Не зважаючи на «сміттєву кризу», оцінки діяльності Андрія Садового містянами залишаються на високому рівні

Президент продовжує втрачати в оцінках експертів, - дослідження ОперСо

         

26.04.2017

 Березень видався напрочуд спекотним не лише за температурними показниками.

Блокада ОРДЛО та пов’язані з нею сутички і масові протести, убивство в центрі Києва колишнього депутата Держдуми РФ Дениса Вороненкова, вибухи на військових складах у Балаклії, обстріл консульства Польщі в Луцьку, трагедія на шахті у Львівській області, а також внесення змін до е‑декларування — це неповний список подій, які збільшували градус напруги та соціального занепокоєння в країні протягом усього місяця. Кому, як не першим особам держави, довелося тримати удар і намагатися давати адекватну відповідь на всі виклики.

Ситуація, що склалася всередині країни в березні, не могла не позначитися на індексах першої трійки: негативна динаміка продовжує зберігатись у президента і спікера Верховної Ради, однак суттєвого падіння не спостерігається. Водночас індекс прем’єра зріс на 5,8 пункту порівняно з лютим, але так і залишився з позначкою „мінус“.

Петро Порошенко після різкого просідання в листопаді минулого року майже на 10 пунктів (індекс упав з +2,6 до −8,4) демонструє стабільну низхідну динаміку, хоч і без великих провалів. Зокрема, за березень голова держави втратив ще 1,3 пункту, його індекс знизився до −10,6.

Більшість експертів (42%) дають нейтральну оцінку роботі гаранта. Головні нарікання стосуються млявості реформ, відсутності помітних змін у державі, слабкої боротьби з корупцією. Як зазначив один з експертів, „Президент щось робить, але результату не видно“.

Подібні думки можна почути і від жорстких критиків. Серед експертів їх частка зросла на 2 в. п. і тепер становить 40%. Свою роль у цьому зіграли і ситуація з блокадою ОРДЛО, де президент займав діаметрально протилежні позиції та довго вагався з прийняттям рішення; і відсутність фактичного припинення вогню на Сході країни; і підтримка внесення змін до е‑декларування. Експерти згадали й про невиконані обіцянки, які лунали ще в період виборчої кампанії, а саме про припинення війни на Сході країни за два тижні.

Уже традиційно найбільш позитивну оцінку від експертів гарант отримує за гру на зовнішньополітичному полі. У березні Петро Порошенко провів переговори з міністрами закордонних справ Великої Британії та Польщі, а також телефонну розмову з президентом Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром щодо ситуації на Донбасі, зустрівся з президентом Міжнародного комітету Червоного Хреста Петером Маурером, щоб обговорити поглиблення взаємодії задля імплементації гуманітарних аспектів Мінських домовленостей.

Саме в березні Україна ще на декілька кроків наблизилася до Європи: Петро Порошенко підписав Закон „Про ратифікацію Угоди про співробітництво між Україною та Європейською організацією з питань юстиції“ і затвердив ратифікацію Угоди між урядом України та ЄС щодо участі в програмі „Конкурентоспроможність підприємств малого та середнього бізнесу (COSME) (2014–2020)“. На фінішну пряму вийшло питання безвізового режиму з Європейським Союзом, і цей факт розглядається експертами вже як певна перемога (поки готувався номер, Європарламент проголосував за лібералізацію візового режиму між Україною та ЄС).

Поки, на щастя, не справдилися і негативні прогнози для України в контексті зовнішньої політики Дональда Трампа, а саме можливість перетворити нашу державу на розмінну монету під час торгів між США та Росією. У цьому експерти вбачають заслугу зокрема й Петра Порошенка, який намагається відстоювати інтереси України та вибудовувати конструктивний діалог з адміністрацією президента США і самим Трампом.

Що ж стосується внутрішньої політики, то тут серед позитивних моментів експерти виділили злагоджені дії глави держави та Голови НБУ, спрямовані на стабілізацію економічної ситуації в країні — з початком весни укріпився курс гривні, а наприкінці березня почалося навіть невелике зростання по відношенню до іноземної валюти (і це без чергового траншу МФВ). Хоча після націоналізації „ПриватБанку“ робилися досить невтішні прогнози та лунали побоювання з приводу того, чи витримає це випробування українська економіка.

Однак вищезазначені факти не стали вагомими аргументами для більшості експертів, і лише 18% з них оцінили позитивно діяльність президента. Загалом у березні зростала кількість експертів, які негативно оцінюють дії Петра Порошенка, що і вплинуло на подальше падіння його індексу. Збільшення негативних оцінок відбулося за рахунок зменшення нейтральних (лютий — 44%, березень — 42%), тоді як частка позитивних відгуків залишилася на рівні минулого місяця.

Альона Хуторна, соціолог

ОПЕРАТИВНА СОЦІОЛОГІЯ

Теги:

 

Комментарии

Имя: 
27 + 30 = ?
Оставить комментарий: 
Відмінити
  Первый Российский Анонимный Народный Кандидат начинает свою работу