Заступник директора соціологічної служби українського Центру Разумкова розвіює міфи про те, що українці не хочуть воювати і підуть на поступки Путіну, аби війна швидше закінчилася
У Росії нерідко можна зустріти такі настрої: ще трохи, і українці втомляться воювати, підуть на будь-які умови мирних переговорів із Путіним, особливо якщо новим президентом США стане Трамп. Тоді жодних інших варіантів у них не буде і війна закінчиться. Нещодавно ці настрої навіть були підігріті даними соцопитування: третина українців готова піти на територіальні поступки. Чи є вони аргументом на користь втоми українців від війни? Для відповіді на це запитання знадобилася експертна думка. Як довго ще готові воювати українці, скільки цивільних готові вступати до лав ЗСУ, чи піде українське суспільство на поступки Путіну заради якнайшвидшого завершення військових дій, що в Україні думають про Трампа та перспективи вступу країни до НАТО — на всі ці питання в інтерв’ю Republic відповідає український соціолог, заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко.
— Опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведене у травні, показало, що майже третина мешканців України (32%) готова піти на територіальні поступки України. Причому це тенденція: до кінця 2023 року цей показник був 19%, у лютому 2024-го — 26%, і ось у травні — 32%. Комусь у цьому бачиться, що частина українців втомилася від війни настільки, що готова йти на мирні переговори з Путіним. Що ви думаєте з цього приводу?
— Я тут зауважу ще ось що. Серед тих, хто готовий до поступок, 26% відповіли, що метою Росії є геноцид та фізичне знищення більшості українців. Ще 20% цієї категорії вказали, що мета Росії — знищення української нації. У сукупності це 46%. І лише 15% тих, хто готовий до поступок, відповіли, що метою Росії є збереження за собою вже окупованої території без претензій на решту території України. Виходить, що ті, хто виявляє готовність до поступок, не бачать у цьому рішенні закінчення війни. Тобто ми спостерігаємо явну суперечність у відповідях.
На додаток, я можу також навести результати дослідження нашої організації — Центру Разумкова. Воно було вже після дослідження КМІСу. Ми проводили його у червні на замовлення газети «Дзеркало тижня». У ньому ми запитували: чи, на вашу думку, настав час для офіційних мирних переговорів України та Росії? 44% відповіли «так», 35% — «ні», 21% не визначилися. Але при цьому було й інше питання: на вашу думку, чи має президент Зеленський скасовувати указ, згідно з яким Україна не може провести переговори з Путіним, у тому числі щодо території? 37% відповіли, що він не повинен скасовувати цей указ. І лише 31% відповіли, що має. При цьому серед тих, хто відповів, що настав час для офіційних мирних переговорів, кожен п’ятий (20%) відповів, що не потрібно скасовувати указ, який не дозволяє вести з Путіним переговори. Тобто ми бачимо явну суперечність у відповідях за різної постановки питання. Це пов’язано з тим, що поняття «мирні переговори» містить позитивну конотацію, а скасування відповідного указу Зеленським — це вже сама собою поступка.
І також ми порушили питання: якби результат цих переговорів залежав від вас, чим би ви були готові поступитися під час цих переговорів? І лише 8% опитаних відповіли, що вони готові поступитися будь-якими українськими територіями. 14% готові поступитися прозахідним вектором розвитку України. 61% нічим не готові поступитися.
Також треба розуміти, що мають на увазі ті, хто відповідає, що готові поступитися територією. Серед тих, хто так відповів, лише 24% відповіли, що вони готові поступитися тим, що вимагає Путін, тобто що українські війська мають бути повністю виведені з території Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей. І лише 22% серед них відповіли, що варто погоджуватись на те, щоб у міжнародних договорах було зафіксовано статус Запорізької, Херсонської, Луганської, Донецької областей як території Росії. Підкреслю, що це 24 та 22% не від усіх опитаних, а від тих 8%, які готові на якісь територіальні поступки (тобто серед усіх опитаних це близько 2%). Решта з тих, хто готовий на територіальні поступки, незрозуміло, що мають на увазі під ними: можливо, це два селища, два міста, але, судячи з цих відповідей, не йдеться про те, що «вимагає» Путін. Така кількість серед українців, згодних на поступки, — це явно не те, що може задовольнити вимоги російської сторони.
