ЦВК зареєструвала 14 охочих взяти участь у перегонах за право представляти у новому парламенті виборців 215 округу, а це – суміжні частини Деснянського та Дніпровського районів Києва.

Молоде старе обличчя

На двох останніх виборах Верховної Ради в окрузі перемагав свободівець Андрій Іллєнко.

Під час свого тривалого перебування у Верховній Раді Андрій Іллєнко встиг перетворитися на «свого хлопця» для багатьох виборців. Його енергії з надлишком вистачає на регулярні зустрічі з виборцями та участь у численних телевізійних ефірах. Він є активним провідником націоналістичних ідей, і, як кажуть, самі виборці – є непоганою людиною. Але на цьому його депутатські здобутки фактично закінчуються. Бо за дві каденції у парламенті він не зміг зрушити з місця жодного масштабного питання. Помітно «виснажений» в інфраструктурному та соціально-економічному планах округ не отримав значущих субвенцій з бюджету; не була використана можливість розробити програму соціально-економічного розвитку та спробувати віднайти під неї державне фінансування чи залучити приватні інвестиції.

Однак, на це є цілком зрозумілі причини. Залучення таких коштів, є більш можливим, коли фракція, в яку входить депутат є членом правлячої коаліції, або сам мажоритарник має значний вплив у Верховній Раді. Але для Іллєнка ця ситуація зовсім інакша і не має перспектив для покращення. На сьогодні «Свобода» не має рейтингу для потрапляння у парламент, а сам депутат не має такої політичної ваги, щоб впливати на процеси. І тут, на жаль, лише обіцянками та розмовами з втомленими таким станом речей виборцями буде важко обійтися.

«Головна зброя Іллєнка на цих виборах – це депутати міської ради від «Свободи». Бо вони де-факто є авторами його здобутків на окрузі. Видача матеріальної допомоги, лавочки, вікна, благоустрій – це все повноваження місцевої влади. Однак, партійна дисципліна наказує їм віддати цей «орден» діючому нардепу», – коментує ситуацію політолог Світлана Кушнір.

«Слуга Народу» робить ставку на 215-й

Головним претендентом на перемогу, за прогнозами політологів, є Богдан Яременко, висуванець від президентської партії «Слуга Народу», професійний дипломат, голова правління відомого українського аналітичного центру “Майдан закордонних справ”.

Якщо аналізувати усіх кандидатів-мажоритарників, що йдуть під брендом «Зе» у Києві, то складається враження, що саме Яременко найбільш підготовлений до роботи у парламенті. Бо його організація за роки своїй роботи розробила низку документів, що спрямовані на вирішення найгостріших питань української зовнішньої політики: повернення Криму, деокупації Донбасу, створення системи міжнародної безпеки для України. За нашими джерелами саме його розглядають у якості кандидатури на голову парламентського комітету у закордонних справах.

Немає сумніву, що член пропрезидентської більшості, який буде керувати одним з ключових напрямків діяльності Ради зможе продемонструвати свої дипломатичні таланти і у справі лобіювання інтересів свого виборчого округу. Вплинути на розподіл бюджетних коштів чи пояснити міським посадовцям необхідність більш уважно поставитись до проблем саме 215-го – ці завдання будуть цілком підйомні для Яременка.

Але для цього ще потрібно виграти вибори. Політичний консультант Микола Волгов так оцінює його загрози: «Богдан Яременко у виборчій справі є людиною зовсім новою. Тому головна загроза для його перемоги може бути саме з цього боку: «мережі», підкуп, «хімія» у комісіях, провокації опонентів. Все це може стати для нього новим досвідом, і вчитися протидіяти цьому йому доведеться прямо на місці. І головне – гроші. Бо Яременко за час дипломатичної служби не встиг потрапити в орбіту олігархів, чи, бодай, обзавестися власним бізнесом. Тож щодо можливості проведення широкомасштабної виборчої кампанії теж виникають сумніви».

