Не зважаючи на «сміттєву кризу», оцінки діяльності Андрія Садового містянами залишаються на високому рівні

Тамила Герасимчук

экспертный клуб

20.10.2014 - 17:41 "Маніпуляції соціологією" чи "гра рейтингами"

Маніпуляції соціологією”  чи “гра рейтингами”

Швидко лине час, особливо у вирі тих подій, які протягом останнього року відбуваються в Україні. За рік Україна пережила цілий історичний період – ми стали творцями сучасної історії України, яка пишеться на наших очах, яка омита кров’ю українських синів.

Ми перебуваємо напередодні позачергових виборів до парламенту. Більшість громадян, вагаючись у правильності свого вибору, намагаються знайти відповідь у повідомленнях газет, телеканалів та радіоефіру, тобто у засобах масової інформації, а також у горах того паперового  рекламного продукту, який отримують напередодні виборів про партії, кандидатів. Багато мешканців міста чи села вперше знайомляться з кандидатом з білборду чи з листівки, яку приклеїли або принесли агітатори. Але чимало інформації рівняни отримують з обласних та районних газет.

Я також, періодично читаю рівненську пресу, бо сфера зайнятості зобов’язує бути поінформованою від новин глобального світу до регіональних і місцевих. Періодично роблю моніторинг рівненської преси (для фахівців – контент-аналіз).  Але власне я не про це. Мене, як громадянина України і як виборця заінтригувала  стаття в газеті  “Рівне Експрес”  під назвою “Блок Порошенка впевнено перемагає на Рівненщині”.  Прочитавши анонс, я зрозуміла, що,  в першу чергу, це не донесення до виборця думки, що дійсно Блок Петра Порошенка  має всі шанси набрати найбільше голосів, а так звані “маніпуляції соціологією” на пониження рейтингу свого політичного конкурента. Прочитавши перший абзац, стає зрозуміло, що це не зовсім думка незалежного експерта чи журналіста, та й власне мабуть сам автор – Олександр Брень не є таким.

Отож, спробую проаналізувати з позицій громадянина,  практичного соціолога і викладача супільно-політичних дисциплін у вищій школі водночас. Спочатку про науково-технологічну складову опублікованих результатів опитувань ніби-то декількох соціологічних служб в газеті “Рівне Експрес”.

По-перше, автор статті, будучи соціологом чи політологом, або аналізуючи ситуацію як експерт – Олександр Брень – мав би сказати хто він, щоб не вводити в оману читача і не підривати імідж газети. В іншому випадку, просто “Вася Пупкін” може написати в газету лише анекдоти, або кулінарні рецепти, а не маніпулювати цифрами без жодного на це права.

По-друге, є норми проведення і оприлюднення результатів соціологічних досліджень. Це правові норми і вимоги щодо професійної діяльності соціологів, політологів щодо публікації і подання таких матеріалів у пресі чи інших  ЗМІ, а загалом в усіх засобах масової комунікації, включаючи і комунікацію з виборцями. Власне редакція газети знімає з себе відповідальність, бо відповідальним є Олександр Брень, який або написав цю статтю, або підписався як автор, мріючи, що це зробить його “великим соціологом,  політологом чи то журналістом”. Питання не в цьому, а в тому, що він займається “чорними технологіями”, порушуючи закон і професійну етику, маніпулюючи думкою виборців.

По-третє, подання соціологічних  даних  має обов’язково супроводжуватись інформацією про виконавця соціологічного дослідження, точні територіальні межі, формування вибірки з генеральної сукупності, похибка дослідження тощо. Тобто, потрібно вказати: за даними соціологічного дослідження, проведеного соціологом (ФОП чи юридична особа, чи декілька суб’єктів), яке проводилось (правильні межі округу), кількість опитаних респондентів та інші вихідні дані, що в даній публікації відсутнє.

