У Празі 29 квітня сотні людей протестували проти президента Мілоша Земана та інших політиків, яких вважають проросійськими. Учасники заходу також висловили солідарність з Україною.

Про це пишуть «Радіо Свобода» та Associated Press.

Протестувальники звинувачували Земана в державній зраді через його нещодавні коментарі, які ставили під сумнів російську участь у вибуху боєприпасів у Врбетице.

Учасники акції закликали верхню палату парламенту, Сенат, пред’явити Земану звинувачення в державній зраді. Вони називали його «слугою Кремля» і «загрозою безпеці» для країни. У Сенаті вже заявили, що розглядають такий варіант.

Схожі протести відбулися і в інших містах країни.

«Чехія належить до Європи, ми хочемо жити в країні з її власними правами. Ми не бажаємо, щоб нами керували олігархи, такі як Бабіш, і російські агенти, такі як наш президент Земан», — сказав учасник акції та член організації Pulse of Europe Мартін Екснер.

Крім того, на заході можна було помітити великий прапор України та біло-червоно-білий прапор Білорусі.

«Ми розгорнули тут прапори України та Білорусі, тому що хочемо висловити свою солідарність із цими двома країнами, оскільки без солідарності з ними — ми й самі вільними бути не можемо. Прапор ЄС тут зрозуміло чому — Україна є частиною Європи, Білорусь з часом так само, сподіваюсь, стане частиною ЄС», — сказав засновник активістської групи «Капутін» Отакар Ван Гемунд.

А що за висловлювання Земана?

25 квітня Земан заявив, що правоохоронці розглядають дві версії вибухів на складі боєприпасів у Врбетице: недбале поводження зі зброєю та втручання іноземної розвідки. Він запевнив, що обидві версії сприймає серйозно.

Однак наступного дня міністр внутрішніх справ Чехії Ян Хамачек сказав, що у справі щодо вибухів на складі боєприпасів у Врбетице слідство розглядає лише одну версію — про втручання російської розвідки. Таким чином він спростував слова президента Мілоша Земана.

Вибухи у Врбетице

Вони сталися у жовтні та грудні 2014 року у чеському селищі Врбетице на складах, які використовувала болгарська приватна компанія Imex Group. У період, коли стався перший вибух, на складі готували зброю для її відвантаження болгарському торговцеві Омеляну Гебреву. За даними журналістів, на складах була зброя, призначена для України та Сирії.

У квітні 2021 року Прага заявила про вислання 18 російських дипломатів, яких звинуватили в роботі на російські спецслужби. Також влада Чехії оголосила в розшук двох агентів Головного розвідувального управління Росії. Ідеться про чоловіків, які використовували паспорти з іменами Руслан Боширов та Олександр Петров.

Боширов і Петров можуть бути причетними до вибухів на складах боєприпасів у Врбетице в Чехії у 2014 році. Нещодавно Bellingcat повідомили, що до вибухів причетний спецпідрозділ ГРУ Росії, а операцією керував генерал.

Остап Крамар. hromadske.ua

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.