Політичний турист

Свого кандидата висунула і партія екс-Президента України Петра Порошенка «Європейська солідарність». Мова йде про Сергія Артеменка, діючого депутата Київської міської ради. Пан Артеменко довгий час був керівником зазначеної партії у Дніпровському районі м. Києва, а в 2015 році виграв там мажоритарку, ставши місцевим депутатом.

Громадський проект «Карусель-2019» провів якісне дослідження виборчої кампанії Петра Порошенка у м. Києві, в ході якого їм вдалося дізнатися про роботу окружного виборчого штабу № 215 (Деснянський, Дніпровський райони), який займався агітацією та підготовкою до скупки голосів виборців на користь бувшого президента. Основними фігурантами тут виявились представник «молодої команди» Черновецького та куратор даного округу Олесь Довгий та керівник окружного виборчого штабу Сергій Артеменко.

Також Артеменко встиг попрацювати і на Партію регіонів. У 2010 році він був офіційним спостерігачем від кандидата на пост Президента України Віктора Януковича. На той момент був заступником голови Дніпровської райради у місті Києві, представляючи Блок Леоніда Черновецького.

Але політолог Наталя Білоус вважає, що сподіватися на «мережу» у Києві вже не має сенсу. «Сумнозвісна київська «мережа Черновецького» вже давно не є такою силою, яка робить результат. Вона вже по кілька разів продавалася та перепродавалася. І по факту від неї залишилися численні уламки, на яких ще можна потрапити до Київради, але питання представництва у парламенті вони не вирішують».

Головне не перемога…

Дивно, але багато партій, які претендують на потрапляння до парламенту не спромоглися виставити сильних кандидатів, а задовольнилися лише технічним «закриттям» округів.Так «Голос» представляє кандидат Андрій Кузьменко. Значної активності він не проявляє. Які ж істинні наміри кандидата і чому йому цікавий саме цей округ наразі невідомо. Теж саме стосується і Євгена Пархоменка, кандидата від «Опозиційної платформи – за життя».

«Батьківщина» висунула кандидатом Юлію Юранську. На сайті Центральної виборчої комісії зазначено, що вона тимчасово не працює, безпартійна. Також відомо, що родичка Юлії, Олена Юранська двічі висувалась кандидатом у депутати до Київської міської ради від Партії «Блок Леоніда Черновецького» у 2006 році та від «Блоку Петра Порошенка» у 2015 році.

«Опозиційна платформа – за життя» делегувала на 215-й Євгена Пархоменка, підприємця. Скоріш за все кандидат теж технічний і не братиме активної участі у виборчій гонці.

Окремо у цьому переліку виглядає кандидат-самовисуванець Станіслав Куценко, який, скоріш за все, зараз вирішив набратися професійного досвіду у виборчих перегонах, а використати його під час виборів до Київради.

У тренді

Не залишився без модного на цих виборах клона і наш округ. Так за рішенням суду був зареєстрований Євген Шашенко, який, за відомостями вказаними на сайті ЦВК є керівником проектів громадської організації “БФ” СЛУГА НАРОДУ”.

Навряд чи цього вистачить для перемоги, адже скоріш це технологія спрямована на відкусювання голосів неуважних виборців у Богдана Яременка. Враховуючи, що пан Шашенко у 2014 році, під час попередніх парламентських виборів, був уповноваженою особою партії “БПП” у 214 окрузі, то можна легко зробити висновок, що найбільш загрозливим конкурентом для представника партії Петра Порошенка є саме член команди нового президента Володимира Зеленського.

Отже, аналізуючи кандидатів у 215-му окрузі, ми можемо прогнозувати, що боротьба за перемогу розгорнеться між трьома кандидатами – двома депутатами Верховної та Київради: Андрієм Іллєнком та Сергієм Артеменком відповідно, які будуть намагатися усіма можливими способами обійти Богдана Яременка, висуванця партії «Слуга Народу». Решта учасників перегонів у більшості є технічними, і не мають тієї ваги, яка б дозволила їм претендувати на депутатський мандат.

Юлія Матросова, політологиня. Для POLITCONSULTANT.org

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.