Дмитрий Воронков: «Януковича вообще могут просто оправдать»

Конструктивна функція політичного конфлікту

         

18.11.2016

 У політиці (в сучасній все частіше і частіше) використовуються такі форми соціально - політичного конфлікту, як: словесна агресія, фізична агресія, скандал, переслідування, революція і навіть війна.

Але якщо війна і революція є суто політичною проблемою, то фізична агресія і скандал, проявляючись у політичній боротьбі, набувають свою «політичну» специфіку. І до слова сказати, їх кількість збільшується в міру наближення виборів.

Зупинюся на скандалі. Скандали ваблять до себе навіть більшу увагу, ніж війна на сході України, тарифи на комунальні послуги, хабарі, отримані чиновниками, і інші випадки, які дискредитують нинішніх політиків всіх рівнів починаючи від депутата районної ради і закінчуючи президентом країни. Масштаби їх використання, зрозуміло, різняться в залежності від фінансового ресурсу, виділеного на розкрутку, часу і місця дії, від технічних можливостей. Їх багаторазово тиражують всі засоби масової інформації. Але, на превеликий жаль, ви не замислюєтеся над тим, що політичний скандал це велика і кропітка «робота» проведена десятком політтехнологів і політ консультантів, що зуміли досить ефективно, принести його ініціатору політичні очки.
Такі реалії нашого життя.

Які причини викликають скандали? Причин, зрозуміло, кілька, і однією з них можуть бути особливості характеру і особистості політика. Вже досить давно існує точка зору, що політика приваблює особистостей, м'яко кажучи, психологічно не зовсім зрілих, які вирішують у такий спосіб свої внутрішні проблеми і комплекси.

Прикладів достатньо. Наведу тільки свіжі заголовки з наших ЗМІ: «Бойко побив Олега Ляшка на очах у десятків телекамер», «Шухевич звинуватив Парубія в здачі Львова полякам», і т.д .

Недавні вибори президента США ще раз доводять, що скандал є ефективною зброєю для досягнення мети. Чого тільки варті висловлювання кандидата типу: «Мексиканці всі ґвалтівники, мусульмани - терористи, жінки - жирні.» Людям подобаються скандали. Вони думають, чому не проголосувати за Трампа - він же побудує стіну на кордоні з Мексикою!

Але це «квіточки» порівняно з так званої «полуничкою». Такі скандали в топі у ЗМІ, коли надбанням громадськості стають аморальні факти і дії політиків. Чого тільки не було за 25 років незалежності України. Від, показу в прайм-тайм напівпорнографічних роликів до звинувачень в педофілії.

Вже не перший раз пишу про те, що скандал в політиці зачіпає, в першу чергу етичну проблему: порядність, відповідальність, репутацію. Оскільки істина в політиці не користується перевагою, остільки спростувати аргументи супротивника набагато складніше, ніж скомпрометувати його особисті якості - чесність, непідкупність і т.д. 

В останньому випадку його аргументація, в тому числі максимально переконлива і доказова, як і запропонований ним політичний проект, зникає разом з його скомпрометованої особистістю. Крах багатьох політичних репутацій, особливо останнім часом, був здійснений саме таким способом.

У світлі сказаного стає зрозуміло, що вельми вигідною стратегією скандалу є стратегія дискредитації, зниження популярності політичного опонента. Готуючи скандал, можна спланувати свої дії, а також прорахувати можливі реакції на нього оточуючих, включаючи страх, неприязнь і т.д.

Мимоволі виникає питання: «Чи потрібно занурювати народ в сферу приватного життя політиків, демонструючи байдужість, принципово ігноруючи будь-яку публічну політичну діяльність, знаючи, що таку ситуацію влада, іноді створює штучно?».

Однозначно потрібно!

Під тиском громадської думки правляча еліта буде вимушена відповідним чином реагувати на ці сигнали, покращуючи існуючі політичні інститути, здійснюючи селекцію своїх рядів, забезпечуючи ротацію кадрів. Тим самим скандал як форма політичного конфлікту - при всіх своїх мінусах - зіграє конструктивну роль в оздоровленні
українського суспільства. 

Так, що колеги «ПРАПОР ВАМ В РУКИ».

Адже в традиції, що йде з часів Макіавеллі, політика знаходить своє справжнє джерело, суттю якого є конкуренція і конфлікт.

Ігор Вац, Керуючий партнер "VUG консалтинг" 

Теги:

 

Комментарии

Имя: 
27 + 30 = ?
Оставить комментарий: 
Відмінити
  Первый Российский Анонимный Народный Кандидат начинает свою работу