Акції протесту в Тбілісі з часом можуть перерости у повноцінну масову революцію, оскільки грузинський народ втомився від політиків старої хвилі і мріє бачити на чолі країни якісно нових лідерів. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів політолог, директор аналітичного центру «Політика» Микола Давидюк.
На думку експерта, суботні протести в Грузії мали соціальний характер, однак вони можуть набути політичного забарвлення, оскільки деякі лояльні до Путіна в минулому уряди «сьогодні поступово отримують певні соціальні меседжі від свого населення».
Причини й характер протестів у Тбілісі політолог також пов’язує зі здобутками «Революції троянд» і приходу до влади Міхеїла Саакашвілі, які не зникли і продовжують діяти.
«Здобутки часів Саакашвілі були вдало підхоплені новою владою. Хоча соціально-політичний вектор розвитку і був частково змінений, але ці здобутки залишаються. У Грузії вони не знищувалися, і цьому слід віддати належне. Адже в Україні все гарно зроблене пізніше знищується: усі здобутки Кучми були знищені Ющенком, усі здобутки Ющенка були знищені Януковичем. В України немає цієї інституційної пам’яті. Грузини це зберегли і почали рухатися в сторону Європейського союзу. Це плюс. Мінус ситуації полягає в тому, що у Грузії надзвичайно низький рівень соціальних виплат – пенсії в країні становлять близько 50 доларів. Це також сприяє зростанню соціального невдоволення»
Крім того, Микола Давидюк не виключив спалаху нової революції в Грузії, як наслідку нещодавніх протестів у Вірменії.
«Історія знає багато випадків «ефекту доміно», коли революція починається в одній країні й з часом перекидається на іншу. Наприклад, із Тунісу до Єгипту, з Грузії до України. Коли країни Балтії зажадали виходу з СРСР, цей меседж підхопили усі інші республіки. Те ж саме сталося після падіння Берлінського муру – спалахнули революції в Польщі, Чехословаччині та інших країнах соціалістичного табору. Чи спрацює цей принцип у Грузії, покаже найближче майбутнє. Я думаю, що до осені-зими ситуація проявиться і стане більш зрозумілою».
Політолог також не виключив повернення Міхеїла Саакашвілі до активного політичного життя в країні, про що він сам заявляв перебуваючи в Амстердамі. Водночас аналітик скептично оцінює його шанси на переобрання президентом.
«Саакашвілі може повернутися, але він буде дивитися, де будуть кращі шанси для реалізації його політичних амбіцій – в Україні чи у складі певної політичної сили в Грузії. Інтрига нинішньої ситуації в тому, що більшість грузинів можуть негативно поставитись до сьогоднішнього уряду і зажадати нового президента. Однак не факт, що це буде саме Саакашвілі, бо народ хоче справді нового лідера. І не так, як в Україні – ми захотіли нового, а до влади прийшла людина, яка була ще радником Леоніда Кучми і зробила гроші на продажі зброї. Грузини хочуть якісно нового лідера. У них є вдячність до Саакашвілі, але немає електоральної ностальгії за минулим».
Нагадаємо, в ніч на 12 травня у Тбілісі поліція провела рейд по нічних клубах міста, під час якого були затримані кілька підозрюваних у збуті наркотиків. У суботу в центрі грузинської столиці відбулася масова акція протесту з вимогою відправити у відставку прем’єр-міністра та міністра внутрішніх справ Грузії через надмірне застосування сили щодо затриманих.
Вранці 13 травня поліція демонтувала наметове містечко, яке мітингувальники встановили поблизу будівлі грузинського парламенту. Учасники протестів оголосили тайм-аут на один тиждень.
Валерій Савицький