І таким чином, відповідаючи на запитання, чи ці дані свідчать про готовність українців на значні територіальні поступки, можна дати відповідь: не свідчать. Причому це стосується жителів усіх регіонів: Захід, Схід, Центр, Південь.
— За даними того ж дослідження КМІС, 55% громадян України взагалі виступають категорично проти укладання миру на умовах відмови від якихось своїх територій. Хотілося б зрозуміти, а що стоїть за такою позицією: українці готові воювати, як люблять говорити у Росії Z-пропагандисти, «до останнього українця»? Але тут доречно згадати відеоролики з мережі, де нібито українські військові прямо на вулиці хапають українських чоловіків, ті опираються, але їх затягують у автомобілі, після чого оформляють та відправляють на фронт. Прихильники війни в Росії радіють таким роликам, для них це свідчення, що бойовий настрій українців поступово падає. А як ви бачите цю ситуацію?
— Спочатку давайте розберемося, як українці бачать для себе перемогу у цій війні. Знову пошлюся на наше останнє дослідження, яке проходило у червні. Згідно з ним, 66% вважають за можливу військову перемогу України над Росією (лише 16% вважають її неможливою). У цьому ж дослідженні 82% висловили впевненість, що Україна зможе перемогти Росію, якщо західні партнери нададуть достатньо зброї. Не згодні з цим лише 10%.
Таким чином, понад 80% опитаних вірять у перемогу України. Причому більшість жителів усіх регіонів: 65% — Схід, 79% — Південь, 84% — Захід та Центр. Хоча якщо порівнювати з початком 2023 року, коли оцінки були оптимістичнішими, перемога відкладається в часі. Тобто вона очікується вже пізніше, ніж 2023 року. 24% вважають, що вона настане до кінця 2024 року. 38% — за один-два роки. 15% вважають, що для цього буде потрібно від трьох до п’яти років. 5% — понад п’ять років. Причому найчастіше (42%) відповідають, що перемогою можна вважати вихід на межі 1991 року. А ще 17,5% вважають, що перемога — це знищення російської армії та сприяння повстанню в Росії чи її розпаду.
Тепер щодо мобілізації. Коли когось хапають на вулиці, це завжди виглядає вражаюче і, природно, подібні відео поширюються телеграм-каналами (насамперед українськими). Але треба розуміти, що завжди і в будь-якій країні є люди, які не бажають воювати. Тут можна згадати повість Валентина Распутіна «Живи та пам’ятай». У ній він саме описував ситуацію з жителем Сибіру, якого ховала дружина від служби в армії під час Великої Вітчизняної війни. Я вже не говорю про колони автомобілів з «уклоністами» на російських кордонах після оголошення «часткової мобілізації». Тобто в тому, що хтось ухиляється від військової служби немає нічого дивного. Інше питання, скільки таких людей у суспільстві та скільки готові служити в армії.
Давайте розберемося із цим питанням. Останнє дослідження на таку тему ми проводили у березні 2024 року спільно з Центром «Демократичні ініціативи імені І. Кучеріва». Питання ставилося так: «Який ви бачите свою роль, якщо війна проти російської агресії загостриться або триватиме довго?». 3% усіх опитаних відповіли, що вони вже служать у складі Сил оборони (армія, Національна гвардія, територіальна оборона, добровольчі частини). Хоча тут слід зазначити, що дослідження не охоплювало військовослужбовців, які перебувають у лінії бойового зіткнення. 7% відповіли, що вони приєднаються до сил оборони, якщо їх мобілізують. Ще 8,5% відповіли, що вони приєднаються до сил оборони, якщо військові дії наблизяться до місця їхнього проживання.
На мою думку, в даному випадку правильніше робити аналіз не за всіма опитаними, а серед чоловіків віком від 18 до 59 років. Серед них 9% відповіли, що вони вже є у складі сил оборони. 17% чоловіків, які представляють цю вікову групу, відповіли, що вони приєднаються до сил оборони у разі мобілізації. І стільки ж, тобто 17% — якщо військові дії наблизиться до місця їхнього проживання.
Якщо спробувати перевести ці відсотки в кількість, скільки це може становити, виходить, що ті, які служать, — це близько мільйона людей. 17% тих, які приєднаються у разі мобілізації, — близько 2 мільйонів. Ті, хто приєднається у разі, якщо війна наблизиться до території їхнього проживання, — це ще 2 мільйони. 2 мільйони плюс ще 2 і 4 мільйони. А це значно більше, ніж взагалі може прийняти українська армія. І навіть більше, ніж потрібно зараз. Тобто
твердження про те, що небажання служити може стати фактором неможливості України вести війну, не відповідає дійсності.
До речі, цікавий момент. Якщо взяти чоловіків за окремими віковими групами, то частка представників вікових груп, які вже служать, приблизно однакова. А ось серед тих, хто готовий приєднатися до сил оборони під час мобілізації, не відкладаючи до того часу, коли війна наблизиться до їхніх регіонів, більше людей молодшого віку. Скажімо, серед тих, кому 18–29 років, це 21%. Тоді як серед чоловіків, яким 50–59 років, це 14%.
Ці дані відрізняються від картини, яка спостерігається за результатами російських досліджень, принаймні тих, що мені зустрічалися. Там чомусь найвищий рівень готовності служити та бути мобілізованим серед тих, кому 60 і більше років. А в Україні навпаки: чим молодші, тим більша готовність служити. А ось намір приєднатися у разі наближення бойових дій до регіону проживання найбільше виражений у чоловіків середнього віку. Наприклад, серед тих, кому 40–49 років, це 22%. А серед 18–29-річних — 13%. Також можна додати, що найбільша частка серед чоловіків віком від 18 до 59 років, яка готова йти служити прямо зараз, проживає в Центрі та Півдні країни. Це 21–22%. Трохи нижча на Заході та Сході.
«Більшість українців зараз почуваються європейцями»
— Поговорімо про Зеленського. Усі роблять помилки, тим більше у складних ситуаціях. Зеленський — не виняток. І у зв’язку з цим у частини українців за 2,5 роки війни до нього накопичилися неприємні питання. Але чи це означає, що він втрачає свою популярність, як того хочуть російські пропагандисти? Наскільки я знаю, у квітні цього року ваша організація опублікувала дані, з яких випливало, що Зеленський має серйозного конкурента — це ЗСУ. Їм довіряють 96% опитаних, на другому місці — Державна служба з надзвичайних ситуацій, Володимир Зеленський одержав в опитуванні 59%. Так все ж таки Зеленський втрачає популярність чи нічого страшного, так було завжди?
— Можна сказати, що для української політичної культури низький рівень довіри до влади є нормою. Існують сплески довіри одразу після президентських виборів. А потім довіра поступово падає. Перед початком повномасштабної війни кількість тих, хто не довіряв Зеленському, перевищувала частку тих, хто йому довіряв: 58 проти 36%. Але після лютого 2022 року ми фіксували різке підвищення рівня довіри до влади, насамперед Зеленського. За останніми даними (у червні цього року) довіряє президенту 50%, а не довіряє 43%.
Але тут цікаве спостереження. Ми досліджували також рівень довіри до політиків, де вони називалися не за посадами, а за прізвищами. І ось рівень довіри до Зеленського — 54%. Тобто президентові, якщо його називають на прізвище, довіри дещо більше, ніж коли називають просто посаду, — людині довіряють більше, ніж інституту. Але зазвичай ця різниця була в межах статистичної похибки, зараз вона помітно більша.
Якщо ми порівнюємо рівень довіри до Зеленського та рівень довіри до лідерів інших політичних сил, то ми бачимо, що у нього практично немає конкурентів. Рівень довіри до основних опозиційних політиків перебуває у негативному полі: кількість тих, хто їм не довіряє, значно перевищує кількість тих, хто довіряє. Путін заявив, що якби зараз відбулися вибори в Україні, то 100%, що Зеленський їх би не виграв. Але щодо цього твердження, якщо спиратися на дані соцопитувань є великі сумніви.
Щоправда через соціальні мережі в Україні раніше просували ідею, що потенційним політичним конкурентом Зеленського може стати колишній головнокомандувач ЗСУ Залужний. Але, зважаючи на все, найменше цього хочеться самому Залужному. Коли ми ставили запитання, а чи потрібно проводити загальнонаціональні вибори, то лише 22% опитаних позитивно поставилися до цієї ідеї. 59% взагалі не хочуть проведення виборів до завершення війни. Це свідчить про те, що їх влаштовує ситуація, коли президентом залишається Зеленським.
— Тоді глянемо на проблему президентства іншої країни. Вважається, що результат цієї війни багато в чому залежить від виборів президента США. Якщо президентом стане Трамп, то він нібито примушуватиме Україну до мирних договорів з Росією, а президент-демократ, навпаки, і далі підтримуватиме Україну у фінансовому та військовому сенсі, тобто війна триватиме, а її результат буде вирішено на полі бою. Чи є дані соцопитувань, у яких відображено ставлення українців до виборів у США та їхньої внутрішньої політики загалом?
— Я не зустрічав досліджень, як українці ставляться до перемоги того чи іншого кандидата під час виборів президента США. І тому є об’єктивні причини. Свого часу, у 2016 році, коли були передвиборчі перегони між Гіларі Клінтон та Дональдом Трампом, деякі українські політики явно висловлювали симпатії першому кандидату, називали її проукраїнським політиком. Але, як показав результат виборів, вони явно обпеклися на цьому. Тому зараз в Україні намагаються не висловлювати явну підтримку тому чи іншому кандидату.
Якщо послухати висловлювання Трампа щодо України, то вони дуже суперечливі. За словами прем’єр-міністра Угорщини Орбана, Трамп не дасть жодного центу Україні. А ось екс-держсекретар США Майк Помпео нещодавно написав протилежне:
Трамп може розробити програму ленд-лізу на $500 млрд для України, якщо переможе на виборах. А також зніме для України всі заборони щодо того, куди і чим бити.
Цю позицію озвучив і спікер Палати представників США Майк Джонсон. Тобто, з одного боку, надходять сигнали, що Трамп не дуже підходить Україні, з іншого боку, він подається як прихильник радикальніших дій проти Росії.
Відмінність Трампа від Камали Харріс з погляду українських інтересів у тому, що він менш передбачуваний, ніхто не може точно сказати, якою буде його політика. Але взагалі зовнішню політику України орієнтовано на двопартійну підтримку. І серед республіканців є багато політиків, які підтримують Україну.
— Давайте торкнемося теми членства України в НАТО та Євросоюзі, куди вона прагне вже багато років. Хоча сьогодні Україна зазнає величезних втрат у зв’язку з тим, що відбувається, вона все ще не є членом цих структур. А саме вони могли б її захистити. Нещодавно відбувся саміт НАТО, там Україна не отримала офіційного запрошення до Альянсу. А згаданий вами Орбан навіть заявив цими днями: «Європа вже програла у війні і без США не зможе фінансувати Україну. Україна веде переговори про те, щоби не виплачувати кредити». Одним словом, як під впливом військово-політичних подій змінилися настрої українців щодо євроінтеграції та Заходу загалом? Чи немає розчарування, закидів, невдоволення тощо?
— У січні 2024 року ми проводили дослідження щодо ставлення до Євросоюзу. 87% висловили позитивне ставлення до нього. 84% підтримали вступ України до Євросоюзу, 7% не підтримали. Також 77% висловили позитивне ставлення до НАТО. Згідно з нашим червневим дослідженням, яке проводилося спільно з Фондом «Демократичні ініціативи імені І. Кучеріва», довіряють Євросоюзу 60%, а не довіряють лише 20%.
Порівняно з 2005 роком, кількість українців, які почуваються європейцями, зросла з 36 до 49%. А кількість тих, хто не почувається європейцем, з 2005 року зменшилась із 58 до 45%. Тобто відносна більшість українців зараз почувається європейцями.
У червні цього року на замовлення газети «Дзеркало тижня» було проведено дослідження. Ми запитували, які гарантії безпеки можуть стримати Росію від повторного нападу на Україну за кілька років, якщо буде підписано мирну угоду. 50% відповіли “вступ до НАТО”. На питання, що буде з Україною, якщо вона найближчими роками не буде прийнята до НАТО, найчастіше (40%) респонденти відповідали: «Україна продовжуватиме свій шлях до НАТО і вступить до нього у віддаленому майбутньому».
«Жителі Півдня та Сходу вже не хочуть мати нічого спільного з Росією»
— Якщо ми повернемося до даних соцопитування, з якого розпочали нашу розмову, то 73% готових піти на поступки впевнені, що далі слід відгородитися від Росії, закрити кордони та не видавати росіянам візи. Але постає питання щодо родинних зв’язків. Як повідомляли російські ЗМІ, нещодавно у радника глави офісу президента України Михайла Подоляка помер старший брат. Але що цікаво, він був громадянином Росії і там помер. Можливо, це пропагандистський прийом. Але, наскільки мені відомо, Михайло не спростував цю інформацію. І таких родинних зв’язків між росіянами та українцями величезна кількість. Звідси питання: невже українці вирішили розійтися з росіянами навіки навіть після припинення путінського режиму?
— Можна навести ще один яскравий приклад. Голова Ради Федерації Росії Матвієнко родом з України, хоча її політика бажає кращого. Прикладів можна проводити ще багато.
У нещодавньому нашому дослідженні (у червні цього року) ми просили респондентів оцінити, якою мірою жителі різних регіонів України та деяких зарубіжних країн близькі до них за культурою, традиціями, звичаями. Оцінка проводилася за шкалою від 0 («не мають нічого спільного» до 10 («максимальна схожість»). Ми можемо порівняти ці дані з даними минулих років. Якщо у 2006 році самооцінка близькості українців до жителів Росії становила в середньому 6,8 бала, то вже у 2017 році цей показник становив 4,4, у 2021-му — 3,5, у 2023–2024 роках — 1,4. Схожа позиція і щодо мешканців Білорусі, хоча там ситуація трохи краща: у 2023–2024 роках — 2,0 бала.
Тобто є дуже високий рівень соціального дистанціювання жителів України від жителів Росії. Причому це спостерігається у всіх регіонах. Якщо у Південному регіоні середній бал у 2006 році становив 7,3, то за даними останнього дослідження — 3,1. Це вище за загальні українські показники, але все одно зниження дуже суттєве. У Східному регіоні в 2006 році в середньому було 7,6 балів, а зараз 2,2 балів, тобто ще нижче, ніж у Південному регіоні.
Ми маємо динаміку, яка демонструє зміну ставлення до ідеї «братства російського та українського народів» порівняно з 2017 роком. У 2017 році, вже після окупації Криму та Донбасу, 27% респондентів вважали, що українці та росіяни завжди були та будуть братніми народи. Нині частка таких становить лише 3%. У 2017 році 50% вважали, що українці та росіяни були раніше братніми народами, а зараз уже такими не є. Нині їхня частка трохи знизилася — до 46%. Натомість значно зросла частка тих, хто вважає, що українці та росіяни ніколи не були братніми народи. Якщо у 2017 році такий варіант відповіді обирали 16%, то зараз 44%. Тобто громадська думка розділилася між двома точками зору: або українці та росіяни раніше були братніми народами, але вже такими не є, або ж українці та росіяни ніколи і не були братніми народами.
