Російські ЗМІ опублікували заяви про те, що Польща не дозволила російським літакам, що перевозять гуманітарну допомогу для боротьби з коронавірусом, потрапити в повітряний простір Польщі.
Про це пише Юліуш Сабак в статті, яка була опублікована в Defence24. Як повідомляється в ЗМІ РФ, через це російським літакам довелося використовувати більш довгий маршрут, що проходить через Чорне море, Туреччину, Грецію і Албанію. Польське міністерство оборони дало коротку і чітку відповідь на ці претензії: російська сторона не подавала ніяких запитів на вхід в повітряний простір Польщі.
Москва активно рекламувала рейси російських літаків, що перевозять гуманітарну допомогу і медичний персонал в Італію. Італійці вже деякий час програють битву з коронавірусом. Тони обладнання та медичного персоналу були перевезені літаками 22 і 23 березня. Це було зроблено на основі домовленості, досягнутої телефоном між Володимиром Путіним (президентом Росії) і Джузеппе Конте (прем’єр-міністром Італії). Відповідні міжурядові меморандуми, що стосуються цього питання, також були підписані на урядовому рівні між главами міністерств оборони: Сергієм Шойгу і Лоренцо Герін.
П’ять літаків Іл-76МД вилетіли з бази Чкалівська, в 31 км від Москви, на італійську авіабазу Пратика-ді-Маре під Римом. Авіалайнери подолали маршрут довжиною 2400 кілометрів, пролетіли поблизу Воронежа, Ростова-на-Дону, щоб перетнути Чорне море, увійти в повітряний простір Туреччини, минаючи Стамбул, Салоніки в Греції і пролітаючи над Албанією. Як показує Flightradar24.com, після перетину Адріатичного моря літаки увійшли в повітряний простір Італії і потім попрямували до Риму.
Вся операція набула широкого розголосу в російських ЗМІ, як приклад солідарності зі страждаючими італійцями. Однак саме 23 березня проти Польщі були висунуті несподівані звинувачення. На думку кремлівських пропагандистів, Варшава унеможливила для росіян використання більш короткого шляху через Білорусь, Польщу, а потім на південь, до Італії. З цілком зрозумілих причин російські літаки уникають повітряного простору України.
«Російські літаки, що несуть допомогу Італії, не можуть використовувати польський повітряний простір», – повідомив Супутник, як і інші ЗМІ РФ, а також величезна кількість фейкових акаунтів в інтернеті, цитуючи Олексія Пушкова, одного з російських політиків. Він очолює Комітет з інформаційної політики Ради Російської Федерації. Він також є ведучим і автором аналітичної програми «Постскриптум», яка транслюється державним телеканалом «Центр». 23 березня 2020 року, він опублікував у своїй соціальній мережі наступне:
«Польща не пропустила російські літаки з допомогою для Італії через свій повітряний простір. Це підлість на рівні державної політики. Тим більше, що допомога йшла в країну- союзницю Польщі по НАТО і ЄС. Росії ні в чому не слід відтепер йти назустріч Польщі. Ні в чому!».
На підставі цього твітту і маршруту російських літаків почалася активна пропагандистська кампанія, яка звинувачує Польщу в тому, що вона ускладнює доставку допомоги. Пропагандисти РФ також зображали Варшаву русофобської і такою, що працює на Дональда Трампа. Такі заяви поширювалися журналістами Russia Today і Sputnik з посиланням на Пушкова. Жодне офіційне джерело Польщі не було згадано, хоча кремлівські пропагандисти стверджували, що направили запити польській владі.
Defence24.pl поставив кілька запитань польському міністерству оборони і головному командуванню збройних сил, розслідуючи цю справу. Згідно з польським законодавством, ці органи уповноважені видавати дозвіл на польоти військових літаків у повітряному просторі Польщі. Ми отримали відповідь протягом 1 години.
«Російська сторона не подавала ніяких запитів на вхід в повітряний простір Польщі. Маршрут польоту планувався через Росію, Туреччину, Грецію, Албанію та Італію. Відділ преси Міністерства оборони Польщі».
Цього короткого релізу має бути достатньо, щоб вичерпати питання, але ми підозрюємо, що воно ще довго буде використовуватися в фальшивих наративах Кремля. Це можна розглядати як одну з численних спроб створити конфлікт між країнами ЄС і НАТО, які стикаються з пандемією і переживають кризу, яка також тягне за собою важке емоційне навантаження.
PANSA (Польське агентство аеронавігаційного обслуговування) також прокоментувало ситуацію в польському повітряному просторі. Агентство відповідає за управління рухом в повітряному просторі Польщі.
«Неправда, що польський повітряний простір було закрито для літаків російського походження. Повітряний простір над Польщею є відкритим, ефективно керованим і безпечним. Повітряний рух над Польщею необмежений. Павло Лукашевич, прес-секретар PANSA ».
Незважаючи на надзвичайні обставини, викликані епідемією, і незважаючи на обмеження руху авіалайнерів, весь інший рух триває без будь-яких перерв. Ситуація також не зобразилась на HEMS, авіації загального призначення або операціях, що проводяться силовими службами і рятувальниками. Російські літаки щодня літають над Польщею – приклад тому – нинішній рейс Аерофлоту з Москви до Риму, маршрут якого був запланований через Польщу.