По-четверте, у такій короткостроковій виборчій кампанії (один місяць після оголошення дострокових парламентських виборів Президентом і декілька днів після завершення реєстрації ЦВК кандидатів-мажоритарників) термін проведення дослідження 1-14 жовтня апріорі не може бути два тижні), принаймні, це не професійно, не кажу про достовірність отриманих результатів. З практичного досвіду можу сказати, що  думка громадян  по Україні загалом, і в Рівному, як по 152, так і 153 та й інших округах дуже динамічно змінюється, особливо це стосується кандидатів-мажоритарників. Практика показує мінливість політичних симпатій  виборців навіть при вивченні громадської думки через тиждень на одній і тій само вибірковій сукупності. Але це вже соціологічні тонкощі, яких наш автор поки-що не засвоїв.

Цей перелік фахових вимог можна продовжувати, але читачеві це не зовсім цікаво. Це, як кажуть, “задля справедливості ради” і задля того, щоб соціологи-самозванці не приписували собі чужі заслуги. Зауважу лише, що професійна діяльність політолога, соціолога (дослідження, викладання, консультування, експертиза, надання послуг, публічні виступи) здійснюється тільки в межах компетентності, що ґрунтується на його освіті й здобутому досвіді.

Користуючись нагодою, все ж проаналізую опубліковані результати, бо вони не викликають в мене довіри, вводять в оману мешканців Рівненського, Острозького, Гощанського, Корецького районів та й м. Рівне. А це мої друзі, знайомі, родичі, студенти, які не можуть бути ошукані отакими “Пупкіними”. Не коректуючи подані автором цифри у відповідності з реальними результатами, не підтримуючи того чи іншого кандидата, як людина з науковим ступенем і вченим званням, дозволю собі висловити певні думки.

Власне, це ніщо інше – як замовна стаття. Спробую це донести до читача і застерегти від використання таких маніпуляцій усіма моральними кандидатами, які йдуть змінювати аморальну політику.

Моніторинг преси перед виборами для практичного політолога  чи соціолога – святе діло, це наш хліб. Щоб переконатися в тому, що це “справа брудна” я вирішила, окрім “Рівне Експрес” та “Рівне вечірнє”, подивитися і районні газети, зрозуміло тих районів, які входять до 153 виборчого округу. Ось де я знайшла аналогічні матеріали за підписом того ж відомого автора: Рівне вечірнє, Рівне Експрес, Життя і слово – Острозька районна газета, Слово і час – газета Рівненської районної ради, Рідний край – Гощанська районна газета. Можливо є і в іншій пресі, але на момент написання матеріалу не маю інформації. Надзвичайно цікава історія: адже Острог, Острозький р-н, Гощанський р-н, Корецький р-н, частина м. Рівне – це виборчий округ №153. Закрадається думка: а що читачам інших районок не цікаво рейтинг політичних сил і кандидатів? Якщо дослідження проводилося декількома соціологічними службами, про що зазначено в анонсі статті – то полем дослідження не міг бути лише 153 округ. Мимоволі закрадається думка, що це така “чесна боротьба політичних конкурентів”.

Щодо назви статті і рейтингу Блоку Петра Порошенка – тут ніби на перший погляд все правильно. Зрозуміло і дітям у дитсадку, що рейтинг пропрезидентської політичної сили не може бути нижчим за рейтинг будь-якої іншої політичної партії чи блоку, позаяк він тримається на особистому рейтингу Президента. У травні 2014 року, коли відбулися дострокові вибори Президента, вперше в історії сучасної України Президент отримав колосальний кредит довіри громадян – 54,7% голосів по Україні загалом. До речі по одномандатному виборчому округу № 153 (про який йдеться в статті) – П.Порошенко також отримав 52,53%. Рейтинг Порошенка, як Президента, апріорі відбивається на рейтингу його політичної сили – Блоку П.Порошенка.

Цілком логічно, що станом на жовтень місяць 2014 року рейтинг Блоку П.Порошенка є в межах 30% (про що пише автор статті Олександр Брень). Адже менше як півроку тому рейтинг Президента взагалі був 54,7%, але політичні сили, які ввійшли в пропрезидентський Блок зуміли “утримати” його аж на рівні 32%, а у Президента на 153 окрузі було 52,53%. Жартуючи, можна запитати: а куди поділи решту 20%? Мабуть віддали кандидатові на “впізнаваність”, чи ще комусь? Хоча в цьому випадку автор статті не особливо маніпулює думкою виборців, та й не таке завдання перед ним поставлено. Автор статті просто констатує падіння рівня довіри до Президента на 20%.

Це пояснюється тим, що після Революції Гідності з її трагічними наслідками, після втрати Україною Криму, після несправедливо розв’язаної гібридної війни проти Української державності і Українського Народу, після спілкування з учасниками трагічних подій (війни на Донбасі), з учасниками АТО,  громадяни України розчаровані українською політикою і політикумом і  поступово починають “прозрівати”,  думати по-новому, очікуючи “життя по-новому” і, що цілком логічно, дають свою оцінку  і висловлюють свою позицію під час різного роду опитувань. Правда, ця думка не завжди відповідає уявленням політиків чи кандидатів про себе, але що тут вдієш. Нині вже й приписані рейтинги не допоможуть, бо значна частина суспільства стала іншою, а інша – також хоче жити по-новому вже сьогодні. Тому, панове кандидати, з виборцем сьогодні треба не лише через телевізор чи білборд спілкуватися, а важко працювати, не так як в парламенті. Бо ж ніколи не будемо жити по-новому і рейтинг Президента розгубиться!

Тепер щодо рейтингу кандидатів, які висуваються по одномандатному округу № 153, власне задля цього була і опублікована стаття!

 Мене вражає підхід “соціолога”, який каже, що з розривом 10 % хтось когось може наздогнати за тиждень до виборів. Може, але через фальсифікації! Вражає і аналітика по зростанню рейтингу О.Муляренка і навпаки – зниження рейтингу Ю.Вознюка. “Вищий пілотаж” соціологічної науки: кандидат з майже відсутньою впізнаваністю на старті виборчої кампанії якимось чином може обігнати кандидата, який на парламентських виборах 2012 р. по даному округу набрав понад 40% голосів виборців і який був активним учасником подій на Майдані. Так і хочеться сказати: “Панове “соціологи”, або вивчіть, що таке впізнаваність, коли і для чого вона вимірюється, або не принижуйте гідності всіх соціологічних служб, які працюють в Україні”. Є не впізнаваність кандидата, а впізнаваність через партійний бренд. Зрозуміло, що є частина людей, які готові голосувати за картинку з телевізора, але є і ті, хто може зазирнути під картинку. Ось вони думають і кажуть навпаки, що не будуть голосувати за кандидата, якого вони не знають, який прикривається брендом політичної партії. А після Революції Гідності таких  не так мало і вони називаються – громадянське суспільство. Їх думку також враховують соціологи через так званий “соціологічний інструментарій” при проведенні як кількісних, так і якісних соціологічних досліджень. Якщо соціологічна служба оприлюднює результати, то ці всі особливості обов’язково враховує. Це можна побачити при оприлюдненні соціологічних даних практично усіма соціологічними службами.  А приховування одних показників, завищення або заниження інших – це вже не соціологічне дослідження і оприлюднення результатів – а політтехнологія, яка називається “маніпуляції соціологією”. Ось такі вони тонкощі соціологічної науки і практики! 

На завершення додам, що саме зараз надзвичайно багато залежить від нас з вами. Щоб не були марними наші сподівання жити в іншій державі, щоб не пройшла даром Революція Гідності, щоб не даром пролилася кров українців-патріотів – ми, громадяни України, маємо зробити правильний і виважений вибір. Адже не так давно у нас був президент, який формував парламент і змінював Конституцію під себе, щоб отримати необмежену владу, призначав органи виконавчої влади на місцях, щоб можна було забезпечити контроль  за існуванням наскрізь “прогнившої” політичної і управлінської системи. Саме завдяки підтримці й участі мільйонів справжніх українців та частини депутатів діючого парламенту, які не побоялися репресивної машини і пішли на Майдан – ми всі разом стали на шлях  боротьби за незалежність і захисту нашої держави від агресії як зовнішньої, так і внутрішньої.

