бюро розслідувань щодо оперативного розслідування згідно з компетенцією кримінальних правопорушень, передбачених статтями 111-1, 111-2 Кримінального кодексу України, для недопущення організації та проведення незаконних референдумів.

Громадян України – виборців, які проживають у територіальних громадах тимчасово окупованих територій України, ЦВК закликала не брати участі в псевдореферендумах у разі організації їх окупаційною адміністрацією російської федерації чи за її сприяння, тим самим продемонструвати солідарність і єдність Українського народу.

medianova.com.ua

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.