Акції протесту «жовтих жилетів» у Парижі змусять владу Франції перейматися внутрішніми соціально-економічними проблемами, а не відстоювати європейські ідеологічні цінності свободи і демократії в аспекті протистояння України з Росією. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів політолог, директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран.
На думку експерта, нинішні протести «жовтих жилетів» є одним з прикладів складової політичної культури Франції, де з прадавніх часів дуже модно і популярно мітингувати за ті чи інші соціальні цінності. В якості прикладу політолог навів відставку президента Франції Шарля де Голля, що сталася саме внаслідок тривалих масових вуличних акцій.
Водночас аналітик нагадав, що подібні протести далеко не завжди добре закінчувалися для французької економіки і суспільства, оскільки мають не ідеологічну, а виключно соціальну основу. Він також додав, що для країни нинішні протести є величезним викликом, оскільки з одного боку, слід задовольнити вимоги протестуючих, а з іншого боку – отримати зростання економіки.
Сергій Таран також порівняв нинішні вимоги «жовтих жилетів» з європейськими бізнесменами, які вимагають зняття санкцій з Росії. За його словами, це «таке ж саме бачення Франції, як країни, яка займається популістичними діями, а не розвитком безпеки й демократії у світі та Європі».
Крім того, політолог вважає нинішні протести невигідними для України через брак ідеологічної складової.
«Для України найвигідніший сценарій, якщо у Європі будуть відбуватися протести, діяти рухи і взагалі політичні організації, які боротимуться за свободу, демократію, права людини та інші моменти, що є ідеологічною основою Європейського союзу. Якщо ж у Європі наберуть обертів рухи і протести, які висуватимуть соціальні вимоги і будуть зосереджені на соціальних та економічних питаннях, це буде невигідно Україні. В такому разі країни ЄС почнуть займатися виключно своїми внутрішніми проблемами і їм буде важко знаходити спільну мову з офіційним Києвом. Україні вигідна ситуація, коли у Європі говорять про цінності, а не про «ковбасу». В такому разі з європейцями легше домовитись, оскільки тоді ми говоримо з ними «однією мовою»»
Експерт переконаний, що акції «жовтих жилетів» у Франції сьогодні використає Росія та інші країни і це відбуватимуться і надалі.
«Я переконаний, що Російська Федерація спробує «підкинути дрів» у це багаття і втрутиться в нинішні протести у Франції, так само, як свого часу вона втручалася в американські вибори та вибори в інших країнах ЄС, і так само, як планує втрутитися в українські вибори. Кремль не розпалює, а використовує протести «жовтих жилетів» – я сумніваюся, що Москва здатна на організацію настільки масштабних акцій та рухів. Однак у мене немає жодних сумнівів, що спецслужби Росії використають і будуть використовувати подібні масштабні протести в інших країнах Європи. Приклади такої політики Кремля ми вже бачили в інших європейських країнах і навіть у США» — Сергій Таран, політолог.
Нагадаємо, 17 листопада у Франції розпочалися акції протесту т.зв. «жовтих жилетів» через підвищення цін на пальне. На вулиці найбільших міст країни вийшли близько 280 тисяч осіб. Окрім мітингів, демонстранти блокували дороги, АЗС, сховища пального і торгові центри.
Відтоді протести не припиняються, сягаючи піку у вихідні дні. Минулих вихідних в акції взяли участь 125 тисяч осіб, 1385 було затримано. В Парижі учасники протестів пошкодили Тріумфальну арку, також для туристів була зачинена Ейфелева вежа. Влада не виключила введення в країні надзвичайного стану.
Міністр внутрішніх справ Крістоф Кастанер заявив, що відповідальною за сутички у Парижі є лідер французьких ультраправих Марін Ле Пен. Міністр фінансів Франції Бруно Ле Мер зазначив, що знищення мітингувальниками паризьких магазинів, спричинило економічну катастрофу.
8 грудня під час акції двоє французів розгорнули в Парижі прапор терористичної організації «ДНР». У Службі безпеки України заявили, що спецслужби Росії причетні до організації заворушень у Франції і планують аналогічні провокації в Бельгії, Німеччині, Іспанії, Болгарії та інших країнах Європи. У спецслужбі також зазначили, що впродовж останніх років Кремль намагається взяти під контроль європейські радикальні суспільно-політичні структури.