Можливість проведення заочного суду щодо російського керівництва може з’явитися лише після того, як його представники залишать власні посади.
Спеціальний трибунал для розслідування злочину агресії Росії проти України не розглядатиме справи російського лідера Владіміра Путіна, прем’єр-міністра Міхаіла Мішустіна та міністра закордонних справ Сєргєя Лаврова заочно, доки вони обіймають свої державні посади.
Про це пише Euronews, посилаючись на інформацію від європейських чиновників.
Суд над Путіним: чому Спецтрибунал не розглядатиме справу заочно?
За словами джерел видання, судовий розгляд справ цих трьох високопосадовців РФ буде можливим лише за їхньої особистої присутності в залі суду. На практиці це вважається малоймовірним, оскільки Росія не визнає своє повномасштабне вторгнення в Україну злочином агресії та відмовляється співпрацювати із західними країнами у розслідуванні.
Можливість проведення заочного суду щодо Путіна може з’явитися лише після того, як він залишить посаду президента РФ. За словами одного з представників ЄС, це обмеження стало результатом політичного компромісу між країнами-учасницями після тривалих дискусій, і його зміна є малоймовірною.
Правова основа для створення спеціального трибуналу закладається у проєкті угоди, який наразі готується в межах Ради Європи – міжнародної правозахисної організації зі штаб-квартирою у Страсбурзі. Хоча Рада Європи не є інституцією Європейського Союзу, представники ЄС беруть активну участь у цьому процесі.
За даними Euronews, технічна підготовка проєкту завершилася наприкінці березня під час зустрічі так званої Основної групи (Core Group) у Страсбурзі. Результатом роботи стали три основні документи: угода між Україною та Радою Європи, статут майбутнього трибуналу та окрема угода про його управління.
Очікується, що ці документи можуть бути підписані 9 травня у Києві, в День Європи, проте ця дата може бути скоригована залежно від політичного узгодження. Після підписання угоди з боку України, її має розглянути Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ), що об’єднує представників 46 країн-членів.
Для остаточного схвалення угоди необхідна підтримка двох третин депутатів ПАРЄ. За оцінками, це майже гарантовано, враховуючи широку підтримку ініціативи серед більшості країн-членів.
Очікується, що окремі країни, такі як Угорщина чи Сербія, які мають більш лояльні відносини з Росією, можуть утриматися або проголосувати проти, але їхня позиція не зможе заблокувати ухвалення угоди через відсутність індивідуальних вето в ПАРЄ.
Також повідомляється, що до підтримки трибуналу можуть долучитися країни за межами Європи, зокрема Канада, Австралія, Нова Зеландія та Японія, що надасть цій ініціативі більшої міжнародної легітимності.
Зеленський заявив, що Путін скоро помре, “і все закінчиться”
Раніше Президент України Володимир Зеленський прокоментував дію мораторію на удари по енергетиці, ситуацію в Чорному морі, майбутнє Путіна та вплив російських наративів на США.
На думку Президента, перемир’я там більше потрібне Росії, оскільки Україна контролює коридор. Він звинуватив РФ у спробі отримати контроль над продуктовим коридором.
Зеленський стурбований тим, що США “дуже часто перебувають під впливом російських наративів”, а спецпредставник Віткофф “цитує кремлівські наративи”, що заважає Україні.