Між Україною та США тривають переговори щодо угоди про корисні копалини. Новий проєкт документу, який надали Штати, передбачає, що США отримують під свій контроль в том числі український газопровід, через який відбувались поставки російського газу в Європу. 

Про це з посиланням на власні джерела повідомляє видання Reuters. “Джерело повідомило, що однією з “пасхалок”, знайдених у документі, була вимога США до Міжнародної корпорації фінансування розвитку уряду США взяти під контроль газопровід від російського енергетичного гіганта “Газпром” через Україну до Європи”, – йдеться в повідомленні. 

Останній проект надасть США привілейований доступ до родовищ корисних копалин України та вимагатиме від Києва розміщувати у спільному інвестиційному фонді всі доходи від експлуатації природних ресурсів українськими державними та приватними компаніями. Запропонована угода, однак, не надасть Україні гарантій безпекиї.

Український уряд найняв юридичну фірму Hogan Lovells в якості зовнішнього радника в угоді з мінералами, повідомило джерело. Президент України Володимир Зеленський заявив, що угода про видобуток корисних копалин має бути вигідною для обох країн і може бути структурована таким чином, що допоможе модернізувати Україну.

Високопоставлені українські чиновники, включаючи прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та міністра фінансів Сергія Марченка, через два тижні будуть у Вашингтоні на зустрічах Міжнародного валютного фонду та Світового банку, включаючи зустріч міністрів, орієнтовану на Україну, 25 квітня, повідомили численні джерела, знайомі з планами.

Нагадаємо, 11 квітня українська делегація прибула до Вашингтона для участі в новому раунді переговорів про “ресурсну” операцію. Українська влада запевняє, що партнерство з Вашингтоном не завадить європейському курсу та не суперечитиме умовам Угоди про асоціацію з Європейським Союзом (ЄС), і ця умова є “червоною лінією номер 1” для української сторони.

Очікується, що переговори у Вашингтоні триватимуть два дні й матимуть технічний характер. Тому до делегації України не входять топчиновники, які могли б підписати угоду. Так, делегацію очолює заступник міністра економіки з торгівлі Тарас Качка, а в її складі – представники міністерств економіки та юстиції.

Як пояснював нардеп Ярослав Железняк, в отриманому Україною 23 березня варіанті угоди 58 сторінок, тож запропонований Штатами документ значно відрізняється від попереднього варіанта. Насамперед це не меморандум про наміри, а конкретний план роботи відповідного фонду, будь-які зміни в якому можливі лише за згодою американців. “Це вже не рамковий меморандум про наміри. Це велика та дуже чітка угода. І вона не в наш бік”, – констатував тоді Железняк.

Проте варто враховувати, що це лише проєкт, який надали від США. Подальші переговори не виключають внесення змін до тексту. За словами нардепа, цей документ не погоджений і в такому вигляді “він точно не пройде схвалення в Україні”.

Як повідомляв OBOZ.UA раніше, Кабінет міністрів виділив 113 млн грн із резервного фонду держбюджету на підготовку проєкту угоди України та США щодо копалин (т.зв. угоду про рідкісноземельні метали). Гроші буде витрачено на консультаційні послуги.

Олександр Литвин. obozrevatel.com

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *