Війна в Україні, складна безпекова ситуація, а також ряд інших факторів призвели до драматичних змін у споживанні медіа. Тенденція переходу від більш традиційних медіа (ТВ, онлайн ЗМІ) до месенджерів і соцмереж продовжує набирати обертів.

Дослідницька компанія Gradus Research у березні 2023 року провела дослідження медіаспоживання в Україні, в якому серед іншого дізналася, які медіа найчастіше використовують українці та який контент там переглядають.

Результати свідчать про те, що контентом №1 для українців залишаються новини, і для їх перегляду більшість респондентів використовують месенджери (Telegram, Viber та ін.) — про це заявляють 69% опитаних. Саме там найчастіше дізнаються про події в світі та Україні люди віком 25-34 роки (76%). Жінки активніше за чоловіків використовують ці платформи для споживання новинного контенту (73%). Як медіа для розваг месенджери посідають третє місце у списку, поступаючись першістю YouTube і соціальним мережам (Facebook, Instagram та ін.).

Саме YouTube є медіа №1 для перегляду розважального контенту в Україні — 64% опитаних використовують його, щоб відволіктися. Найактивнішими користувачами цього ресурсу в Україні є люди віком 18-24 роки. В той же час, близько половини респондентів переглядають на ньому новини (50%) — в більшій мірі це глядачі 25-34 роки (59%).

Телебачення посідає четверте місце в рейтингу споживання медіа в Україні за переглядом розважального контенту (29% опитаних) і п’яте місце за переглядом новин (38%). Опитані віком 45-54 роки частіше за інші вікові групи та вибірку загалом користуються цим медіа.

Наступними у рейтингу йдуть онлайн-телебачення та онлайн-кінотеатри (megogo, sweet.tv та ін.). У такому форматі переглядають телевізійний контент новинного характеру 21% опитаних українців, а 20% дивляться розважальні програми. Їхня основна аудиторія —, як і у класичного телебачення, люди з вікової групи 45-54 роки.

18% респондентів декларують, що частіше за інші медіа використовують онлайн ЗМІ для того, щоб дізнаватися новини, і лише 6% — щоб відволіктися чи розважитися. Жінки читають їх рідше за чоловіків.

Новини по радіо слухають 16% опитаних, тоді як 12% слухають розважальні програми. Найчастіше це роблять українці старшої вікової категорії (55-60 років).

Менше 5% опитаних дізнаються про новини України та світу з подкастів і друкованих ЗМІ.

“Якщо говорити про зміни у медіаспоживанні в Україні під час війни, то тенденція переходу на “швидкі” медіа, які завжди “під рукою” у смартфоні зберігається, все більше посилюючи позиції месенджерів і соціальних мереж. Цей тренд також підживлюється більшою популярністю новинного контенту і очікуваннями аудиторії отримувати цей контент миттєво, із чим найкраще можуть впоратися саме ці медіаресурси. Перехід частково відбувається за рахунок зниження споживання онлайн ЗМІ і ТВ, проте ці медіа мають свою лояльну аудиторію, яка продовжує споживати контент саме там через більшу довіру до інформації в них”, — розповідає Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця і директорка дослідницької компанії Gradus Research.

Опитування проведено дослідницькою компанією Gradus Research методом самозаповнення анкети в мобільному додатку. Онлайн-панель Gradus відображає структуру населення міст розміром більше 50 000 жителів у віці 18-60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту і регіону. Період проведення: 16-18 березня 2023 року. Розмір вибірки: 1102 респонденти.

usp-ltd.org

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *