Теракт у Страсбурзі жодним чином не пов’язаний з акціями протесту «жовтих жилетів» у Парижі, а в дестабілізації ситуації у Франції зацікавлені не лише мігранти-ісламісти, але і США з Німеччиною. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів старший експерт Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» В’ячеслав Потапенко.
На думку аналітика, перестрілка у Страсбурзі та протести «жовтих жилетів», не мають безпосереднього зв’язку. Те, що відбувається він пояснив занадто високим рівнем іноземної міграції, що призвело до знищення стабільної та процвітаючої Європи.
«Я не бачу прямого зв’язку між терактом у Страсбурзі та протестами «жовтих жилетів». Справа в тому, що старої «патріархальної» Європи початку 90-х, коли люди на вулиці залишали неприв’язаними велосипеди і вони не зникали, більше немає. І повернутися до неї неможливо. Ті, хто протестують – це одні люди, а ті, хто скоюють напади, скоріш за все, інші. Ситуація у Франції змінюється через відкритість кордонів та колосально різний рівень життя і доходів. Якщо одноденна зарплата у країнах ЄС дорівнює місячній зарплаті в країнах Азії, Африки, в тій же Україні, Монголії чи Молдові, люди будуть мігрувати. Коли у європейських країнах немає достатнього контролю і занадто багато чужих людей, ситуація з безпекою починає змінюватися»
Експерт також нагадав, що надзвичайний стан в окремих містах Франції було введено ще у 2016 році президентом Француа Олландом, і досі його не скасовували. Схожа ситуація спостерігається і в Брюсселі (Бельгія), де частковий режим НС був введений після терактів в аеропорту і метро, в яких загинула велика кількість людей. За його словами, у такому режимі обидві країни перебувають вже 3-4 роки.
Крім того, В’ячеслав Потапенко також переконаний, що протести «жовтих жилетів» і загальне погіршення криміногенної обстановки у Франції, не призведуть до відставки президента Емманюеля Макрона.
«Президентські вибори відбулися у Франції в травні 2017 року. Макрон переміг на них з великим успіхом, а пізніше його партія «Вперед, республіка!» взяла пальму першості на парламентських виборах. Наскільки мені відомо, в країні сьогодні не стоїть питання про дострокові вибори. досі ані з боку мітингувальників, ані з боку французького політичного бомонду, не висувалися вимоги провести вибори. Була лише пропозиція Марі Ле Пен провести дострокові вибори до нижньої палати Національних зборів. Однак це просто слова – кожен політик може про щось заявити, але це дуже далеко навіть від якихось планів, не те, що рішень» — В’ячеслав Потапенко, політичний експерт
Експерт вважає, що офіційний Париж вирішить проблему протестів за допомогою економічних механізмів.
«Влада Франції підвищила мінімальну зарплату на 100 євро, пообіцяла наприкінці року ввести премії для малозабезпечених і знизити податки для частини малозабезпечених людей. В принципі, у Франції спостерігається аналогічна ситуація, що і в Україні – шляхом підвищення мінімальної зарплати і субсидій для малозабезпечених, реалізовується приблизно та ж сама політика підтримки керівництвом країни масового виборця. Вона досить успішна. Ми бачимо, що в Україні підвищення соціальних виплат, зокрема, мінімальної зарплати, не привело до масових протестів, тож і французька влада зможе аналогічним способом вирішити проблему з протестами» — В’ячеслав Потапенко, політичний експерт
Водночас аналітик не вважає, що до протестів «жовтих жилетів» або теракту в Страсбурзі причетні спецслужби Російської Федерації. На його думку, в загальній дестабілізації ситуації у Франції по-своєму зацікавлені навіть США і Німеччина.
«Якби російські спецслужби могли організувати настільки масштабні протести в такій країні, як Франція, то скоріш за все, вони спочатку організували б їх у Києві. Вони мають таке бажання. Російські спецслужби можуть сприяти протестам у Франції, допомагати їм, підсилювати їх, можуть до економічних вимог підкидати політичні, але навряд чи вони організували їх з самого початку. Водночас, не слід забувати, що проблеми у Франції вигідні й американцям – між Дональдом Трампом та Емманюелем Макроном існують великі світоглядні конфлікти за ринки збуту. Протистояння могло загостритися і після заяви Макрона про створення армії Європейського союзу, оскільки сьогодні саме США мають військове домінування на теренах ЄС через блок НАТО. Тому американці по своєму зацікавлені у зростанні нестабільності. Крім того, Франція є одвічним конкурентом Німеччини, і в Берліні також зацікавлені в ослабленні Макрона. Загалом, у нинішній революційній ситуації у Франції бере участь багато зацікавлених сторін і розплести цей клубок буде досить складно» — В’ячеслав Потапенко, політичний експерт
Нагадаємо, ввечері 11 грудня у Страсбурзі поблизу різдвяного ярмарку невідомий відкрив стрілянину по перехожих. У результаті інциденту загинули троє людей, один із загиблих – турист з Таїланду. Ще 12 осіб отримали поранення, шестеро з них перебувають у критичному стані.
Нападник також вступив у перестрілку з поліцією і був поранений, але йому вдалося втекти. Поліція встановила особу стрільця, але відмовилася назвати його ім’я і почала пошукову операцію. За даними ЗМІ, підозрюваним є 29-річний Шериф Шекат, який раніше вчинив низку злочинів, за які відбув ув’язнення у Франції та Німеччині. У 2016 році спецслужби внесли його до списку «S» потенційних терористів.
Тим часом з 17 листопада у Парижі та кількох інших містах Франції проходять акції протесту т.зв. «жовтих жилетів» через підвищення цін на пальне. Демонстранти мітингують, блокують дороги, АЗС, сховища пального і торгові центри.
Минулих вихідних в акції взяли участь 125 тисяч осіб, 1385 були затримані. У Парижі учасники протестів пошкодили Тріумфальну арку, а влада вимушено закрила для відвідин туристами Ейфелеву вежу.Очільники міста не виключили введення у місті надзвичайного стану.
Міністр внутрішніх справ Крістоф Кастанер заявив, що відповідальною за протести в Парижі є лідер французьких ультраправих Марін Ле Пен. Окремі мітингувальники фотографувалися з прапором терористичної «ДНР», що дає привід підозрювати у причетності до протестів спецслужби Росії.