У ході опитування, яке провела дослідницька компанія “Active Group” та “Інститут Республіка”, понад 400 експертів зі всієї України оцінили реформу децентралізації як найбільш ефективну в країні. Дослідження проводилось впродовж серпня-вересня 2017 року.

Відповідаючи які саме реформи вони вважають найбільш ефективними для України, децентралізацію оцінили найліпше і вона очолила цей список. Найкориснішою її визначили 54,2% опитаних експертів, а найменш ефективною її назвали тільки 4,4%.

За п’ятибальною шкалою, де 1 мінімальна і 5 максимальна оцінки, децентралізації присудили 3,14 бали (друге місце у цьому рейтингу після “електронного врядування”). “Пятірки” цій реформі поставили 5% опитаних, а “четвірки” – 31%. Рекордна кількість “трійок”, а саме 42,7% було присуджено саме децентралізації.. “Двійки” та “одиниці” обрали 15% і 6% відповідно. Тільки 1% респондентів не змогли надати свої оцінки цій реформі.

Ця реформа отримала багато розгорнутих відгуків від експертів. Найбільш помітними позитивними зрушеннями для них стало збільшення фінансування міських програм, розвиток інфраструктури міст та селищ, покращення комунікації з владою, створення програм участі, виділення ресурсів для громадських організацій.

Негативними наслідками, які на думку експертів спричинені децентралізацією, називають посилення боротьби всередині влади, нездатність міської влади ефективно і відповідально реалізовувати більші кошти, відсутність реального оновлення влади, старі корупційні схеми досі працюють з новими коштами, а влада у свою чергу стала більш закритою.

“Органам  місцевого самоврядування у містах необхідно розширити повноваження” – таку думку висловили більшість (59%) опитаних експертів, що відповідали на запитання про необхідність розширення повноважень для місцевої влади. З них 40% обрали варіант “так, звичайно”, а 19% – “швидше так”. “Розширення можливе лише за умови передачі ще більшої частини податків у розпорядження місцевої влади” – вважають 5% опитаних. Проти розширення повноважень для цих органів висловились 21% респондентів, з яких 12% “швидше проти”, а інші 19% “точно проти”.

І наостанок, називаючи найбільші досягнення та провали реформ у областях, 22,9% експертів згадали децентралізацію у позивному ключі, і лише 1,7% висловились щодо неї негативно. Цікаво, що створення ОТГ сприймать як окрему реформу. Тож  створення ОТГ також зустрічалось серед відповідей: як найбільше досягнення у 16,9% респондентів, і як провал у 2,6%. Питання інфраструктури не оминули стороною. Позитивні зміни у цьому напрямку оцінили 11% експертів, а негативно – 6,9%.

Опитування тривало протягом серпня–вересня 2017 року. Загалом було опитано 405 експертів з усіх регіонів України. З результатами можна ознайомитись за посиланням.

Віталій Шедловський. activegroup

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *