З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. Також ми робимо огляд фейків за тиждень ― читайте останній за 4–10 листопада. Підсумковий текст про дезінформацію та її основні тенденції у 2023 році читайте тут.

Протягом аналізованого періоду пропагандисти писали, що в Сумах оголосили евакуацію безпритульних собак через «залучення до бойових дій» військових із КНДР, а ще дописували, ніби в київському метро оприлюднили рекламу курсів воєнного вишколу для жінок зі слоганом «І макаку можна навчити водити».

Фейк про «оголошення з макакою»

У проросійському сегменті соціальних мереж поширювали нібито рекламне оголошення від організації «Українська жіноча варта», у якій ідеться про курси воєнного вишколу для жінок. На підробному «рекламному банері» зображена жінка у військовій формі та на задньому фоні — фото мавпеня, яке сидить за кермом автівки. І такий слоган: «жіночі двотижневі курси військової допомоги — і макаку можна навчити водити!».

Однак це рекламне оголошення — несправжнє. Ми перевірили зображення з телеграм-каналу за допомогою спеціального інструмента FotoForensics, яке встановлює, чи було втручання у зображення. Наприклад, фотошоп або інші фото- чи відеоредактори. Відтак вдалося встановити, що світлина, яку поширили пропагандисти, містить ознаки редагування. Понад те, жодні українські медіа не публікували схожу рекламу. Так само як і на сайті організації жодної інформації про таку рекламу ми не знайшли.

Жінки в умовах збройних конфліктів — одна з найбільш вразливих соціальних груп. Деякі дослідники називають російську агресію війною за гендерний порядок, гендеризованим протистоянням, адже Москва бореться за так звані «традиційні цінності», які передбачають торжество патріархальних практик і нівелювання гендерної рівності.

Фейк про новину Укрінформу

У соціальних мережах, зокрема в пропагандистському телеграм-каналі Niezależny Dziennik Polityczny поширювали новину, посилаючись на українську інформагенцію «Укрінформ». У фейковій новині йдеться, що до Українського легіону, який формується на території Польщі, набрали 500 добровольців — але серед них немає жодного українця.

«Україні швидко потрібно зібрати достатню кількість людей, щоб сформувати батальйон. Україна робить усе, щоб завербувати іноземців воювати», — ішлося в пропагандистському дописі.

Проте фейкороби спотворили контекст новини. Адже насправді йдеться, що до Українського легіону — військового підрозділу, що нині формується у Польщі з-поміж українських добровольців, які живуть за кордоном — станом на початок листопада подали понад 500 заявок із 30 країн світу. Рішення про створення Українського легіону, який готуватиметься за сприяння і допомоги міноборони Польщі, було оголошено за результатами підписання безпекової угоди між Україною та Польщею 8 липня у Варшаві.

Тобто в цей підрозділ записуються винятково українські добровольці, які зараз живуть за кордоном. Про жодне «вербування іноземців» не йдеться.

Російська пропаганда систематично підживлює наратив, що в Україні воюють кадрові військові інших держав — так звані «іноземні найманці». У такий спосіб російська пропаганда намагається також виправдати невдачі російської армії. Мовляв, вони воюють не зі «слабкими» українцями, а зі «спеціально тренованими натівцями» чи американцями. Понад те, агітпроп вкидає такі фейки, аби показати, що в Україні вже нікому воювати й набирають «всіх підряд».

До речі, в нашій рубриці «Новомова» ми розповідали, що це саме Росія набирає до себе найманців, зокрема вагнерівців. Адже це по суті терористична організація у складі російської армії.

Брехня про «евакуацію» собак

Серед іншого, російські пропагандистські джерела поширювали фото фейкового оголошення про евакуацію безпритульних собак у Сумах. Причиною назвали «загрозу північнокорейських окупантів».

Однак Сумська міська рада не публікувала такої інформації ні на сайті, ні в соцмережах. До того ж в оголошенні немає жодних даних організації, яка могла б займатись евакуацією собак. Щодо контактів, куди порадили звернутися, маємо замилений QR-код бота в телеграмі, гарячу лінію Сумської міськради та Кабінету міністрів. Тож оголошення — фейкове.

У Сумах не оголошували евакуацію ні для містян, ні для собак. Так російські пропагандисти намагаються посіяти паніку через можливий прямий вступ Північної Кореї в російсько-українську війну.

Орест Сливенко. detector.media

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *