Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) фінансувало ядерні програми росії на території окупованого Криму. Про це йдеться у рослідуванні «Радіо Свобода» в понеділок, 21 жовтня 2024 року.
Раніше голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі підкреслював, що МАГАТЕ розмовлятиме лише з Україною щодо всіх ядерних об’єктів на окупованих територіях Донецької і Луганської областей та Криму, оскільки визнає лише суверенітет України над ними. У щорічних звітах організації за 2015-2022 роки навчальний ядерний реактор під Севастополем був зазначений як український. Але це не завадило організації фінансувати росіян в Криму і називати мешканців окупованого Донбасу росіянами/
«Радіо Свобода» цитує внутрішні документи МАГАТЕ щодо двох наукових проєктів, які отримали фінансову підтримку агентства.
Біологія південних морів за рахунок МАГАТЕ
Наприклад, для дослідження забруднень прибережних російських районів Чорного моря МАГАТЕ (угода IAEA Research Agreement No: 20867/R0) фінансувало роботи на морських станціях на півострові Тамань, в Анапі, Новоросійську, Туапсе, Сочі та Севастополі.
«Це порушення, тому що МАГАТЕ офіційно вважає, що Севастополь – це українська територія, як і Донецька область, Луганська область, Запорізька область та всі окуповані території України», – наголошує Ольга Кошарна, колишня членкиня колегії Державної інспекції ядерного регулювання України та співзасновниця ГО «Антикризовий експертний ядерний центр України».
МАГАТЕ виступило спонсором проєкту, виконавцем був Об’єднаний інститут ядерних досліджень (ОІЯД) із підмосковної Дубни. Цей інститут також у 2016-му міг отримати від МАГАТЕ грант на дослідження, включаючи взяття проб у Севастополі та співпрацю з Інститутом біології південних морів (ІНБЮМ у рос. абревіатурі), який до окупації входив до НАН України, а після перейшов в РАН.
У грантовій заявці згаданий бюджет проєкту на три роки – 165 тис. євро, включаючи 120 тис. євро на обладнання, з яких 15 тис. євро мало покрити МАГАТЕ.
Цікаво, що у 2019-му з підсумкової статті про цей проєкт зникли Севастополь та Крим. Проте серед співавторів є співробітники ІНБЮМ – як колишні, що пізніше перейшли до підмосковного ОІЯД, так і дійсні, які відкрито підтримували окупацію.
«Радіо Свобода» підкреслює, що достеменно невідомо, чи МАГАТЕ у підсумку профінансувало «кримську» частину досліджень.
Пташиний грип до окупованого Криму
Інший науковий проєкт, який могло фінансувати МАГАТЕ, стосувався досліджень міграції птахів та поширення пташиного грипу за допомогою ізотопного аналізу.
МАГАТЕ у 2018-му уклало контракт IAEA Research Contract No: 22555 з російським Федеральним центром охорони здоров’я тварин (ФЦОЗТ). За ним, ФЦОЗТ мав отримати від МАГАТЕ 60 тис. євро. У звіті за 2023 рік російська сторона прямо вказала, що частину зразків пташиного пір’я було зібрано в Криму.
МАГАТЕ вважає мешканців Донбасу росіянами
У понеділок, 21 жовтня, в Москві відкривається науковий тренінг, який фінансується МАГАТЕ. Загальна вартість програми фізики брахітерапії – радіотерапії для лікування раку передміхурової залози – майже $2 млн.
Серед учасників курсу – двоє «росіян» з окупованого Донецька. У внутрішній інформсистемі МАГАТЕ місце їх роботи позначено як Regional Antitumor Centre, Donetsk, Russian Federation.
«Мені здається, важливіше навіть не те, що на нього приїхали з Донеччини, а сам факт проведення такого тренінгу. МАГАТЕ не може ініціювати санкції, наприклад, щодо «Росатома», цього не дозволяє робити Римський статут, але відмовитися проводити за рахунок МАГАТЕ заходи на території росії вони можуть», – заявляє Ольга Кошарна.
Кошарна нагадала, що попри повномасштабне вторгнення, росія зберегла свої позиції в МАГАТЕ. Кількість росіян у складі секретаріату агентства не скоротилася, росія продовжує входити до Ради керівників МАГАТЕ.
Водночас до бюджету МАГАТЕ у 2024 році росія внесла всього 1,8% – хоча США вносять 25%, Китай – майже 15%, а Німеччина – 6%.
Проте, на думку Кошарної, присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС дуже корисна для України: його звітам довіряють країни-учасниці, а інспектори агентства фіксують усі інциденти.
Як ситуацію коментують в МАГАТЕ
В МАГАТЕ підкреслюють, що агентство продовжує розглядати Крим як частину України. Підтримка проєктів за участю ОІЯД та ФЦОЗТ мала «виключно технічний характер» і не виражає зміну позиції агентства щодо статусу Криму.
«Розглянуті дії підпадають під мандат МАГАТЕ «сприяти обміну науковою та технічною інформацією про мирне використання атомної енергії» і мали виключно технічний характер, не являючи собою зміни позиції Агентства щодо статусу Криму», – заявили в агентстві.
Чому представники МАГАТЕ підписали документи, у яких Севастополь зазначений як частина росії, агентство не коментує.
Питання про донецьких «росіян» в агентстві просто проігнорували.