З початком повномасштабної війни в Україні посилився тиск та переслідування українців у Білорусі – їх звинувачують у “агентурній діяльності” та “шпигунстві”.
Про це інформує правозахисний центр “Вясна”.
Зазначається, що кількох громадян України, серед яких Михайло Ференець, Роман Гузінський, Ірина Коваль, Кирило Петренко, Оксана Лакоза засудили за участь в акціях протесту у 2020 році за ч. 1 ст. 342 Кримінального кодексу Білорусі (активна участь у діях, що грубо порушують громадський порядок). Наразі після відбуття покарання їх депортують до третіх країн.
Видання також розповідає про Олександра Потапова, 69-річного уродженця України (має білоруське громадянство), якого засудили до двох років колонії за коментарі в “Однокласниках” про самопроголошеного президента Олександра Лукашенка. Після поранення та загибелі в Україні від рук російських військових його доньки та племінниці він залишив емоційні коментарі. В останньому слові на суді йому заборонили використати українську мову.
Громадянку України Катерину Брюханову до 2,5 року колонії засудили за “сприяння екстремістській діяльності”. Її звинуватили у тому, що на початку повномасштабної війни в Україні вона відправила до чатботу редакції “Дзеркала” два відео з переміщенням російської військової техніки під Мінськом.
За даними видання, від початку повномасштабної війни в Україні й досі на прикордонних пунктах прикордонники досконально допитують українців, а декого не впускають у Білорусь без пояснень причин.
У Білорусі також переслідують українців за підозрами у співпраці з українськими спецслужбами. Дії затриманих українців кваліфікують як “агентурну діяльність” за ст. 358-1 КК та “шпигунство” (ст. 358 КК).
Так, за цими статтями засудили щонайменше семеро громадян України: Сергія Бойка, Людмилу Гончаренко, Михайла Столярчука, Дмитра Гудика, Павла Купрієнка, Андрія Шмая, Наталю Захаренко.
Також за агентурну діяльність (ст. 358-1 КК) переслідують 25-річного діджея з України Артема Маковея, він родом із селища Підгородна Миколаївської області України. Процес над хлопцем розпочнеться у Брестському обласному суді.
Як пише білоруське видання “Наша Ніва”, Маковей жив у Білорусі з 2009 року, мав тут посвідку на проживання. Його мати розповідала, що у січні 2023 року сина викликали до міграційної служби і “пропонували там пройти поліграф“. Наразі чоловік перебуває під вартою у брестському СІЗО. Також під вартою фігурант справи про диверсію у Мачулищах 26 лютого 2023 року Микола Швець з України. За словами пропагандистів, українські спецслужби відправили його до Білорусі, щоб здійснити “теракт”. Коли відбудеться суд – невідомо. Восени 2023 року КДБ заявив, що в Білорусі затримали шістьох людей за звинуваченням у “підготовці терактів”, серед них — двоє українців. Українського єгеря В’ячеслава Бородія затримали у Єльському районі Білорусі, який межує з Житомирською областю України Пропагандисти стверджували, що він нібито пройшов підготовку у навчальному центрі Головного управління розвідки Міноборони України, і що “з березня цього року, окрім ГУР Міноборони, він почав співпрацювати ще й зі Службою безпеки України“. Що йому конкретно пред’являють, поки що невідомо. На слідчих діях його вели на ланцюгу. В’ячеслав Бородій перебуває в СІЗО.
Спецслужби затримали українця Івана Лихолата, йому інкримінують шпигунство (ст. 358-1 КК).
На початку квітня 2024 року держканал Білорусі ОНТ випустив сюжет про затримання у прикордонних з Україною районах. Там йшлося про 10 затриманих, троє з яких – громадяни України. Це батько та син Сергій та Павло Кабарчуки. За версією телеканалу, вони нелегально перейшли українсько-білоруський кордон та принесли до Білорусі вибухівку. Автори сюжету стверджують, що чоловіки переходили кордон із тепловізорами, перевіряючи таким чином, чи немає когось на їхньому шляху. У чому їх звинувачують зараз, процесуальний статус та місцеперебування українців невідомі.
Білоруські ЗМІ розповідають про затримання громадянки України, мешканки Малоритського району Лідії Грук. За словами пропагандистів, вона зі своїм чоловіком Євгеном фотографувала прикордонні об’єкти в Україні. Автори ролика стверджують, що її звинувачують у тероризмі.
Наприкінці квітня 2024 року в Білорусі вийшов пропагандистський фільм “Діти на прицілі. Завербовані ворогом”, де повідомили про затримання семи підлітків за “співпрацю з українськими спецслужбами“. Декого з них звинувачують у “акті тероризму” та “зраді державі“. У фільмі розповіли, що шість підлітків нібито об’єдналися в “анархістський осередок “чорні солов’ї“, який “під керівництвом Національної визвольної армії України” створила 16-річна громадянка України Марія Місюк.
Нагадаємо, з початком повномасштабного російського вторгнення в Україну всередині Росії значно побільшало людей, яких офіційно силовики переслідують за “тероризм”. Майже кожен п’ятий, засуджений російським судом торік за теракт, є уродженцем України.