Причому якщо серед представників старшого покоління (50 років і старше) 51% поділяє думку, що українці та росіяни все-таки раніше були братніми народами, але вже такими не є, то в молодшій віковій групі (18–35 років) частіше (50%) вважають, що українці та росіяни ніколи і не були братніми народами. У середній віковій групі однакову кількість опитаних вибирають обидва варіанти відповіді (по 46%). Тобто, чим молодші респонденти, тим частіше вони відповідають, що українці та росіяни ніколи не були братніми народами.
Є відмінності між регіонами. На Півдні більшість (66%), а на Сході (45%) та Центрі (49%) відносна більшість схильні вважати, що українці та росіяни раніше були братніми народами, але зараз такими не є. А більшість (62,5%) мешканців Західного регіону вважають, що вони ніколи не були братніми народами.
Є ще дослідження, яке проводилось «Школою політичної аналітики» Національного університету «Києво-Могилянська академія» у березні цього року. У ньому питали про ставлення українців до росіян. Лише 1% ставляться до них дуже позитивно, 3% — позитивно, 20% — нейтрально, 28% — негативно, 46% — дуже негативно.
Але є ще питання ставлення до тих росіян, які виступають проти війни. Ось до таких росіян 16% ставляться дуже позитивно, а 37% позитивно. Тобто виходить, що 53% тією чи іншою мірою ставляться позитивно. Нейтрально до антивоєнно налаштованих росіян ставляться 31% українців, негативно 7% і дуже негативно 7%. Тобто 14% ставиться негативно навіть до тих росіян, які виступають проти війни.
— Як ставляться українці до українців (або, можливо, росіян, російськомовних) Донбасу, Криму та інших територій, які сьогодні Росія вважає своїми. Адже там є прихильники Росії. Причому не лише там. Згадаймо яскравий приклад: одеситка Юлія Вітязєва, яка сьогодні працює телеведучою в Росії та пишається тим, що не має емпатії до мешканців своєї малої батьківщини Одеси. Такі люди — це хто у розумінні українців: зрадники, жертви російської агресії, люди, що «ідейно заблукали»?
— Таких людей, як Вітязєва, можна знайти у будь-якому регіоні, зокрема й у Львові, і у Києві. Але тут йдеться про ставлення до регіональних груп, а не окремих осіб.
Для відповіді на ваше запитання ми маємо звернутися до червневого дослідження Центру Разумкова, під час якого респондентами оцінювався ступінь культурної близькості з жителями різних регіонів України за шкалою від 0 до 10 (так само, як вище оцінювалася близькість до жителів Росії та Білорусі). Наприклад, якщо у 2006 році оцінка мешканцями усієї України ступеня культурної близькості з жителями Галичини становила в середньому 5,9 бала за вказаною шкалою, то зараз вона зросла до 6,6 балів. Щодо оцінки близькості з жителями центральних регіонів, то тут вони завжди були високі (і 2006-го, і 2024 року) — відповідно 7,5 та 7,8 бала. Практично не змінилося ставлення до мешканців Слобожанщини — 7,3 бала у 2006 році та 7,0 у 2024 році. Щодо Південного регіону, то оцінка знизилася, але незначно — з 7,3 у 2006 році до 6,8 у 2024 році. Що стосується ставлення до жителів Криму, то ми спостерігаємо тенденцію до зниження оцінки близькості — з 7,1 у 2006 році до 5,8 у 2024 році. Ще більшою мірою знизилася оцінка близькості з мешканцями Донбасу: 7,3 бала у 2006 році та 4,9 бала у 2024 році. Проте культурна близькість з жителями Донбасу оцінюється все ж таки вище, ніж близькість до жителів країн — сусідів України (серед останніх найвище оцінюється близькість до жителів Польщі — 4,3 бали).
І, нарешті, всі ці оцінки культурної близькості значно вищі, ніж оцінка близькості до росіян — 1,4 бала у 2024 році.