Після Революції Гідності розпочався новий період в історії нашої держави, а ми всі отримали ще один шанс, який ми не можемо втратити. У цей доленосний для України час, задля збереження пам’яті тих, хто віддав своє життя за Україну – ми маємо зробити виважений і обдуманий вибір, розгледівши за партійними брендами тих, хто не може і не збирається служити українському народу. Хочеться щоб ми обрали таку Верховну Раду, яка буде працювати на державу – Україна!


Комментарии

Приват
2015.07.30 18:48
0
Всi ми добрi коли спимо зубами до стiнки, а коли це питаня стоiть стосовно вишени, то кожен судить зi своеi колокольнi. Чомуж ви такi хiтро умнi не вiдстоюёте прагнення майдану тих сподiвань, а не те, що де хто став все в свою кишеню гребти. Майдан стояв не за ёвропу, як де хто сюди приписав своё, не за ворожнечю з россiёю, як де хто iз за корестi це роздув i знов ж такi в свою кишеню. Чому ви не кретткуёте за низьку заробiтню платню, за не обгрунтованi пiдняти цiни. Все i так всiм зрозулiло, що цей голiвудський блодбастер вигiдний окремо вигiдний захiдним олiгархiчним кланам. Чому ви не цепляётеся до тих, хто спакудив майдан дав хiд зброi, оманлива пiдтримка сша, ёс ? Давно людя зрозумiло, що iх використовують, як iструмент у боротьбi против Россii i ця боротьба вiкова за ресурси. Де хто Украiну вже давно здав сша та ёс, про що можна далi говорити, да не вишло увесь шматок вiдхапать, тому i клоюнада продовжуёться. Перевород робили полiтични захiдни сили, а не народ. Народ стояв за своё, а не за ёвро жопу, яка на даний момент вiдбуваёться. Бiльше народ полiтикам не вiрить i пiдтримкi не буде. А це вина самих полiтекiв.
 
Mr Carter Collins
2016.02.05 22:31
0
Мене звуть містер Картер Коллінз, я приватний кредитор, які видають
кредиту і фізичних осіб. Ви були відхилені
так багато банків? Потрібен Фінанси, щоб створити свій бізнес? Зробити
необхідні Фінанси для розширення вашого бізнесу? Чи потрібна вам
особистого кредиту?. зв'яжіться з нами зараз:: cartercreditunionoffer.link@gmail.com

ПОЗИЧАЛЬНИКИ ДАНИХ ФОРМИ

1) ВАШЕ ІМ'Я:
2) СЕКС:
3) ВАШОЇ КРАЇНИ:
4) ВАШОГО РОДУ ДІЯЛЬНОСТІ:
5) СІМЕЙНИЙ СТАН:
6) ТЕЛЕФОНУ:
7) ЩОМІСЯЧНОГО ДОХОДУ:
8) АДРЕСА:
9) ПРИЗНАЧЕННЯ:
10) КРЕДИТНОЇ ЗАЯВКИ:
11) КРЕДИТУ ТРИВАЛІСТЬ:

Якщо ви зацікавлені, зв'яжіться з нами через копію на цій електронній пошті:cartercreditunionoffer.link@gmail.com
З найщирішими побажаннями
Містер Картер Коллінз
 
Имя: 
27 + 30 = ?
Оставить комментарий: 
Відмінити
  Первый Российский Анонимный Народный Кандидат начинает свою работу
Последние блоги
Дмитрий Гаврилюк
2014-05-23 16:50:27
Вибори 2014 : Хто, що коли?
Владимир Журавлев
2013-09-30 16:46:34
Неоднозначный Виталий Кличко

Просмотреть все