Країни Заходу, які є гарантами України за Будапештським меморандумом, мають організувати патрулювання і конвоювання цивільних суден в акваторіях Азовського і Чорного морів спільно кораблями ВМС України та США. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів політолог, директор міжнародної спілки «Інститут національної політики» Юрій Шуліпа.

На думку експерта, реакція західних партнерів України – ЄС і США, НАТО, – на обстріл і захоплення українських кораблів з екіпажами в акваторії Керченської протоки, є надто м’якою і неадекватною порівняно з масштабом вчиненого Російською Федерацією злочину. Водночас аналітик зазначив, що аналізуючи подібні геополітичні питання, важливими є не ситуаційні зустрічі чи заяви політиків, які часто не мають результату, а виконання ними міжнародно-правових і внутрішньодержавних актів.

Зокрема, політолог нагадав, що 26 листопада указом Президента України № 390/2018 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 26 листопада 2018 року «Щодо надзвичайних заходів із забезпечення державного суверенітету і незалежності України та введення воєнного стану в Україні», за фактами акту відкритої військової агресії щодо моряків ВМС України в Чорному морі. За словами експерта, у пункті 4 рішення РНБО та Міністерству закордонних справ України наказано «звернутися до держав, які підписали Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, з пропозицією негайно організувати консультації щодо акту збройної агресії Російської Федерації проти України».

Зважаючи на ситуацію, що склалася, аналітик вважає за потрібне дочекатися офіційної реакції на це звернення МЗС України з боку зовнішньополітичних відомств країн-гарантів територіальної цілісності та політичної незалежності України.

«Нагадаю, що за Будапештським меморандумом крім агресора Росії, державами-гарантами територіальної цілісності України виступають також США, Велика Британія і Франція. Якщо хоча б США, Велика Британія і Україна розпочнуть консультації в Будапештському форматі стосовно агресії РФ, це означатиме адекватну реакцію західних партнерів України на цей військовий злочин. Відповідно, у рамках Будапештського формату, в якості превентивної міри безпеки, має бути прийняте рішення про спільне патрулювання акваторій Азовського і Чорного морів кораблями ВМС України та США, а також конвоювання цивільних суден. Що стосується введення нових антиросійських санкцій, то вони обов’язково будуть впроваджені в разі провалу чергових спроб дипломатичних переговорів зі звільнення та обміну полонених українських моряків на російських військовослужбовців»

Юрій Шуліпа також не виключає, що зважаючи на серйозність морської агресії Росії проти України та реакцію на неї Дональда Трампа, США докладуть максимальних зусиль для припинення будівництва газопроводу «Північний потік-2». Про це, на думку політолога, свідчить і досить болюча реакція глави МЗС Німеччини на останні заяви Вашингтону.

Аналітик зазначив, що керівництво Німеччини «чудово усвідомлює, що через агресію Росії в Чорному морі, США заблокують введення в експлуатацію «Північного потоку-2»».

Нагадаємо, 25 листопада два артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь», а також рейдовий буксир «Яни Капу» здійснювали плановий перехід з порту Одеси до Маріуполя. Про перехід російська сторона була заздалегідь проінформована відповідно до міжнародних норм для забезпечення безпеки судноплавства.

Однак поблизу Азовського моря прикордонні катери РФ спочатку протаранили «Яни Капу» і заблокували танкером рух Керченською протокою, а пізніше спецназ ФСБ атакував і захопив кораблі разом з їхніми екіпажами.

За результатами засідання Воєнного кабінету, Верховна Рада прийняла законопроект президента Петра Порошенка про запровадження воєнного стану в 10 областях України та внутрішніх водах у акваторії Азовського моря на 30 діб – до 26 грудня 2018 року.

Пізніше були опубліковані докази порушення Росією морського права, а Порошенко висловив сподівання, що країни-члени НАТО «готові перемістити військово-морські кораблі до Азовського моря, аби допомогти Україні».

Дії Росії в районі Керченської протоки різко засудили країни Заходу. Президент США скасував заплановану зустріч з Володимиром Путіним на саміті Великої двадцятки (G20), а фракція Ангели Меркель у Бундестазі викрила справжню мету провокації РФ у Чорному морі та визнала газопровід «Північний потік-2» небезпечним для України та Європи.

У Держдепартаменті США висловили сподівання, що Європа відмовиться від спорудження скандального газопроводу на тлі відкритої агресії Росії у районі Азовського моря та відмови Кремля від прямих переговорів з Україною.

Однак міністр закордонних справ ФРН Хайко Маас заявив, що відмова Німеччини від газопроводу «Північний потік-2» не призведе до його зупинки, але послабить здатність доводити необхідність поставок газу через Україну. За його словами, Росія буде відстоювати необхідність будувати газопровід навіть у тому випадку, якщо німецькі компанії вийдуть з проекту.

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.