Віце-премʼєрка з питань євроінтеграції обурилася звинуваченнями нардепа від “Слуги народа” Максима Ткаченка, а зрештою він теж відмовився від своїх слів: проте питання залишилися.
Ірина Верещук спростувала заяву депутата від “Слуги народа” Максима Ткаченка про нібито 150 тисяч українських громадян, які нібито добровільно повернулися на тимчасово окуповані росіянами території через те що не мають достатньої підтримки від держави. Заступниця керівника ОП та віце-премʼєрка з питань реінтеграції відповіла депутату надзвичайно різко: “прошу вас знайти інші теми для хайпу”. Проте дещо в аргументах Верещук викликає сумніви.
Що саме відповіла Верещук
- Ви брешете, коли кажете про тисячі ВПО, які повертаються на ТОТ. Жодної підтвердженої статистики немає та не може бути.
- В нас йде війна, і ресурси держави обмежені. Втім, це не є причиною їхати у ворожу окупацію. Ніколи не повірю, що тисячі українців їдуть в російську окупацію через відсутність 2-3 тисяч гривень на місяць державної допомоги.
- Держава не може подарувати всім переселенцям по квартирі. Але тимчасове житло є.
- Ми не можемо кожному переселенцю дати таку саме роботу за такі саме гроші, як було.
- [Переселенцям] важко, але вони адаптуються. У більшості з них це успішно виходить.
- Своїми заявами ви підтримуєте ворожий наратив, що нібито в окупації краще. Тому, ваша інформаційна діяльність носить підривний та злочинний характер.
Повна версія допису – у каналі Ірини Верещук у Telegram. Втім деякі аргументи заступниці керівника ОП можуть викликати сумніви, обумовлені спостереженнями журналістів Інформатора.
Люди повертаються у прикордоння, навіть попри загрозу смерті
Так, згідно зі спостереженнями наших репортерів у прикордонні Сумщині, після евакуації з прифронтових територій певна кількість мешканців повернулася до дому, попри високий ризик для життя. Через те своє рішення вони втратили право на виплати ВПО – ті самі 2 – 3 тисячи, про які йде мова.
Ще певна кількість мешканців прикордонних районів Сумщини, що знаходяться під вогнем артилерії та під ударами КАБами, відмовляється виїзжати. Інформатор не зможе назвати конкретні цифри, бо не ставив собі таке завдання на меті. Але нам відомо, що найчастіше такі рішення приймають особи пенсійного віку.
Головною причиною рішень щодо повернення у прифронтові населенні пункти самі наші співбесідникі називають жахливі умови утримання ВПО на Сумщині. Кореспондент Інформатора під час роботи у Сумськіх області зʼясував наступні факти:
- ВПО надають помешкання у гуртожитках та медичних закладах, що майже непридатні для життя. Це звісно окремі випадки. Ми не вказуємо адреси через міркування безпеки.
- Мешканцям окремих притулків надається харчування один раз на добу. Грошей, що отримають переселенці, не вистачає на їжу.
- Окремі біженці також стикнулися із відмовою у виплатах: їх села почали евакуйовувати, хоча вони не вважаються прифронтовими.
- У тож самий час у Сумах стрімко зросла ціна на оренду нерухомості – це звісно ж трапилося через велику кількість переселенців. Переважній більшості тих, хто виїхав із прифронтових територій, орендувати будь-яке житло не під силу.
За спостереженнями Інформатора, найбільше страждають від умов люди пенсійного віку. З багатьма з них ми спілкувалися особисто.
– У центрі для біженців пропонують нам їхати до інших регіонів країни, – розповіла Інформатору Людмила Винниченко з селища Річки біля кордону із Росією. – Дають список громад, де є занедбані хати. Але ж це треба все з нуля починати! А коштів на відновлення «убитого» будинку десь на Закарпатті ми не маємо. Ми з чоловіком 30 років свій будинок зводили! Навіть сходи в хату зробили так, щоб у старості було легко підніматися. До того ж у нас там господарство, яке нас годує!
Федір з Сумського села Степове, що за 450 метрів від кордону з Росією, відмовляється виїзджати. Але він відправив до Сум свого батька.
– Я ці пільги навіть не оформлював, – каже 55-річний Федір. – Орендував мікроскопічну «гостинку» у Сумах для старого батька. А ми із 15-річним сином вдома займаємося господарством. Якщо покинемо його, не проживемо. Ну, отримали ми ВПО – 7 тисяч на місяць. А що далі? Навіть на оренду квартири не вистачить. Ціни на продукти шалені. На ліки для батька у мене не менш ніж 5-6 тис. грн щомісяця йде…
Навіть молоді люди, які повертатися додому не хочуть, відзначають: не відчувають допомоги від держави. Мусять розраховувати виключно на себе.
– У Сумах ми оселилися у подруги, – розповідає 35-річна Світлана, вона теж із Річок, а в обласному центрі винаймає 1-кімнатну квартиру площею 20 кв. м. – Зараз нас там сім дорослих та троє дітей. Тяжко звичайно. Але ми можемо розраховувати тільки самі на себе.
Варто підкреслити: люди, з якими спілкувався Інформатор, не планували переїзжати на тимчасово окуповані території. Проте вони обирають бути вдома під артобстрілами і з великим ризиком для життя через те, що не бачать, як вижити на допомогу від держави.
“Це не евакуація, а лохотрон! Суцільна профанація. Гірка правда полягає в тому, що майже за 2,5 роки повномасштабної війни держава не зробила нічого, щоб допомогти мирним людям вижити”, – розповів Інформатору 65-річний єегр з селища Хотінь на імʼя Петро.
Маємо десятки подібних розповідей мешканців прикордонних районів Сумщини. Можна припустити: люди, які були евакуйовані з окупованих територій, могли приймати рішення щодо повернення через ті самі обставини.
Депутат Ткаченко визнав помилку та вибачився
Депутат від СН Ткаченко, який викликав обурення Ірини Верещук, заявляв, що лише в окупований Маріуполь нібито повернулися 70 тис. українців. Він також стверджував, що роботу із ВПО держава повністю провалила: їм ніде жити, а роботодавці неохоче беруть їх на роботу на новому місці. 25 листопада Ткаченко спростував свою заяву.
“Даних немає. Це було моє необґрунтоване та емоційне припущення”, — заявив нардеп.
Варто відзначити, що депутат визнав, що помилився лише у цифрах. Але не у фактах, які ним були наведені.