Узаконення ЛГБТ-стосунків є однією з умов для вступу України в Євросоюз
Наслідками військової агресії російської федерації проти України стали не лише зруйновані міста, людські жертви і занепад економіки. Змінились настрої і цінності суспільства. Зокрема, йдеться про ставлення до ЛГБТ-спільноти і неможливості узаконення одностатевих стосунків. Громадяни звернулись до Президента України з метою зрівняти права гетеро- і гомосексуальних пар. Чому це питання загострилось на тлі повномасштабної війни? Яку відповідь дав Президент на звернення громадян? Як змінились настрої суспільства? Про це говорить Український соціологічний портал.
Рівність в усьому
Попри те, що в українському суспільстві певний відсоток людей вважає, що проблеми одностатевих пар не на часі, більшість дотримується думки, що зараз саме час зрівняти в правах гомо- і гетеросексуалів. Адже ЛГБТ-люди служать в лавах ЗСУ, захищають Україну на передовій, займаються волонтерською діяльністю. В разі поранення або загибелі такої людини партнер(ка) не має законного права на відвідування в реанімації, отримання тіла і організації поховання, першу чергу спадкування майна, в тому числі, спільно нажитого.
Відповідь Президента
Як повідомляє служба новин CNN, Володимир Зеленський “відкриває двері одностатевим цивільним партнерствам в Україні”. Президент зазначає, що легалізація одностатевих шлюбів наразі не є можливою: в Конституції шлюб визначається як “вільна згода чоловіка і жінки”, а 157 стаття забороняє вносити зміни в Конституцію під час воєнного стану. Проте Зеленський доручив уряду опрацювати законопроєкт щодо легалізації зареєстрованих цивільних партнерств. Така форма узаконення стосунків популярна в низці європейських держав, оскільки надає більшість прав і обов’язків, які накладає на партнерів законний шлюб, і зареєструвати таке партнерство можуть як різностатеві, так і одностатеві пари.
«У сучасному світі рівень демократичності суспільства вимірюється, в тому числі, державною політикою, спрямованою на забезпечення рівних прав усіх громадян. Кожен громадянин є невід’ємною частиною громадянського суспільства, він має всі права і свободи, закріплені в Конституції України. Всі люди вільні та рівні у своїй гідності та правах», – Зеленський.
Посилаючись на експертну думку українських і зарубіжних фахівців, USP припускає, що цивільні партнерства в Україні знайдуть відгук не лише серед ЛГБТ, а й серед різностатевих пар, які воліли б узаконити свої стосунки, але не бажають укладати офіційний шлюб.
Як змінились настрої суспільства
За даними дослідження, проведеного київськими соціологами, в порівнянні з статистичними даними шестирічної давнини кількість людей, що негативно налаштовані до ЛГБТ, скоротилась у півтора рази (з 60,4% до 38,2%). Натомість удвічі зросла кількість громадян, що всебічно підтримують повну рівність прав людей незалежно від сексуальної орієнтації (з 33,4% до 63,7%). Беззаперечно, одним з чинників такої кардинальної зміни громадської думки стала війна з росією і те, що ЛГБТ і гетеро “разом пліч-о-пліч виборюють свободу і Перемогу”. Не менш важливу роль відіграє й те, що гомофобія і “боротьба” за так звані “традиційні цінності” є складовими російської політики, і зміна поглядів є результатом небажання бути схожими на агресора.
Зрівняння прав людей незалежно від сексуальної орієнтації є однією з умов, яку має виконати країна-кандидат до ЄС. І хоча рівень гомофобії і трансфобії в Україні все ще залишається на високому рівні, статистика і активність громадян свідчать про готовність рухатись до європейського суспільства. Тому, на думку експертів, легалізація одностатевих цивільних партнерств в Україні – лише питання часу.
Сюзанна Елпі. usp-ltd.org