Рішення Російської православної церкви (РПЦ) про розрив відносин зі Вселенським патріархатом може перетворити Константинополь на другий за масштабом у світі релігійний центр, що займається політико-громадською діяльністю. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів політолог, директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран.
На думку експерта, таке рішення Російської православної церкви є останнім аргументом тиску на Вселенський патріархат і повністю співпадає з нинішньою політикою Кремля.
Також політолог переконаний, що розрив відносин РПЦ зі Вселенським патріархатом, матиме для православного світу більше переваг, аніж недоліків.
«Для православного світу жодних втрат не буде. Скоріше навпаки, здобутків буде більше, оскільки раніше світове православ’я перебувало під впливом Росії, яка тягнула його явно не в напрямку розвитку релігії, віри і людей. Зараз цей російський вплив зменшується і в православних з’являється більша перспектива, особливо в Україні. Якби не було вчасно ухвалене рішення про створення незалежної церкви, у розвитку православ’я було би поставлено дуже багато питань, оскільки в багатьох громадян воно б асоціювалося з РПЦ, яка разом із російською державою веде гібридну війну проти нашої країни» — Сергій Таран, політолог
Крім того, Сергій Таран переконаний, що внаслідок такого рішення Москви, Константинопольский патріархат з часом може перетворитися на церкву з найбільшою кількістю прихильників у православному світі.
«Після розриву з РПЦ, відбувається поступовий вихід на своєрідну геополітичну арену Константинопольського патріархату. Ми звикли, що політично-громадською діяльністю у світі завжди займається Ватикан, а зараз бачимо, що це здатен робити і Вселенський патріархат. Тож Константинополь може стати однією із найвпливовіших та найбільших християнських організацій у світі. І це буде цікаво, оскільки ми не звикли до цього і не уявляли, що церква може виконувати таку функцію» — Сергій Таран, політолог
Аналітик також не виключив, що після надання Томосу, Україна може перетворитися на центр православ’я серед усіх країн колишнього СРСР. На думку експерта, все буде залежати від того, як буде проведено Собор і організована єдина церква.
«Передача Константинопольському патріархату Андріївської церкви – це символічний крок, який є не просто передачею приміщення, а одним із натяків на створення центру православ’я саме у Києві. Тому шанси України стати центром православ’я існують, але наскільки вони будуть реалізовані, залежить від того, наскільки вдало буде проведена власне кампанія з об’єднання церков. Світ має побачити мирний і злагоджений процес, переконатися, що тут зібрані не просто люди, які ходять до церкви, а і мудрі менеджери, вправні організатори, які можуть впливати не лише на ситуацію в Україні, але й у світі» — Сергій Таран, політолог
Нагадаємо, 15 жовтня Священний Синод РПЦ ухвалив рішення про розрив відносин зі Вселенським Патріархатом у Константинополі. Рішення було прийняте у відповідь на зняття Вселенським Синодоманафеми з митрополита УПЦ Київського патріархату Філарета й УАПЦ Макарія, а також визнання незаконною анексію Київської Митрополії Російською церквою у 1686 році.