— Заключне питання: як загалом змінилися українці під впливом подій за останні два з половиною роки? Які настрої, якості, характеристики у поведінці вийшли на перший план?
— Можна сказати, що Путін для підвищення національної самосвідомості українців зробив більше, ніж багато поколінь українських націоналістів. Тобто саме «завдяки» йому, певно, остаточно сформувалася чітка етнічна ідентичність. Ідентичність передбачає два аспекти: це відповіді на питання, хто ми є та хто ми не є. Відповідь на друге питання щойно була продемонстрована вище, коли я говорив про соціокультурне дистанціювання. Тут «внесок» Путіна, мабуть, можна назвати «безцінним».
Звісно, процеси формування національної ідентичності прискорилися. Прискорився процес переходу українців на українську мову у побуті. Нині понад 70% відповідають, що вони говорять у родині та за межами дому українською мовою: 70,5% та 72% відповідно. Причому найістотніші зміни відбуваються у Південному та Східному регіонах.
Підвищилася частка тих, хто відносить себе до української культурної традиції, знов-таки, найпомітніша динаміка спостерігається на Півдні та Сході. Тобто нібито намагаючись захистити тих, кого Путін називав «російськомовним населенням Сходу», він насамперед вплинув на свідомість жителів Півдня та Сходу України. Вони здебільшого вже не хочуть мати нічого спільного з Росією.
Ми також ставили питання, якою мовою найбільш престижно спілкуватися у найближчому соціальному оточенні респондентів, і на престижність спілкування українською мовою вказали 75,5% респондентів; 2015 року таких було 43%. Тоді як частка тих, хто вказав на престижність російської мови, зменшилася за цей період із 21,5 до 6%. Отже,
Путіну вдалося зіпсувати ставлення не лише до Росії, до її зовнішньої політики, а й загалом до російської культури та російської мови.
Говорячи про якісні зміни, також слід відзначити стійкість українців. Ми вже обговорювали цифри про те, яка кількість українців готова йти воювати, не повторюватимуся. Українці розуміють, за що вони воюють. Армія, яка воює на своїй території, завжди має моральну перевагу.
Можна взяти таку історичну аналогію. Перша світова війна — російська армія тоді воювала або за межами Російської імперії (Туреччина, Румунія, Галичина), або в межах імперії, але за межами російської етнічної території (у Білорусі, Польщі). Війна на чужій території підриває моральний дух армії та послаблює мотивацію.
Можливо, наслідком цього було те, що через 2,5 роки після початку Першої світової війни російська армія розклалася і відбулася Лютнева революція, в якій армія виконала одну з провідних ролей. Якщо ми подивимося за аналогією з сьогоденням, то 2,5 роки від початку цієї війни буде за місяць. Я не хочу сказати, що відбудеться те саме, що сталося в лютому 1917 року, але в той же час ця аналогія не дуже хороша для російського керівництва. Принаймні йому є тут про що подумати. Можливо, тому Кремль так інтенсивно вкладає всі сили у наступ Сході. Тому що в цій ситуації зупинити бойові дії з погляду морального стану армії було б ще гірше.
До речі, з приводу війни на чужій території: німецька армія капітулювала у Першій світовій війні з тієї ж причини. Настав день, коли німецькі генерали прийшли до імператора і сказали, що армія більше не може воювати. Тому що німецька армія завжди воювала на чужій території. Вона стояла чотири роки під Парижем. Здавалося б, це була перевага, але насправді це обернулося демотивацією армії. Тобто армія перестала розуміти, за що вона воює. Так що стійкість та мотивація мають для перемоги визначальне значення. І в українському суспільстві вони є, а ось щодо російського я сумніваюся.
Російське керівництво намагається посилювати цю мотивацію, постійно підвищуючи виплати за підписання контракту з армією (зараз вони сягнули 2 мільйонів рублів). Але саме це показує, що інших вагомих аргументів для участі росіян у цій війні воно вже знайти не може.
Євгеній Сеньшин. republic.ru